אאא

ראשי מפלגת יהדות התורה, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים משה גפני, פונים היום (רביעי) במכתב מיוחד לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הם דורשים לזרז באופן מייד את הליכי חקיקת "חוק הגיוס" המתמהמה.

וכך פותחים ראשי יהדות התורה את מכתבם: "ראשית, אנו מברכים אותך שתמשיך ותצליח במעשיך כעומד בראש המדינה, הן בנושאים הפנימיים שקשורים בהנהגת המדינה, והן בכל מה שנוגע לציבור היושב בארץ, מקרב מדינות העולם".

די מהר עוברים גפני וליצמן אל הענין החשוב עצמו - "חוק הגיוס": "למרות טרדותיך הרבים, אנו מבקשים להסב את תשומת לבך, לדבר החשוב והיסודי אשר הוא יקר לנו מכל. אנו מסיימים כעת שלוש שנים מעת שנתכוננה ממשלה זו בראשותך. כזכור, בעת המשא ומתן הקואליציוני בין יהדות התורה לליכוד, היה לפנינו הנושא המרכזי שבלעדיו לא היינו חלק בקואליציה זו, והוא הסדרת מעמד בני הישיבות מול שלטונות הגיוס, ואכן ההסכם בינינו נחתם ברוח הדברים שאתה כתבת בפנינו, ובו נאמר: מדיניות הממשלה המוקמת בימים אלו, תפעל ברוח המדיניות שבמדינת היהודים לא יגבילו מכסה ללומדי תורה".

"דרישה זו בהסכם הקואליציוני באה כדי למחוק את הדרישה שנתקבלה בתיקון לחוק, ואכן בקואליציה שבראשותך תיקנה את החוק לפני כשנתיים, והשאירה שוב את הסמכות בידי שר הביטחון, לתת דיחוי משרות צבאי ללומדי תורה".

המכתב המיוחד (סריקה
המכתב המיוחד (סריקה

ח"כי יהודת התורה ממשיכים ומסבירים את המצב החוקי המורכב שאליו נקלע החוק: "לצערנו, בית המשפט העליון פסל את התיקון שהקואליציה הנוכחית עשתה לפני כשנתיים, וביטל את ההסדר הידוע מימי תקופת הממשלה הראשונה בראשות בן גוריון, עבור דרך כל הממשלות עד ימינו, שמאפשר ללומדי תורה לקבל דיחוי משירות צבאי".

"נכון שבג"ץ נתן אורכה של שנה - שמסתיים בספטמבר 2018 - ובמהלך מושב החורף שחלף, הנושא נידון בקרב מרכיבי הקואליציה, ולקראת סיום המושב עבר בכנסת בקריאה טרומית, חוק המסדיר מחדש את ההסדר של דחית שירות צבאי ללומדי תורה. בשלהי מושב החורף סוכם שבתוך שלושים יום מתחילת מושב הקיץ, יימשכו תהליכי החקיקה במטרה להביא לחקיקה סופית וקבועה, כולל כל הקריאות במליאת הכנסת שמאשרת את ההסדר הנ"ל, יצוין, כי שלושים יום אלו מסתיימים בימים הקרובים".

 האיום: אם חוק הגיוס לא יסתדר - נלך לבחירות (צילום ארכיון: כיכר השבת)

לדבריהם, "כשלוחי דרבנן נצטווינו על ידי גדולי התורה והחסידות שליט"א שיש לזרז מיידית הליכי חקיקה, על מנת שהם יסתיימו במושב הכנסת של קיץ זה. למותר לציין כפי שנאמר בתחילה, לולא הסעיף שנקבע בהסכם קואליציוני בנושא מעמד בני הישיבות, לא היינו שותפים לקואליציה, וכך היא ההנחיה, גם לגבי העתיד".

"אנו מלאי תקוה שאכן מה שהובטח בנושא זה יקויים, ואנו מצפים לתגובתך", מסיימים סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים משה גפני את מכתבם המיוחד.