אאא

רכנתם מול המחשב במשך כל היום וגופכם כואב כהוגן. כשאתם קמים סוף סוף מהכיסא, אתם מעניקים לגבכם מתיחה יפה וארוכה - בתוספת כמה פיתולים במותניים, כדי לשחרר את עמוד השדרה שלכם. אח, זה מרגיש כל כך טוב. אבל האם זה טוב לגוף שלכם? שוחחנו עם ד"ר רהול שאה, אורתופדית ומנתחת עמוד שדרה וצוואר בווינלנד, ניו ג'רזי, על מנת לקבל את התשובה.

מה באמת קורה לגב כשמותחים אותו?

"כשמישהו מותח את הגב, לעתים קרובות הוא נע מצד לצד", אומרת ד"ר שאה. וכשזה קורה, אתם עשויים לשמוע מעין "קנאק" (אתם יודעים, דומה לצליל שהקורנפלקס שלכם משמיע כשמוזגים עליו חלב). "ה"פיצוח" הזה של הגב נוצר מהעצמות האינדיבידואליות בגב (הנערמות אחת על גבי השניה, כמו לבנים במשחק "קפלה") הנעות בתוך ציריהן (כלומר, המפרקים)".

במילים אחרות, שום דבר לא נסדק או נשבר. למעשה, ד"ר שאה אומרת שאותו דבר קורה כאשר מותחים את פרקי האצבעות - העצמות ביד מסתובבות סביב ציריהן ויוצרות צליל של שחרור לחץ שעלול להיווצר במפרק.

ולמה מתיחת הגב נעימה כל כך?

אמנם אין השערה מדעית לגבי הסיבה שבגינה ההתמתחות הזו מרגישה טוב, אך ד"ר שאה אומרת שבאופן כללי הסטה של ​​עצמותינו בעדינות באזור החיבור שלהן, משחררת את הלחץ שרובץ על מפרקי הגב. זה מוביל להקלה על קשיחות זמנית. שימו לב: מילת המפתח פה היא: זמנית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'להיות בריא ולהישאר בריא' ותישארו מעודכנים

האם אסור למתוח את הגב בכוונה תחילה?

סליחה, חברים - ד"ר שאה אומר שעליכם למנן את ההרגל הזה. "המתיחה המתמשכת של הגב עשויה להטיל עומס מוגבר על המפרקים השונים בגב", היא מסבירה. תרגום? זה בסדר 'לפצח' את הגב מדי פעם, אבל אל תפריזו בכך ("הקו שבין 'מתיחה נאותה' לבין 'מתיחה מוגזמת' הוא קשה להגדרה ולניהול", אומרת ד"ר שאה).

"כאשר מבצעים מתיחות רבות מדי בגב או בצוואר, זה עלול להאיץ את בלאי המפרקים (דהיינו, הצירים) וכך אולי תידרש התערבות רפואית, כולל התערבות כירורגית. כיוון שכך, הייתי נזהרת עם מתיחה מתמשכת של הגב".

בשורה התחתונה (ולא רק): הרגישו בנוח להתמתח מפעם לפעם, אבל אל תהפכו את זה להרגל יום יומי.