אאא

נשיא סוריה בשאר אסד התייחס לדיווחים לפיהם רוסיה וישראל סיכמו בביקורו של שר הביטחון אביגדור ליברמן במוסקבה על נסיגת הכוחות האיראניים ואנשי חיזבאללה מדרום סוריה, ואמר כי "אין שום תיאום בין רוסיה לבין ישראל. רוסיה מעולם לא תיאמה ולא סגרה שום הסכם עם מדינה עוינת לסוריה". אסד שלא נותן לעובדות להרוס סיפור טוב אמר את הדברים משוללי החיבור למציאות בראיון לעיתון הבריטי "מייל און סאנדיי" שפורסם הלילה (ראשון).

בראיון התייחס אסד גם לנוכחות הכוחות הזרים בסוריה. לדברי אסד, הכוחות האיראניים והרוסיים נמצאים בשטח סוריה "כי אנחנו ביקשנו מהם. הם פועלים כדי לעזור לנו". אסד האשים את בריטניה בסיוע לאל-קאעידה, ואמר כי נוכחותה כמו גם נוכחות ארצות הברית בשטח סוריה לא חוקית ולא רצויה. "לא ביקשנו עצות מהמערב. מה שקורה אצלנו זה עניין שלנו", אמר. 

כזכור, לפני שבוע וחצי דיווח ארגון זכויות האדם הסורי, כי הכוחות האיראניים ולוחמי חיזבאללה נערכים לנסיגה מדרום סוריה. על פי הדיווח של המרכז הסורי המפקח על זכויות האדם, שמושבו בלונדון, יועצים איראנים וכן לוחמי חיזבאללה יעזבו את המחוזות דרעא וקוניטרה הסמוכים לגבול עם ישראל.

ב"קומרסנט" הרוסי דווח כי שר הביטחון אביגדור ליברמן ומקבילו הרוסי סרגיי שויגו, סיכמו בעת ביקורו של ליברמן שהכוחות האיראניים וחיזבאללה ייסוגו בתמורה לכך שישראל לא תתערב בכניסת כוחות אסד לאזור לצורכי לחימה במורדים. בסוריה ובישראל הכחישו באופן רשמי את הדיווחים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

על המלחמה המתמשכת בארצו זה כבר שבע שנים, אמר אסד בראיון, כי "אני נמצא בשלטון כי העם תומך בי. מאות אלפי ההרוגים הם תוצאה של הטרוריסטים שזרעו מוות בכל פינה. אותם גופי טרור פעלו בתמיכה, מימון ועידוד של מדינות המערב. ארה"ב, צרפת ובריטניה אחראיות ללחימה בסוריה".

"קשה לדעת כמה זמן אנחנו נצטרך עוד, אבל אנחנו נשיב כל חלק מאדמת סוריה", הוסיף אסד על הצפי לסיום המלחמה. "המצב לא מסובך מדי, אמור לקחת פחות משנה. מה שמסבך את העניינים זה ההתערבות החיצונית בסוריה".

בעוד שלוש שנים יסיים אסד את כהונתו הרשמית כנשיא סוריה. לדבריו, הוא אינו יודע בשלב זה אם יתמודד על כהונה נוספת. "מוקדם מדי לדון בשאלה", אמר. "זה תלוי ברצון שלי וגם ברצון העם, האם הם בכלל רוצים שאני אתמודד". מניסיון העבר אסד יתמודד וגם יקבל מעל ל-95 אחוז תמיכה שמורכבים כולם מ"רצון העם" ומהמסורת הדיקטטורית המוכרת במדינות ערב ובסוריה בפרט.