אאא

חברי הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה', הגוף המרכזי, המוסמך והמייצג את הקהילות הכלליות ביבשת, מביעים את חששם כי העוסקים בימים אלו בענין הגיורים בישראל - לקראת הגשת מסקנות ועדת ההמלצות ל'חוק הגיור' - יקדמו מגמות שונות להכיר בדיעבד בגיורים שנעשים ללא קבלת מצוות, בידי גופים שאינם אורתודוקסים.

"אנו מודאגים מאד מהתופעה הזו, שגורמת בין היתר לעידוד ההתבוללות בעם היהודי, ומבקשים שלא לשנות בעניין מהסטטוס קוו שהיה נהוג במדינת ישראל עד כה", אומרים בכירי הרבנים באירופה.

נשיא הועידה, הרב פנחס גולדשמידט, אמר: "לפי דעתו של גדול הסטטיסטיקאים של העם היהודי, פרופ' דה לה פרגולה, הגיור הליברלי ללא התחייבות דתית של הפונה, אינו מחסום בפני התבוללות, אלא דווקא מגביר את ההתבוללות של העם היהודי".

בכינוס הדו שנתי שקיימו בריגה שבלטביה, השתתפו הרבנים הראשיים, אבות בתי הדין ודיינים ממרבית מדינות האיחוד האירופי. בימי הכינוס דנו הרבנים במגוון נושאים העומדים על סדר יומה של יהדות אירופה, על רקע יוזמות חקיקה נגד שחיטה כשרה וברית מילה וניסיונות התערבות במערכת החינוך במספר מדינות. אתמול אף נועדה משלחת רבנים, בראשות נשיא הועידה, עם נשיא לטביה, ראש הממשלה, שרים ואישי ממשל.

תפילת שחרית בבית הכנסת הגדול בריגה
תפילת שחרית בבית הכנסת הגדול בריגה
הגדלה

במהלך הדיונים קיבלו הרבנים סקירה מקיפה על הנושא הטעון של הוצאת שלדי אדם מקבריהם על ידי עיריית פאריס, מפי הרב נתן קאהן, עורך המגזין החרדי בצרפתית 'קונטרס', העוסק בענין שנים רבות. על פי החוק בפאריס, כיום ניתן לרכוש חלקת קבר לזמן מוגבל בלבד, כשמספר השנים נע בין 5 למאה שנים, ולאחר מכן רשאים השלטונות העירוניים להוציא מקברו כל שלד אדם, אלא אם המשפחה רוכשת את חלקת הקבר לשנים נוספות.

כמו כן, רשאים השלטונות להוציא מקברו שלד שנקבר, אם ישנה עזובה סביב חלקת הקבר ואיש אינו פוקד את המקום, כבר לאחר שלוש שנים. החוק מונע גם הקמת בתי עלמין יהודיים ומאפשר רק הקמת רובעים יהודיים בבתי העלמין הכלליים. על פי ההערכות, השלטונות החלו לפנות מקברם שלדים החל משנות ה–50, ובמחסני העירייה מצויים כיום כעשרת אלפים שלדים, מתוכם כמה עשרות יהודים ככל הנראה.

בנושא הכאוב פעילים רבות ראשי 'ועידת רבני אירופה', הרב הראשי לצרפת וסגן נשיא הועידה הרב חיים קורסיה, יועצו המיוחד ורב הז'נדרמריה הצרפתית הרב משה לוין, אישים וארגונים יהודיים ברחבי העולם. הרב קורסיה אמר בדיון, כי נפגש עם ראש עיריית פאריס אן אידלגו, עמה סיכם כי נפטרים שהלכו לעולמם לפני מלחמת העולם השנייה לא יוצאו מקברם. "הסברתי לה שלנפטרים אלה אין קרובי משפחה, שכן צאצאיהם נרצחו על ידי הנאצים ימ"ש, שאנו קרובי משפחתם ונגן על קבריהם - ודמעות חנקו את גרוננו. אני מודע לכך שזה רק חלק מהפתרון, אך אנו נעשה הכל בכדי שהנפטרים שנקברו בבית העלמין 'פאנטאן', ינוחו בשלום על משכבם עד ביאת ינון", תיאר הרב.

הרב גולדשמידט אמר, כי יהדות העולם עומדת על דרישתה למצוא את הפתרון המשפטי החוקתי של קבורת יהודים בפאריס. במקביל, עד למציאת הפתרון, יש לאפשר כפתרון ביניים למשפחות יהודיות לקבור מחדש את שלדי בני משפחתם שהוצאו מקברם בצרפת או להעבירם לקבורה בישראל. "הדרישה היא שהשלטונות יקדישו מאמצים גדולים יותר לאיתור קרובי משפחה, לאפשר את קבורתם של יהודים שהוצאו מקברם ושהשלטונות לא מצאו את קרובי משפחתם, מאחר והללו היגרו מצרפת או עברו לכתובות אחרות בצרפת, ועתה הם מבקשים לאפשר להם לרכוש מחדש את חלקת הקבר ולקבור את יקיריהם במקום" הסביר נשיא הוועידה.

הדיון הסוער בין הרבנים
הדיון הסוער בין הרבנים
הגדלה

לדבריו, "לצד הסיפוק שחלק מהבעיה נפתרה על ידי הרב קורסיה, עדיין אנו עדיין מודאגים ונחרדים לנוכח גורלם של אלפי קברי יהודים ומאות רבות של עצמות שכבר הוצאו מקבריהם ומונחים בביזיון במחסני העירייה. מדובר ב'מתי מצווה', שעלינו לעשות הכל בכדי להעבירם לקבורה. לב מי לא יחרד נוכח הסכנה האיומה שעל פי החוק הם יכולים גם לשרוף חלילה את השלדים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הרב טובול, אב"ד ליאון, הוסיף: "יש לומר לשלטונות פאריס כי אם הם לא ייענו לדרישותינו, נודיע קבל עם ועולם שאין להיקבר בבית העלמין 'פאנטאן', שכן רק בשל הביקוש הרב נוצר המצב שהם מעוניינים להוציא מתים מקברם בכדי למכרם בכסף מלא".

בתום הדיון הנרחב החליטו הרבנים על הקמת ועדה שבה חברים הרב חיים קורסיה, אב"ד ליאון הרב טובול והרב משה לוין, שתבוא בדברים עם רבה של פאריס הרב יצחק גוגנהיים, ויחד הם יקבעו תאריך יעד שעד אליו על שלטונות פאריס להמציא את רשימת הנקברים שיש סכנה שיפנו אותם מקברם, ואת רשימת הנפטרים שהועברו מקברם ומונחים במחסני העירייה. במקביל פונים הרבנים בקריאה לצאצאים לפקוד את קברי יקיריהם ולדאוג לתחזוקת הקברים. כמו כן, קוראת הועידה למשפחות להשאיר כתובות מעודכנות אצל השלטונות העירוניים, כדי שחלילה בבוא העת יוכלו לדעת בזמן סביר על הסכנה המרחפת על קברי יקיריהם ולמנוע את האסון.

אתמול (רביעי) ננעל הכינוס בטקס אזכרה שקיימו חלק מהמשתתפים בכינוס ובסמינר לרבנים צעירים, באתר ההנצחה לקדושי השואה הי"ד, על הריסות בית הכנסת שנחרב על ידי הנאצים. בטקס המרגש אמר רבה של אוקראינה הרב יעקב דב בלייך, כי הנאצים לא ניסו רק לשרוף את גופם של היהודים אלא בעיקר ניסו לשרוף את נשמת אפם; את הקשר של העם היהודי עם אלוקיו. "כאן, במקום הזה, הם שרפו מאות יהודים בבית הכנסת שנחרב עד היסוד", הזכיר.

לאחר שירת "יוודע בגויים", אמר הרב קורסיה כי את הכאב שהוא חש הוא לא יכול לבטא במילים: "רק שירת הנשמה שאנו שרים כאן היא שפת הלב שיכולה לבטא את הכאב". לאחר אמירת "א-ל מלא רחמים" וקדיש, שרו המשתתפים "אני מאמין" בלחנו של ר' עזריאל דוד פסטג ה"ד בדרכו אל מותו ברכבת לטרבלינקה.

צפו בווידאו