אחד על אחד עם ישי כהן • צפו 

רגע לפני פתיחת הקלפיות; יו"ר ש"ס אריה דרעי פותח את כל הקלפים בראיון סוער | בלעדי

כשהוא ספון בביתו בירושלים לאחר שנדבק בשפעת שהדרדרה לדלקת ריאות חריפה, יו"ר ש"ס אריה דרעי מתיישב לריאיון סוער עם פרשן 'כיכר' ישי כהן ופותח את כל הקלפים בבחירות המקומיות הקורעות את המגזר החרדי וההנהגה | הקרב הדרמטי על אלעד, המלחמה בעיר בית שמש, המאבק על רכסים וההתקפלות בעיר אשדוד | שיתוף הפעולה הנדיר עם 'הפלג הירושלמי', המתקפה החריפה של גפני נגדו והבצל של פרוש | וגם: הסיכוי לעסקת חטופים, המתיחות בקבינט המלחמה והחשש ליציבות הממשלה • צפו בריאיון המלא (ארץ)

ישי כהן | כיכר השבת |
צפו בריאיון המלא (צילום: למי עזוז | עריכה: ידידיה כהן | הפקה: אשר רוט)

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, שובר שתיקה יומיים לפני הבחירות לרשויות המקומיות, בריאיון בלעדי ל'כיכר השבת' ומתייחס לקרב הגדול באלעד, המאבק בבית שמש, ההתמודדות בבני ברק והפשרה באשדוד. וגם: חושף את ההתנצלות של יו"ר 'דגל התורה', ח"כ משה גפני, הבצל של ישראל פרוש ומתייחס למלחמה בדרום הארץ והסיכוי לעסקת חטופים לצד המתיחות בקבינט המלחמה. צפו בריאיון המלא.

כותרות מהריאיון

תחילה התייחס דרעי לעובדה שהוא נעדר מעצרות הבחירות האחרונות בשל מצבו הבריאותי: "לצערי הרב בשבוע שעבר חליתי בשפעת קשה שהדרדרה לדלקת ראות, זה נדיר, היה לי יומיים מאוד קשים, ב"ה הייתי בבית חולים ואחרי הרבה בדיקות וטיפולים - הגעתי הבייתה לפני שבת, אני מרגיש יותר טוב אבל אסור לי לצאת מהבית עד יום שלישי לפחות, אני משתדל לעשות מה שיכול מהבית".

על המחלוקת בין הסיעות החרדיות, אומר דרעי: "עשיתי כל מה שאני יכול עם ראשי 'יהדות התורה', הליטאים והחסידים, כדי להגיע להסדרה בכל הארץ, עם מתן עדיפות גדולה גם לליטאים וגם לחסידים אבל גם לש"ס - שהיא המפלגה הגדולה ומאוחדת - גם לה יהיה חלק בשלטון המקומי, הבאתי הצעה מרחיקה לכת שבציבור שלנו לא אהבו אותה".

לדבריו: "עם גפני וגולדקנופף הייתה הסכמה ומשום מה הכל השתבש. אני אומר כל הזמן, יום אחרי הבחירות נעבוד יחד, יש לנו משימות גדולות מאוד לעשות ביחד, חוק הגיוס ועוד, אבל לצערי אני שומע כל מיני התבטאויות, כשאין לך מה למכור אתה מנסה סיבות. היה אפשר למנוע את המחלוקת ולהגיע להסדרה".

יו"ר ש"ס אריה דרעי בריאיון לישי כהן

דרעי ממהר לדבר על הקרב באלעד, קרב שעוד נדבר עליו בהמשך הריאיון. שאלנו, הרי בסוף ב'דגל' טוענים שהם כפופים לדעת תורה: "אוקיי, אין לי טענה, אתם תשמעו למי שאתם רוצים. למרות שראית גדולי תורה אחרים של 'דגל התורה', הרב ברגמן ואחרים, שאמרו שהסכמים צריך לכבד".

יו"ר ש"ס עובר לדבר על ההתמודודת של נציג 'דגל', שמואל גרינברג, לראשות העיר בית שמש: "אתם רוצים ששם יהיה נציג של 'דגל'? מה עשיתם? לקחתם את הנציג שהכי פחות מתאים לספרדים? אתם יודעים שהספרדים מאוד לא רוצים אותו בגלל הניסיון שלו במחלקת החינוך בירושלים שהוא הפלה והתעמר בספרדים, ביחד עם מי חיברתם אותו? עם גולדברג, שהוא גרם לפני חמש שנים שעליזה בלוך תהיה ראש העיר?".

לדבריו: "הליטאים נתנו לפרוש את אלעד, פרוש נתנו לליטאים את גרינברג וזלץ בביתר עילית - שכבר היה במו"מ עם שם טוב שלנו - קיבל הוראה לחתום עם רובנשטיין, לקחו את אלעד, בית שמש, את ביתר, בבני ברק חתמו עם זייברט ואמרו שאסור להכניס את ש"ס לרוטציה כי אסור לספרדים להגיע שם להנהגה, מה הם השאירו לנו? מה אתה רוצה שאני כיו"ר ש"ס - שיש לי עול של למעלה מ-400 אלף ספרדים - שאני אשב? הבאתי הכל ל'מועצת', הם ישבו ודנו וקיבלו החלטה".

שאלנו את דרעי מה קרה בעיר אלעד שהיא הפכה לסמל המחלוקת בבחירות לרשויות, זו המערכת השלישית ברצף: "אלעד היא עיר שתנועת ש"ס הקימה, עיר שרובה ספרדית, וזו עיר שישראל פרוש הדיח ראש עיר ספרדי ונבחר, בבחירות דמוקרטיות.

"לפני חמש שנים עשינו הסכם עם 'דגל', הרצנו את פינדרוס, כשההסכמה הייתה אחרי חמש שנים, החלפנו את הנציגים, הבאנו בני תורה, הבאנו את הרב יהודה בוטבול. אני יכול להגיד דבר אחד: הגיע הזמן שהספרדים ילמדו שיש לנו הנהגה רוחנית של ראשי ישיבות וגדולי תורה, לא פחות מאף הנהגה אחרת, מאוחדת, וזו גאוותינו".

הצגנו לדרעי את המתקפה של ח"כ משה גפני נגדו כשהתבטא אמש ברכסים: "קרה משהו באלעד, אין לזה קשר לרכסים, ואז בא מישהו שהוא לא מגדולי התורה והעלה את כל הארץ בלהבות. בשביל מה היינו צריכים מערכת בחירות כה סוערת פה ובבית שמש בגלל שמישהו החליט שהוא נוקם בגדולי הדור".

דרעי מגיב: "יש לי הרבה מה לענות, למרות שאני חולה הייתי עונה לך על הדברים, אבל היות ואני מחפש את הלשום והיות ואני יודע שלמחרת הבחירות צריכים לעבוד יחד, אני מעדיף להעביר על מידותיי ולהקריא לך תגובה שקיבלתי מהרב גפני היום, מעדיף להסתפק בזה".

דרעי חושף את נוסח ההודעה שגפני שלח לו מוקדם יותר היום: "אמש בדבריי בכנסת בחירות ברכסים השתמע שדיברתי נגד הרב אריה דרעי שכביכול פועל נגד גדולי ישראל, ולא היא. בטוחני שההחלטה ברכסים כמו בשאר הארץ - בהוראת מועצת חכמי התורה של ש"ס, כמו שאצלנו הכל נעשה בהוראת מועצת גדולי התורה, אני מתנצל על הדברים שנאמרו בלהט הרגע, והאמת והשלום אהבו".

דרעי חוזר לדבר על הקרב בבית שמש: "בבית שמש המועמדות של גרינברג את גולדברג לא היה בידעתנו ולא בידיעת 'אגודת ישראל', הם עשו את זה לבד, הם לא שאלו אותנו ולא דיברו איתנו, גפני ידע את דעתי שגרינברג הוא לא האיש המתאים, דיברנו על אנשים אחרים שמוסכמים עלי ועל 'דגל', אני לא היה לי שום כוונה להריץ מועמד שם, אבל שגרינברג היה מועמד וברור שהציבור הספרדי לא היה מצביע בשבילו".

"ואחדש לך" חושף דרעי: "הציבור של 'אגודה' לא היה מצביע לגרינברג, אני עצרתי ברגע האחרון חתימה שהייתה צריכה להיות להם עליזה בלוך, אותו דבר 'בני תורה', אין ספק שגרינברג ועליזה בלוך - בלוך הייתה מנצחת בגדול בסיבוב הראשון. ברגע שהכנסנו את אבוטבול - הצלנו את בית שמש. יש לנו סיכוי הרבה יותר גדול מגרינברג. גם אם למען השלום נוריד את המועמדות של אבוטבול - עליזה בלוך מנצחת! מצד שני אם גרינברג מוריד את המועמדות שלו? בטוח שאבוטבול מנצח.

"אני פונה מכאן דרכך לרבני בית שמש היקרים - משה אבוטבובל הוא המועמד שהיה לכם, אתם יודעים שהוא הטוב ביותר, יש מקום גם בשבילכם, תבואו איתנו ביחד ואז הניצחון של אבוטבול יהיה בטוח". "אין סיכוי שגרינברג ינצח", אומר דרעי על התרחיש של סיבוב שני מול בלוך.

בחזרה לאלעד, דרעי תוקף את ראש העיר פרוש: "הוא לא ראש עיר טוב, כשאני רואה שם מאות נערים ונערות שלנו, בעיקר מהספרדים, שהם מדרדרים ומסתובבים ברחובות, נשמות קדושות ביותר, אף אחד לא מתייחס אליהם, הקימו להם גן חיות עם כמה קופים, אבל אין טיפול אמיתי, והנושא של המקוואות, התשתיות, ההקצאות לספרדים, אין ספק שיש פה אפליה אדירה, הכל רוח כביכול כאילו הוא 'בולדזר', תראה את המצב של העיר".

"בסוף הכל ייפול על הציבור הספרדי בעיר", אומר דרעי על הבחירות באלעד ומסכם: "פרוש מנסה לפצל בציבור שלנו, הציבור שלנו לצערי הרב, תלמדו מהחסידים, מ'הפלג', שרבותיהם אומרים משהו הם לא שואלים שאלות, כשכל גדולי ישראל שלנו יוצאים לאלעד וצועקים שצריכים להצביע ליהודה בוטבול, איפה האדישות שלנו? כל המאבק כאן על דבר אחד 'האם הרב יהודה בוטבול לא ראוי להנהגה, הוא לא ראוי לנהל את העיר מבחינה רוחנית', על זה המאבק, אתם נותנים יד לדבר הזה, אתם פוגעים במרן הרב עובדה יוסף שהעמיד את התלמידים הללו, תתעוררו".

יו"ר ש"ס אריה דרעי בריאיון לכיכר השבת

יו"ר ש"ס מתייחס לשיתוף הפעולה הנדיר עם 'הפלג הירושלמי' ולא מסתתר: "מדובר בקהילה גדולה מאוד של אנשים מאוד איכותיים, בני תורה, בעלי חסד, בעלי תורה, בעלי מידות, אין על זה חילוקי דעות, גדולי תורה. זה שיש לנו דרך אחרת שמורים לנו רבותינו בנושא הגיוס? זה משהו אחר, לא הגענו להסכמות. אבל בשיתוף פעולה בשלטון מקומי? בוודאי שאנחנו משתפים פעולה, מה זה? הם אנשים ראויים לכל דבר".

אנחנו עוברים לדבר על הבחירות לראשות העיר בני ברק וההתמודדות של השר אוריאל בוסו. דרעי מסכים שאכן עם פרוץ המלחמה והמינוי של בוסו לשר הבריאות - העבודה בנושא ירד: "ראית את פרוש ששלח מכתב בצאת החג? אנחנו שכחנו מהבחירות, לא התעסקנו. אבל ברגע שהכריזו על הבחירות - בוסו חזר לעבוד. ניסו לפסול אותו בבית המשפט, אין לי ספק שגם הם (דגל התורה. י-כ) היו מעורבים בעתירה הזאת".

שאלנו את דרעי על העיר אשדוד, שם התחייבה ש"ס לרוץ עם אבי אמסלם עד הסוף אבל ברגע האמת אמסלם פרש וש"ס תומכת בראש העיר יחיאל לסרי: "אני לעולם לא מפעיל עניינים אישיים, נקמות או כבוד. אני מסתכל טובת התנועה וכבוד שמיים. כשחשבתי שיחיאל לסרי - שבאמת לא הייתה לנו איתו קדנציה טובה - שצריך להחליף אותו, הגעתי להסכמה עם 'יהדות התורה' ולצערי הם חזרו בהם ואז פרצה המלחמה.ץ כשראיתי שגם ברק סרי פרש וראיתי סיכוי שאם אבי אמסלם ירוץ עד הסוף - המשמעות של זה שהמועמד של ליברמן או מישהו אחר ינצח, אני לא יכול לתת לזה ביד.

"זה נכון, זה נראה שהנה 'אריה דרעי הפסיד', לא משנה, שיגידו מה שרוצים. 'את האלוקים אני ירא'. כמובן שהתייעצתי עם הרב סאלים והרב מאיה, שאלו שאלות, ובסוף נתנו את ברכתם. קיבלתי את לסרי, לא דיברנו מילה על העבר, דיברנו על העתיד".

מלחמת חרבות ברזל

על הסיכוי לעסקת חטופים: "אתמול התקיימה שיחה ארוכה מאוד, השתתפתי דרך הטלפון האדום, יש סיכוי טוב לעסקה אבל אנחנו עדיין רחוקים. החלטנו לשלוח משלחת ולהמשיך, ה' יעזור".

"חמור ביותר ההדלפות, זה דבר מאוד חמור, המכתבים של גדי אייזנקוט, וההדלפות מהקבינט על נושא הרמדאן. אני יכול להגיד לך שאתמול כולם היו באותה דעה, לא היו חילוקי דעות, גם מערכת הביטחון, גם השרים.

"רוצים להביא עסקה טובה שהיא תשיג כמה מטרות אבל שהיא תעבור גם בציבור הישראלי, זו לא עסקה פשוטה, אין לנו בינתיים פידבקים מהחמאס, כל מה שאנחנו עושים זה עם המתווכות. יש לנו עוד דרך לא קלה, זה יכול פתאום להשתנות תוך כמה ימים.

החשש משיקולים פוליטיים: "אני מאמין שעסקה שקבינט המלחמה יאשר - תעבור גם בממשלה. אין שיקולים פוליטיים, גם הקשיחות שמראה ראש הממשלה - היא רק מקדמת את המו"מ. זו ההתרשמות שלי".

על ממשלת החירום עם גנץ: "אין ספק שזה לא דבר שהוא עמיד חזק, ריך להחזיק אותו חזק. לצערי הרב זה לא דבר שהוא להרבה זמן, אם לא נדע להחזיק אותו, ויכול להיות שאי אפשר להחזיק אותו, אבל כמה שאפשר להחזיק אותו - צריך להחזיק את זה".

צפו בריאיון המלא

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר