אאא

יממה בלבד לאחר מפגש רבני הציונות הדתית עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שרי הממשלה התבקשו לאשר היום (רביעי) במשאל טלפוני בהול העברה של 40 מיליון שקלים לרשויות מקומיות באזור יהודה ושומרון.

לפי הצעת ההחלטה, שהופצה לשרים על ידי מזכיר הממשלה צחי ברוורמן, נכתב כי הסכומים יוקצו למענק ביטחוני חד פעמי בהיקף של 34 מיליון שקלים וחצי, שיחולקו על ידי משרד הפנים בהתאם לקריטריונים שייקבעו במשרד. חמישה מיליון שקלים וחצי נוספים יועברו לטובת תגבור תחנות עזרה ראשונה ביהודה ושומרון.

בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי "היישובים היהודיים ביהודה ושומרון חווים זה שנים רבות מציאות ביטחונית ייחודית על בסיס יום-יומי. גם בשנת 2017 מציאות זו כוללת פיגועי טרור ופעולות המקשות על שגרת החיים באזור ומטילה על הרשויות הוצאות מיוחדות".

מלשכת נתניהו נמסר כי "אין קשר בין הצעת ההחלטה לפגישה עם הרבנים. הנושא כלל לא עלה בפגישה. מדובר בהצעה שעוברת כל שנה לקראת סוף שנת התקציב. בשנה שעברה עלתה ההצעה גם כן בסוף השנה. בחודש האחרון גובשה ההצעה והיא עוברת היום כדי שתספיק לעבור בוועדת הכספים עוד השנה. התקציב מיועד להוצאות הנובעות מהמצב הביטחוני ביהודה ושומרון וכן תקצוב תחנות הזנקה של עזרה ראשונה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אתמול (ג') בלשכתו בירושלים עם רבנים בכירים בציונות הדתית, בהם הרב חיים דרוקמן, הרב דוד סתיו והרב אלי סדן והודה על ההתייצבות לצדו אל מול "המאמץ הפוליטי באמצעות הפגנות ודברים אחרים להפיל את הממשלה הלאומית בראשותנו שדואגת לארץ ישראל ונאבקת למענה". נתניהו אמר לרבנים כי "ההתייצבות שלכם מאוד חשובה ואני רוצה להביע את הערכתי".

"לא תמיד השכלנו לעמוד מול הניסיונות הללו. פעם אחת ב-1992 זה הצליח, הפעם נדאג שזה לא יצליח" אמר ראש הממשלה לרבני הציונות הדתית. "אני חושב שכולנו למודי ניסיון ואף אחד מאיתנו לא מולך שולל. לכן פשוט רציתי להביע את הערכתי ולחזק איש את רעהו. תודה רבה לכם".

נתניהו אמר במהלך שיחתו עם הרבנים כי הוא מאמין שהיועמ"ש יחליט לבסוף שלא להעמיד אותו לדין. עוד אמר נתניהו כי ברור לו כי לא מדובר ברדיפה אישית נגדו, אלא מהלך פוליטי, בשל העובדה שהוא מנהיג הימין. עם זאת, ב-ynet דווח כי חלק מהרבנים שהשתתפו במפגש מתחו ביקורת על נתניהו ש"נזכר בהם" רק לפני בחירות או בעתות מצוקה. 

הרב אלי סדן, חיזק את נתניהו ואמר לו: "יהודי כמוך, ש-20 שנה נמצא בממשלה, היה יכול להרוויח באזרחות פי 10, פי 100. להגיד שיש בעיה שקיבלת סיגריה? לולא זה היה מצחיק זה פשוט סקנדל שאין כדוגמתו. זאת הפקרות, חוסר רצינות, זה שחיתות. רוצים להחליף שלטון בצורה כזו ולא בקלפי".