אאא

גבן בן 40 שחלה במחלת השפעת, מת היום (חמישי) בבית החולים תל השומר מדובר באדם שלא התחסן נגד שפעת, אושפז במצב קשה והיום מת לא היה לו רקע רפואי קודם

במקביל, ילדה בת 9 שחלתה בשפעת פונתה לבית החולים אסותא בעיר, שם התמוטטה והועברה לבית החולים תל השומר כאשר מצבה מוגדר קשה.

מנתוני משרד הבריאות עולה כי נכון לתחילת השבוע 20% מהאוכלוסייה התחסנה למחלה - זינוק של 4% בתוך שבוע בלבד. מדובר בנתון גבוה מזה שנרשם בשנתיים הקודמות.

בהלת החיסונים בשבוע האחרון בעקבות מספר מקרי מוות של חולים בשפעת, הביאה לחיסול המלאי היומי, כך שרבים נאלצו לשוב לקופת החולים כדי להתחסן.

בעקבות כך, העביר משרד החיסון עשרות אלפי מנות נוספות לקופות החולים. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הסביר את המחסור בכך ש"קיבלנו את החיסונים מאוחד מאוד ולא באשמתנו"

"קיבלנו אותם מארגון הבריאות העולמי שבוחר את הרכב החיסון והוא הגיע מאוד מאוחר. בתחילה אחוזי ההתחסנות היו מאוד נמוכים. לחצנו וקראנו לציבור לצאת להתחסן, השפעת הגיעה ובימים באחרונים יש התעוררות אצל הציבור להתחסן".

הוא הוסיף, "בשנים האחרונות נאלצנו להשמיד חיסונים בהרבה כסף, לא רצינו להגיע לזה ולכן הזמנו כמות מסוימת כדי שנוכל להשקיע את הכסף במיונים ודברים לא פחות חשובים. כעת בהחלט אנחנו הזמנו עוד חיסונים שצריכים להגיע לארץ".

ליצמן איים בשלילת זכויות ממי שלא יתחסן: "יש קבוצות באוכלוסייה שמסרבות להתחסן. נודע לי בימים האחרונים על רופאים שממליצים לא לחסן. כרגע מוקדם לדבר על זה כי אין כנסת, אבל בהחלט צריך לעשות משהו. נשקול להעביר חוק".