אאא

לאחר המתקפה החריגה מצד רבה הראשי של בריטניה, ג'רמי קורבין, מנהיג מפלגת הלייבור בבריטניה, מתייחס היום (שלישי) להאשמתו באנטישמיות.

"אנטישמיות - בכל צורה שלה - היא מתועבת ושגויה, ואין לה מקום בבריטניה המודרנית. לא נסבול אנטישמיות בממשלה בראשות הלייבור", אמר.

סוגיית האנטישמיות במפלגת הלייבור עלתה שוב לכותרות בשל הבחירות המתקרבות בבריטניה, במסגרתה יתמודד קורבין נגד המפלגה השמרנית, בראשה עומד ראש ממשלת בריטניה הנוכחי, בוריס ג'ונסון.

בטור שפורסם בעיתון הטיימס הלונדוני כתב הרב מירוויס, רבה הראשי של בריטניה: "השאלה שאני נשאל בתדירות הכי גבוהה היא: מה יהיה על היהודים והיהדות בבריטניה אם הלייבור תרכיב את הממשלה הבאה? החרדה הזו מוצדקת".

הרב כתב כי קורבין נכשל בנושא הטיפול באנטישמיות ואף נלחמו במי שפעל כנגדה, "זה כישלון של תרבות, זה כישלון של מנהיגות". לדבריו, "הדרך שבה ההנהגה התמודדה עם גזענות נגד יהודים לא תואמת את הערכים הבריטיים שאנחנו כה גאים בהם".

הוא העלה שורת תהיות: "כמה רחוק זה רחוק מדי? כמה מעורב בדעות קדומות צריך להיות ראש האופוזיציה כדי להיחשב בלתי כשיר לתפקיד? האם שיתוף פעולה עם מי שהסיתו לשנאה נגד יהודים זה מספיק? האם לכנות 'חברים' את מי שתמכו ברצח יהודים זה מספיק? נראה שלא".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אין זה ממקומי לומר לאדם כלשהו כיצד עליו להצביע. אני רק מציב את השאלה: מה התוצאה של יום הבחירות הזה תגיד על המצפן המוסרי של ארצנו? כשיגיע 12 בדצמבר, אני מבקש מכל אחד להצביע עם המצפון שלו", כתב הרב מירוויס שבדרך כלל מתוקף מעמדו נמנע מהבעת דעות פוליטיות אך כבר בעבר הביע כמה פעמים ביקורת נוקבת כנגד קורבין והאנטישמיות שמובילה מפלגתו.

הרב מירוויס מביע את חששותיהם של רבים מיהודי בריטניה שמוטרדים מאד מהאפשרות של עלייתו לשלטון של קורבין. רבים מהם חוששים שיאלצו לעזוב את בריטניה במידה וקורבין ינצח. מקרי אנטישמיות רבים ברחובות בריטניה הופכים את האווירה כנגד היהודים לבעייתית.

דובר מטעם הלייבור מסר בתגובה, כי קורבין נאבק נגד אנטישמיות והוסיף: "ממשלת לייבור תבטיח את ביטחונם של היהודים, תגן על אורח החיים היהודי ותתמוך בו, ותילחם באינטישמיות בארצנו וברחבי אירופה". עוד אמר הדובר: "אנו נוקטים פעולות נמרצות כדי לעקור את האנטישמיות מהמפלגה".

בינתיים הסקרים מראים, כי קורבין שמביע כל העת עמדות פרו פלסטיניות ואנטי ישראליות, לא צפוי לנצח בבחירות והוא מפגר ב-19 אחוזים אחר מפלגתו של ראש הממשלה המכהן בוריס ג'ונסון.