אאא

בית המשפט העליון הטיל קנס כספי גבוה על שליח חב"ד בעיר גטבורג שבשבדיה, הרב אלכסנדר נמדר, ורעייתו לאה, בשל רצונם ללמד את ילדיהם רבקה (14) ולוי (12) בביתם. 

בסך הכל, יהיה על הרב נמדר לשלם 100,000 דולר. 67 אלף דולר בגין אי שליחת הילדים לבית ספר, ועוד 33 אלף דולר הוצאות משפט.

הילדים, רבקה ולוי, לומדים מטעמים מובנים עם הוריהם בביתם ולא בבית הספר הממלכתי, כדי לקבל חינוך יהודי. הם מסתמכים על החוק השבדי הקובע שניתן לחנך ילדים בבית, בתנאים מיוחדים.

מערכת החינוך בגטבורג עתרה לבית המשפט שקנס אותם בעשרות אלפי יורו. הרב ורעייתו ערערו לבית הדין העליון במדינה האירופית, אך נדחו והם נדרשים לשלם את הסכום העצום עד יום שישי הקרוב, י' בסיוון (14.6). בנוסף, הם חויבו בתשלום הוצאות משפט בסך 30 אלף דולר.

"האבסורד כאן זועק לשמיים, כיוון שהעיריה מכירה מקרוב את החינוך המעולה ואת המאמץ המירבי בתחום שאנו מעניקים לילדינו, ובעבר קיבלנו על כך פידבקים רבים" אומר הרב נמדר לCOL.

לדבריו, "צריך להדגיש: החינוך שלנו בכלל לא זר לאנשי העירייה כיוון שאנו הורים לאחד עשר ילדים, ותשעת הגדולים גדלו ולמדו אצלנו בבית ויצאו ילדים לתפארת. בכל מקצועות החול הם למדו עם מורים פרטיים שעלו לנו הון תועפות, ובכל המבחנים והמבדקים שאנשי מחלקת החינוך של עיריית שבדיה עשתה לנו, כולם ללא יוצא מן הכלל קצרו הצלחות וקיבלנו מחמאות על החינוך שלהם ועל הידיעות שלהם".

"ילדינו הבוגרים עובדים כולם בחינוך היהודי כמנהיגים, מורים ורבנים בארה"ב, באיסלנד ובשבדיה. צריך גם להדגיש שאשתי לאה, במקור מלונדון, היא מחנכת מוסמכת. לי עצמי יש תעודת לימודי רבנות שנחשבת בארה"ב כתואר BA".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לדבריו, "הבעיה החלה ב-2011 כאשר החוק השוודי השתנה והרשה לימוד פרטי בבית רק אם יש תנאים מיוחדים. המקרה שלנו הוא בהחלט מקרה מיוחד, ומשתי סיבות: קודם כל להקנות לילדים שלנו חינוך יהודי. הניסיון שלהם לכפות עלינו חינוך שנוגד את העקרונות שלנו מזכיר לנו סיפורים על ילדים יהודיים דתיים ברוסיה הסוציאליסטית".

"ושוב: הילדים שלנו לא הולכים לבית הספר כי הם לא אוהבים ללכת, כי הם עובדים או כי אנחנו עצלנים. הם לומדים מצויין והרבה, ומקבלים חינוך אינטנסיבי. הידיעות שלהם במתמטיקה, אנגלית, הנדסה, גיאוגרפיה ועוד – שוות ערך ואף לפעמים עולה כעל אלו של ילדים רגילים מבית ספר ממלכתי. לכן אין סיבה שלא ירשו לנו לגדל את ילדינו ברוח היהדות. ובנוסף, אנחנו מסבירים להם שהמצב הביטחוני כאן לא נוח ליהודים, בפרט לא לבעלי חזות יהודית מובהקת.

שליח חב"ד מוסיף, "חשוב לי להזכיר שהבנים שלי הם היחידים בכל העיר שמסתובבים ברחוב עם חזות יהודית גלויה, ושרק לפני כחודש יהודיה בשבדיה נפצע באורח אנוש מדקירות בידי מהגר מוסלמי; בנוסף, בחורף הושלכו בקבוקי תבערה על בית הכנסת שלנו. במצב כזה אנחנו לא יכולים לתת לילדים שלנו להיכנס לכזה סיכון וללמוד בבית ספר כללי".

הוא מאשים: "התשובות של נציגים בעירייה בנושא הזה היו מקוממות. הם לא רואים סכנה בזה שהילדים שלנו ילמדו עם סביבה עוינת ואף מסוכנת, והציעו לנו שפשוט נארוז את עצמינו ונעבור לעיר או למדינה אחרת, או שהילדים יישבו נעולים בהפסקות בחדר מיוחד, כדי שמוסלמים לא יוכלו להתעסק איתם. זו התעמרות מכוונת ואנטישמית".