כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
מגזין חג הסוכות

'ציר המכשפות', 'מערת נמרים' ו'מערת המוות' | המקומות המפחידים בישראל • פרק ג'

בשכונת נאות אפקה בתל אביב מצוי 'קיר המוות' | בנַחַל פָּארָן במדבר יהודה ישנו מקום המכונה "ציר המכשפות" | בגליל המערבי מסתתרת 'מערת הנמרים' ובה... נטיפים | ובאכזיב יש את 'מערת המוות' שגבתה חיים לא מעטים של סקרנים | ישראל שפירא ממשיך במסע נועז אל המקומות הכי מפחידים בישראל | פרק ג' (מעניין)

ישראל שפירא | כיכר השבת |
נמר (צילום: שאטרסטוק)

רבים סבורים שארצנו היא ארץ רגילה, ללא שדים רוחות, שטנים וליליות, המתעללים בבני האנוש. זהו, שלא. רבים המקומות בארצנו, עליהם נטען שמכשפות מבקרות בהם תמידין כסדרן. הבה נמשיך במסע מפחיד בכל אותם המקומות, שגם אם חלקם לא מפחידים באמת, בוודאי ובוודאי ששמותיהם מפחידים.

קיר המוות

בשכונת נאות אפקה בתל אביב ברחובות מנורה ואלתרמן מצוי 'קיר המוות' ובמקום נפסלים טסטים רבים. חומה מקומית מגבילה את שדה הראייה ויוצרת קושי במתן זכות קדימה, מה שגרם לכמה תאונות, ונהירת בוחני תנועה למקום בשעת מבחן הנהיגה המעשי, מה שגורם לנערים ונערות תל אביבים לחטוף ברקס בשיא הטסט, ומשכך המקום מכונה גם "קיר הדמעות".

אם "קיר הדמעות" הוא חידוש אישי שלי (תסכימו איתי שזלגה שם אי פעם דמעה או שתיים), במרכז חולון ישנו כיכר תנועה בשם 'כיכר הדמעות', שלמרבה צערכם לא הצלחתי להבין מדוע שמו כונה כך.

קיר המוות (צילום: גוגל מפות)
קיר המוות (צילום: גוגל מפות)

ציר המכשפות בנחל פארן

הטיול בנַחַל פָּארָן במדבר יהודה הוא מקסים, והוא אחד הנחלים הגדולים ביותר בישראל (אכזב כמובן). במקום ישנו מקום המכונה בשם המפחיד "ציר המכשפות" אשר הוא סמוך ל"מפלי יהושע".

בביקורי האחרון למקום נכנסתי למערה מקומית, ובאחת המחילות הבחנתי בכמה מכשפות מרושעות המתכננות לחטוף ילדים, ולהביאם כקרבן לאשמדאי  (שארמונו נמצא די קרוב אלינו, נרחיב עליו בהמשך בעז"ה).

אל תאמינו בשופ"א שבמקום מכונה כך, רק מחמת שהוא נעלם מהעין, ותנאי הנסיעה הם קשים, ועקב הגאולוגיה המרהיבה במקום, ואשר הוא החדירה הפראית והיפה ביותר מנחל פארן ל'תלם עשת', הוא מכונה "ציר המכשפות".

נחל פארן זורם (צילום: טל פולק, רשות הטבע והגנים)

מערת הנמרים

אם חששתם מהמכשפות של נחל פארן אולם לא מהנמרים הלא רבים שלא משוטטים בימינו בנגב, הצפינו לעבר הגליל המערבי ובקרו במעמקי 'מערת נמר', שגם אם לא תמצאו נמר במקום, תוכלו להתענג על הנטיפים הרבים שיש בה.

בתקופה הבריטית ביקר במקום ישיש בדואי מקומי ונתקל באחרון נמרי הגליל, והוא לכדו במו ידיו ומסרו לגן החיות בתל אביב.

יודעי דבר טוענים שלאחר הבדואי הישיש הנ"ל, כמה בדואים ישישים פחות, לכדו במקום נמרים, אולם לא מסרו אותם לרשויות החוק, ואלו מתגוררים במעמקי מערה זו, ומידי פעם טורפים מטיילים תמימים.

(אסורה הכניסה למערה בחודשים נובמבר-מרץ, והמסלול מיועד למיטיבי לכת ומחייב שימוש בדרגיות, פנס ורצוי גם קסדה).

נמר (צילום: שאטרסטוק)

רחוב עולי הגרדום

מספרים בבדיחותה על אחד מגאוני העיר בני ברק, שלאחר שהעירייה המקומית בחרה שם חדש "הרב שך" לע"נ נשמתו של ראש ישיבת פוניבז', הלה עבר לרחוב החדש לבניין מספר שתיים, בהסבירו למקורביו "אני ראוי להיות מנהיג הדור לאחר הרב שך, אלא שלצערי לא רבים שמאמינים בכך. לפחות שיכתבו לי במכתבים 'לכבוד הגאון הגדול... הרב שך מספר שתים"...

מעניין איך מרגישים תושבי הרחוב 'עולי הגרדום' שמצוי במספר ערים בארץ כאשר הם מקבלים מכתב "לכבוד משפחת שמרדנורביצער עולי הגרדום מספר שתים"...

העיר האבודה

חורבת צונם בגליל מערבי מכונה 'העיר האבודה' על שום המידע הרב החסוי אודות ההיסטוריה שלה. לא רק שאין מידע על ההיסטוריה שלה, ומי גר בה, גם ביקור במקום נותן השראה מסתורית, ומפחידה כאחד.

במקום יש שרידי מבנים וקשתות, בורות מים עמוקים, ולאחר רדת החשכה (בימים אי זוגיים), אל המקום מתקבצים מלאכי חבלה, ועורכים פיקניק להנאתם, ובל יהין בן אנוש להתקבץ למקום בשעות אלו.

קשתות המבנים בחורבת צונם (צילום: מאת Yuvalchz - נוצר על־ידי מעלה היצירה, CC BY-SA 4.0)

מערת המוות באכזיב

ביקור בגליל מערבי הוא מפחיד ביותר, אחד מהאתרים היא "מערת המוות באכזיב" שגבתה רח"ל חיים לא מעטים של סקרנים שביקרו בה.

המערה מחברת בין הים ללגונה. וסמוך אליה יש שלט המתריע על סכנת חיים (נראה לי שאף היא נסגרה בשנים האחרונות. י"ש).

אכזיב (צילום: Matanya Tausig/FLASH90)

המפל השחור באל על

שחור הוא צבע מפחיד וקודר. מקובלים סבורים שבשבת קודש חובה ללבוש בגדי לבן, על שום השמחה שאופפת את היום בחגיגי בו שבת הקב"ה מבריאת עולמו. בתרבות העולמית מקובל ללבוש בגדים שחורים בהלוויות. משכך, אותי אישית מפחיד לבקר ב'מפל השחור' בנחל אל על ברמת בגולן משום צבעו המפחיד.

המפל השחור (צילום: מאת צילמתי - צילמתי, ייחוס, ויקיפדיה)

גלגל רפאים בגולן

אתם באמת לא מאמינים במיסטיקה? הגזמתם. ברמת הגולן מצוי בית ענקי, שרבים מאמינים שהוא מקום משכן לחייזרים, והוא נוצר מכוחות על טבעיים.

שמו הרשמי של המקום הוא 'גלגל רפאים' ושמו הקדום הוא 'רֻגְ'ם אל הִרי' שמשמעותו גל האבנים של חתולי הבר.

חוקרים לא מוצאים את ידיהם ורגליהם בדבר שימוש ובנית המקום.

ישנם הסבורים שהמקום היה אתר קבורה קדום לאנשים חשובים. אחרים טוענים שהוא היה בית עבודה זרה של עמים קדומים שעברו לאל השמש.

מיקום האתר ברמת הגולן סמוך למקומו של 'עוג מלך הבשן' (הבשן הוא ליד הגולן), נותנת את הדעת שיתכן שהמקום נוצר לעמים הקדומים שהיו ענקים. זוכרים את גוליית שנלחם בדוד המלך שהוא צאצא של ה'רפאים'? זהו. רבים סבורים שקברו ממש מתחת לרגליכם...

גלגל רפאים שברמת הגולן. צילום אוויר לכיוון דרום (צילום: מאת ​Hebrew Wikipedia user אסף.צ, CC BY-SA 3.0)

הערה חשובה: כתבה זו נכתבה מעט בהיתול. אין להסתמך על המידע שהובא פה, לא לענייני אמונה או מחשבה, וכמובן ביציאה לטבע למקומות המתוארים בכתבה זו.

- רוצים לבקר ולטבול לא ב"מקומות מפחידים"?! - הורידו פה את מגזין "מעיינות ונחלים נדירים - 5 דקות מהאוטו"
  • לתגובות, הערות, הארות, וכן לשליחת חומרים נא לפנות לכתובת אימייל: sisraerl@gmail.com

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר