אאא

כבר משנות הגן של ילדיכם, אתם משתתפים בביצועים חיים ל"להיטים" שהגננת לימדה את בני השנתיים-שלוש, ואין ספק כי שירה חשובה מאד לזאטוטים בגיל הזה, ומהווה חלק בריא של הילדות של כולנו. אך מחקר של אוניברסיטת אריזונה שבארה"ב, מגלה כי כאשר הילדים גדלים ומתקרבים לגיל העשרה, זה הזמן להגביה את הווליום ולשיר איתם.

חוקרי האוניברסיטה ביקשו ממשתתפי המחקר - צעירים בשנות העשרים לחייהם - לדווח על חוויות מוסיקליות הזכורות להם מימי הילדות: שירה עם מוסיקה שהתנגנה בבית או ברכב, השתתפות במופע מוסיקלי וכדומה. לאחר מכן נשאלו המשתתפים על טיב הקשר שלהם עם הוריהם. התוצאות ברורות: אנשים שזכרו שירה עם אבא ואמא, דיווחו על קשר בריא יותר עם הוריהם - לאחר שנים.

מדוע יש למוסיקה בשנות ההתבגרות השפעה כה גדולה? לדברי החוקרים, יכולות להיות לכך מספר סיבות. קודם כל, בשנות הילדות המאוחרות, יש לילדים פחות שירה ממה שנהוג בגני הילדים, לכן פעילות מוסיקלית בגילאים אלו נחרתים יותר בנפש הילד. בנוסף, שירה וריקוד יחדיו מעוררים קוארדינציה וכן אמפתיה, תכונות בעלות חשיבות רבה בעיצוב בגרותם של ילדינו.

אז כבר שוכנעתם לשיר עם הילדים בסעודות שבת או בנסיעות משפחתיות, לטובת ילדיכם? רגע, מחקר נוסף מצא כי פעילויות כאלו טובות גם לנו, ההורים: השירה המשותפת מעוררת גם בלבנו את הקרבה והאהבה ההורית.

 לשיר עם הילד. דודי קאליש מדגים (יח"צ. ארכיון)