אאא

ברני סנדרס, הסנטור היהודי המתמודד בבחירות הפנימיות של המפלגה הדמוקרטית במטה להיות מועמדם לנשיאות ארה"ב, שוב מותח ביקורת על ישראל ומבהיר כי יפעל נגד מדיניותה.

"אם אהיה הנשיא, אשקול להשתמש בכספי הסיוע שארצות הברית שולחת לישראל מדי שנה כמנוף לחץ, כדי לאלץ את הממשלה הישראלית לשנות את התנהלותה בסוגיה הפלסטינית", אמר.

בפודקאסט "Pod Save America" הוסיף סנדרס, "המדיניות שלנו לא יכולה להיות רק פרו-ישראלית, פרו-ישראלית, פרו-ישראלית. חייבת להיות לנו מדיניות פרו-אזורית, שתאפשר לנו לעבוד עם כל האנשים ועם כל המדינות באזור".

לדבריו, העברת שגרירות ארה"ב בישראל מתל אביב לירושלים, מסכלת משא ומתן עתידי לשלום עם הפלסטינים. סנדרס הוסיף ואמר כי לפלסטינים מגיע כבוד ויחס הוגן מצד ארצות הברית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

סנדרס אמר כי הוא מאמין ש"לישראל זכות לחיות בשלום, עצמאות וביטחון", אך הוסיף כי יש לו השגות על הדרך בה ראש הממשלה בנימין נתניהו מנהל את המדינה בשנים האחרונות.

"אני חושב שמה שקרה בשנים האחרונות תחת נתניהו, זה שנוצרה ממשלת ימין קיצונית עם הרבה נטיות גזעניות", אמר סנדרס, שהאשים את נתניהו במתיחות בין ישראל לפלשתינים.

עם זאת, טען כי הוא לא נגד ישראל. "גרתי בישראל, יש לי משפחה בישראל. אני יהודי. אני לא אנטי-ישראל. אני מאמין שלאזרחי ישראל יש בפירוש את הזכות לחיות בשלום, בעצמאות ובביטחון. בסופו של דבר אני מאמין בזה בכל מאודי".