אאא

ב'מעייני הישועה' התקיים כנס מקצועי ראשון מסוגו בנושא "יולדת ולדנית" ויולדות עם נטייה סכרתית. את יום העיון ניהל פרופסור יוסי לסינג, מנהל אגף נשים ויולדות ב'מעייני הישועה'.

"יולדת ולדנית" הוא הכינוי למי שילדה יותר מ-10 תינוקות וממילא הסיכונים הרפואיים בהריונות מעין אלה גבוהים יותר. גם הסיכונים לנשים הרות הסובלות מסכרת גבוהים יותר.

הכנס התקיים כאמור ב'מעייני הישועה' ונטלו בו חלק כלל רופאי מחוז גוש-דן מטעם 4 קופות החולים: 'מכבי', 'מאוחדת', 'לאומית' ו'כללית'. מרבית הרופאים הללו עובדים בתחום הרפואה הנשית בבתי החולים באזור המרכז ולכן החשיבות בקיומו של הכנס הייתה גדולה עוד יותר. 

בין היתר נשאו דברים המנהל הרפואי ב'מעייני הישועה' הפרופ' מוטי רביד בנושא "שינוי אורח חיים כמניעה שניונית להתפתחות סכרת"; פרופ' שרון מסלוביץ, מנהל מיון נשים ויולדות בבית חולים 'ליס' איכילוב ונציג קופת חולים 'מכבי', בנושא "איזון סכרת בעזרת משאבה"; פרופ' יוסף פרדו מקופת חולים 'כללית' על "ניתוחים קיסריים חוזרים" ועוד. 

"יצאו שיתופי פעולה יפים מאוד", נמסר מהנהלת האגף, "יצרנו קשרים אישיים עם מנהלי המחוז של 4 קופות החולים ויש החלטות לשתף פעולה גם בעתיד. אחרי הכול, 'מעייני הישועה' הגיע למקום ה-3 בכמות הלידות מכלל בתי החולים ברחבי הארץ – והראשון באזור המרכז". 

ד"ר יוהנה אולטיאנה, מנהלת חדרי לידה, סיפרה כי "הכנס היה מוגש ליולדת הוולדנית והשתתפו בו מיטב רופאי בית החולים ומיטב הרופאים והאחיות מקופות החולים. במהלך יום העיון ניתנו הרצאות אורח לצד הרצאות של עובדי המחלקה ונרקמו קשרים חשובים לתועלת היולדות גם אצלנו וגם במרכזים הרפואיים האחרים באזור. יצרנו קבוצה שבה רופאי הקופות יכולים להתעדכן, ולהתייעץ כאשר יש להם התלבטות לגבי מטופלת מסוימת. יצרנו קשרים כדי להדק את שיתוף הפעולה והמעקב אחר מטופלים. 

"אין ספק שהייתה בכנס בשורה גדולה גם ל'יולדת הולדנית' וגם ליולדת הסכרתית המתמודדת עם סכרת הריונית. בנוסף, בהתאם לסטטיסטיקה, 'מעייני הישועה' מיתג את עצמו שוב כמוביל ב-2 תתי התחומים הללו".