אאא

מליאת הכנסת אישרה אמש (שני) בקריאה ראשונה את הצעת חוק התקנת מצלמות לשם הגנה על פעוטות במעונות יום לפעוטות של חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון וקבוצת חברי כנסת.

בהצעת החוק מוצע לחייב התקנת מצלמות במעונות יום לפעוטות ובמעונות יום שיקומיים. לפי המוצע, המצלמות יתעדו את הפעילות במעון, בכל השעות שבהן שוהים הפעוטות במעון, בהקלטת וידאו ללא קול. על פי החוק, חל איסור על צפייה ושימוש בצילומים, למעט שימוש על ידי רשויות אכיפת החוק, לשם ניהול ההליך הפלילי.

בדברי ההסבר נכתב: "בעקבות חשיפת מקרים של פגיעה והתעללות בפעוטות במעונות יום לפעוטות, שאחד מהם אף הסתיים במוות של פעוטה, מוצע לחייב כל מעון יום לפעוטות להתקין ולהפעיל מצלמות במעון לשם הגנה על הפעוטות השוהים בו. החוק המוצע נועד להגשים תכלית ראויה באופן מידתי. מצלמות המתעדות את הטיפול בפעוטות חסרי ישע יכולות לשמש אמצעי הרתעה, בקרה ואכיפה שאין להמעיט ביעילותו. התקנת המצלמות נועדה להשיג שלוש מטרות מרכזיות: הרתעה מפגיעה בפעוטות, איתור מקרי פגיעה ושימוש בתיעוד פגיעה שאירעה לשם חקירה ואכיפה.

"התקנת המצלמות נדרשת נוכח המציאות המצערת שבה פעוטות רכים בשנים עלולים להיות חשופים לפגיעות ולאלימות קשה, אך אין דרך לטפל כנדרש ברבים מהמקרים האלה. עם זאת, צילום במעון יום לפעוטות בכל השעות שבהם שוהים פעוטות במעון גורר בעקבותיו פגיעה בפרטיות של הפעוטות ושל העובדים במעון. ההסדר המוצע נועד ליצור איזון קפדני בין הצורך למנוע ולאתר את הפגיעה בפעוטות חסרי ישע כדי להגן על חייהם, שלומם, בריאותם וכבודם, ובין השמירה על כבודם ופרטיותם של הפעוטות, של אנשי הצוות במעון ושל כל אדם אחר הנמצא במעון".

ח"כ שאשא ביטון: "בחודשים האחרונים נחשפנו לשורה של התעללויות כולל מותה של יסמין שאלמלא הייתה שם מצלמה, היינו חושבים שמודבר בעוד מוות בעריסה. בקריאה הטרומית, הסכמתי למתווה של וולנטריות וספגתי ביקורות והאשמות, ואמרתי שעדיף להתקדם מאשר להישאר בלי חוק בכלל. הצלחנו לגבש מתווה שבסופו תהפוך הצעת החוק הזו לחובה, לאחר שלוש שנים של הסתגלות. אני מקווה שאחרי שנשלים את המהלך נצליח להרחיב אותו לגילאי שלוש עד שש."

ח"כ שלי יחימוביץ': "יש גם מקרים שבהם נפגעו ילדים בבית או שנשכחו באוטו, אז מישהו מעלה בדעתו לחייב הצבת מצלמות בבית? אבל הכי קל זה לחייב את הגננות והסייעות כי הן חלשות ולא יכולות להתנגד. אפשר להילחם למען שלום ילדנו גם בלי להיות האח הגדול."

67 תמכו התנגדו 2 התנגדו אחד נמנע וההצעה תועבר לוועדה לזכויות הילד.