אאא

קבינט הדיור אישר בצהריים (שלישי) את התכנית שיזם יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי, בשיתוף השר לשירותי דת דוד אזולאי, לפתרון מערכתי למצוקת קבורת שדה במרכז הארץ: הקמת בית קברות חדש במרכז הארץ לקבורת עשרות אלפי נפטרים במסורת הנהוגה "קבורת שדה".

בישראל קיימת מצוקה ומחסור בקבורת שדה במרכז הארץ, הבאה לידי ביטוי בעלות גבוהה מאוד של המבקשים לרכוש קבר ישראל במסורת הנהוגה "קבורת שדה". בתי הקברות הקיימים במרכז כמו ת"א ירקון, ופ"ת ירקון הגיעו למלוא ניצול קיבולת הקברים המקסימאלית, מה שהוביל למחירים הגבוהים.

בשנים האחרונות הובילו דרעי ואזולאי את הקמת בית העלמין 'אפק', כבית עלמין פוטנציאלי להפוך לבית עלמין אזורי באזור גוש דן.

במשרד הפנים הסבירו כי: "מדובר בקרקע המשתרעת על 270 דונם בצומת קאסם, בין כביש 5 לכביש 6 הנמצאת בשטחה המוניציפלי של עיריית ראש העין. הקרקע תיועד כבית עלמין אזורי שישרת את היישובים הבאים: א. ראש העין, ב. פתח תקווה, ג. אורנית, ד. שערי תקווה, ה. עץ אפרים, ו. מועצה אזורית גוש עציון, ז. אפרת, ח. אלקנה.

"בית העלמין החדש ישרת לפחות כ-2,300 נפטרים בשנה ויכלול כ-138,000 מקומות קבורה, אשר בהתחשב בגודל האוכלוסייה וכמות הנפטרים הנוכחית בשנה והן את הגידול העתידי יספיק בית העלמין לכ-50 שנים הבאות".

בקבינט הדיור, שאישר את ההקמה, ברך השר דרעי את אישור התכנית ואמר: "מדובר בנושא בעל חשיבות גדולה מאד. יש מצוקה גדולה של מקומית קבורה במרכז הארץ המביא מידי יום פניות של משפחות שרוצים לקבור את יקיריהם אך אין להן מקום. הצלחנו להביא הסכמה של הרשות בראש ראש העין וכן מול קק"ל.

"עשינו מאמץ אדיר בתקופה די קצרה וסיכמנו את זה. קבינט הדיור עוסק בבעיות של החיים, אך הסדרת מקומות קבורה חשובה מאד".

שר הדתות  אזולאי אמר: "מדובר במהלך דרמטי של ממש, שהינו חלק ממחויבות בהסכם הקואליציוני למציאת פתרון למצוקת קבורת השדה. משמעות המהלך הינה יצירת אלפי מקומות קבורת שדה במרכז הארץ בעלות אפסית שתשולם על ידי הביטוח הלאומי, ואף רכישת חלקות מחיים תהיה בתעריף מוזל ומפוקח על ידי המשרד ותתן מענה מכובד לעשרות שנים לכמיליון תושבי מרכז הארץ והשפלה".