אאא

שלושת הראשונים לציון, הרב הראשי הגאון רבי יצחק יוסף, הגאון רבי אליהו בקשי דורון והגאון רבי שלמה משה עמאר, מתאחדים נגד מתווה הגיור שגיבש השר לשעבר משה ניסים.

הראשון לציון ונשיא בית הדין הרבני הגאון רבי יצחק יוסף קורא להצטרף ליוזמה חקיקת גיור בסמכות הרבנות הראשית בלבד. המכתב מטעם הראשל"צ נכתב לקראת כנס הרבנים שיתקיים הערב (רביעי) בירושלים כנגד הרפורמה בגיור ולחיזוק סמכות הרבנות הראשית בגיור.

המכתב המנומק, נשלח על ידי לשכת ראשון לציון אל הרב יעקב אריאל רב העיר רמת גן, ובו מובאים עיקרי התנגדותו של הרב הראשי להמלצות השר לשעבר משה ניסים בעניין הגיור.

בראש המכתב מובהר כי הרבנים הראשיים לא יצאו מיד כנגד המתווה אלא בדקו ושקלו בכובד ראש עד שהכריעו שאין מקום לדון כלל בהצעת החוק. לדעת הרב הראשי: "הנחת היסוד לפיה מתווה הגיור צריך להתבסס על דו"ח שנכתב על ידי אדם שלא נתמנה לכך על ידי הרבנות הראשית לישראל, היא שגויה לחלוטין".

בהמשך מפורטים הנקודות הבעייתיות בדו"ח, ביניהם:

  1. נציגים רפורמים וקונסרבטיביים בוועדת מינוי דייני הגיור, מה שלמעשה נותן להם הכרה בתחום מהותי כמו הגיור.
  2. אפשרות לכל רב עיר להקים בי"ד ולגייר שהוא פתח לשחיתות.
  3. הפקעת הגיור מידי הרבנות הראשית.
  4. העובדה שכבר היום דוב ככול דייני הגיור הם מהציונות הדתית ומותחים את הקולות עד הקצה, ואם כן, כיצד אפשר להקל יותר?
  5. שינוי אופן מינוי הדיינים עליו כותב הרב הראשי שאינו יודע מה רע באופן המינוי היום שנעשה בוועדה בראשות הרב הראשי שבה חברים מנכ"ל משרד הדתות, נציב שירות המדינה, וראש מערך הגיור.

לאחר פירוט כל הנקודות, מבהיר הרב יצחק דניאל, ראש בית ההוראה של הרב הראשי, שמביא את הדברים בשם הגר"י יוסף כי שר הפנים אריה דרעי, שהוא המוסמך לחוקק בנושא הגיור, נתבקש על ידו לחוקק חקיקה המעגנת את מערך הגיור תחת הרבנות הראשית ולא תחת שום בית דין פרטי אחר, ומסיים: "יש להצטרף לדרישה זו ולחזקה על מנת שיגיע הדבר לכלל מעשה".

את המכתב הקורא לתמוך בחוק מטעם הרבנות הראשית ולא בעקיפת סמכותה, שלח הרב הראשי כהעתק גם לרבנים נוספים בציונות הדתית: הרב דרוקמן, הרב צפניה דרורי, הרב שטיינר, הרב קלונסקי והרב זלמן מלמד.

יצוין כי גם שני הרבנים הראשיים לשעבר, הראשונים לציון הגאון אליהו בקשי דורון והגאון רבי שלמה משה עמאר הביעו את התנגדותם הנחרצת לחוק של ניסים.

הגר"ש עמאר ששיגר מכתב לרב דרוקמן ולרב אריאל, פתח את דבריו במשפט: "נדהמתי לראות אותו דו"ח והמלצות שיצא ע"י הועדה לבחינה וגיבוש המלצות גיור בישראל". לדבריו: "אם באתי לסכם תוכן ההמלצות האלו...הרי שהם ממליצים לנתק את הגיור מן הרבנות ומן ההלכה, ולהקים מערך שיגייר גיור חברתי ממלכתי עפ"י רוחם של שוללי ההלכה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בהמשך הוא מתייחס גם לראש הועדה וכותב הדו"ח, וכותב כי "אמרו לי שבראש הועדה עומד ידידי המכובד בנש"ק מר משה ניסים, ואני בטוח שלא אצבעות ידיו כתבו דו"ח הזה, ואם הצטרף או חתם בודאי שהוטעה בטעויות גדולות מאוד".

לרבנים, כתב הגר"ש: "ובודאי שלא עולה בדעתי אפילו במחשבה שמעלת כב' תורתכם מסכימים למסקנות אלו..ומתוך שאני מכירכם היטב רבות בשנים, בטוחני שיש כאן טעות או הטעיה רבתי ואין לי ספק בזה". הרב מוסיף וכותב כי "לא רק עקירת הגיור מן הרבנות יש כאן, אלא חוששני מאוד שזה יסוד לניתוק הרבנות מן המדינה ח"ו".

בסיום מכתבו קורא הרב עמאר לרבנים: "אבקשה מכבוד מעלתכם, לכתוב בדחיפות ובבהירות שאכן חתימתכם היא מקח טעות והרי היא בטילה מעיקרא".

הראשל"צ הרב בקשי דורון, צירף את חתימתו למכתבו של הרב עמאר, והוסיף: "הנני מצטרף לעמוד כחומה בצורה לגדור כל פרצה, יש כאן מכירת ההלכה, מכירת היהדות".