אאא

מתווה הכותל - יבוטל: כפי שדווח לראשונה ב"כיכר השבת", ראשי המפלגות החרדיות אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני הגיעו בצהריים (ראשון) יחד עם השרים דוד אזולאי ואורי אריאל לפגישה עם הרבנים הראשיים לישראל הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו בכדי לדון על 'מתווה הכותל החרדי'.

בפגישה השתתפו גם רב הכותל הגאון רבי שמואל רבינוביץ והגאון רבי אביגדור נבנצאל. 

במהלך הישיבה דרשו הרבנים הראשיים מהפוליטיקאים שלא להסתפק במתווה חדש, אלא להעביר החלטת ממשלה שתבטל את מתווה הכותל הישן המכיר ברפורמים. שלושת הנציגים הפוליטיים החרדים - דרעי, ליצמן וגפני, התחייבו בפני הרבנים להוביל החלטת ממשלה כזו.

משמעות ההחלטה: מחיקת כל ההישגים של הרפורמים במתווה הקודם. הישגים רבים, בניהם שערים משותפים עם השער המרכזי של רחבת הכותל ועוד. 

חשיפת ''כיכר השבת'', בשבוע שעבר
חשיפת "כיכר השבת", בשבוע שעבר
הגדלה

כמו כן, ראשי הסיעות החרדיות הציגו בפני הרבנים את 'מתווה הכותל החרדי' החדש, שנחשף לראשונה ב"כיכר השבת", המבטל את ההכרה הממשלתית ברפורמים. כשבמרכזו: ביטול המועצה שתנהל את הכותל הדרומי, מועצה בה היו אמורים להיות חברים רפורמים ודומיהם, ובמקום המועצה למנות נציג ממשלתי שיהיה אחראי על המקום. 

במהלך הישיבה התבטא דרעי ואמר: "מטרת הרפורמים והקונסרבטיבים היא לקבל הכרה. מאז שחוק הכותל שלנו מונח על שולחן הכנסת כולם מדברים איתנו על פתרונות. אנחנו צריכים מתווה חדש לפיו ברחבת הכותל חייבים לנהוג רק לפי רב הכותל".

הראשל"צ הגר"י יוסף העיר בישיבה: "למה לא שאלתם את מועצת גדולי התורה?". ח"כ משה גפני השיב: "קודם כל אני שואל את הרבנים הראשיים". 

הגר"ש רבינוביץ עקץ את אזולאי במהלך הישיבה ואמר כי "שר הדתות יכול לתקן עכשיו תקנות בעניין הכותל ולחסום את נשות הכותל".

יצוין כי במהלך הישיבה הקריאו הרבנים הראשיים לראשי הסיעות את ההחלטה של מועצת הרבנות הראשית שנחשפה ב"כיכר השבת".

הרבנים ציינו כי החלטה זו היא מחייבת בייחס לכותל ואין שינוי בעמדה והיא מצטרפת להחלטת המועצה שהתקבלה לפני כשנה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כפי שנחשף מוקדם יותר ב"כיכר השבת", ישיבת מועצת הרבנות הראשית בהשתתפות מרן הגאון רבי עובדיה יוסף זצ"ל, בי"ט בסיון תשמ"א, קבעה כי "לפי ההלכה היהודית כל רחבת הכותל המערבי דינם כדין המקומות הקדושים".

בפרוטוקול שנחשף נכתב כי "המועצה קובעת שלפי ההלכה היהודית כל רחבת הכותל המערבי עד הפינה הדרומי וכן רחבת הכותל הדרומי עד לחומת העיר, דינם כדין מקומות קדושים וכל הההגבלות והאיסורים החלים על מקום קדוש הם בתוקף גם ברחובות הנ"ל, ולכן יש למנוע את הפיכתם לכל שימוש אחר".

כפי שנחשף ב"כיכר השבת", בסיום הישיבה פורסמה ההחלטה בה נאמר כי "בישיבה של ראשי הסיעות הדתיות והחרדיות ביחד עם הרבנים הראשים לישראל בהשתתפות הרב אביגדור נבנצאל שליט"א הוחלט להודיע לראש הממשלה כי הם דורשים לבטל את מה שנקרא "מתווה הכותל", שאינה תואמת את החלטת מועצת הרבנות הראשית לישראל.

"כמו כן הוחלט, יש לעמוד על כך שיינתן לרבנות הראשית ייצוג עצמאי - חיצוני כדי שעמדתה של הרבנות הראשית תובא בפני בית המשפט".