אאא

שני אנשי עסקים חרדים, תושבי מיאמי בארה"ב, נחשדים במעשי שחיתות. כך על פי דיווח בעיתון ניו יורק פוסט.

לפי הידיעה, מוטי (מרדכי יהודה) קורף ואורי לבר, שקשורים לעסקיו של האוליגרך האוקראיני איגור קולומויסקי, חשודים כי רכשו עבורו נכסים בארצות הברית ובכך סייעו להלבין את הונו.

קולומויסקי הוא מיליארדר יהודי ממוצא אוקראיני, איל הון שמחזיק במפעלים גדולים ובעל שליטה בתחום הנפט, הבידור ועוד. בנוסף, הוא מקורבו של נשיא אוקראינה היהודי ולדימיר זלנסקי.

בסוף השבוע האחרון החליט הממשל האמריקני לאסור את כניסתו של קולומויסקי לתחומי ארה"ב, לאחר שהתגלתה פעילות ענפה של שחיתות בה היה מעורב. במקביל, כאמור, חוקרות כעת רשויות המס האם צמד אנשי העסקים החרדים היו קשורים באותה פעילות פלילית.

 מוטי קורף משתחרר מבית החולים, עם החלמתו מקורונה (צילום ארכיון: מתוך פייסבוק)

השניים - נאמניו של האוליגרך בכמה מעסקיו - מוכרים בקהילות חרדיות כ'נגידים' שתרמו מיליוני דולרים למוסדות רבים. מוסדות חב"דיים זכו לכספים רבים שתרמו לבר וקורף, וכך גם כשבעים מוסדות נוספים, בניו יורק ומחוצה לה.

ארגון החסד 'כולל חב"ד', לדוגמה, קיבל כמיליון דולרים מקרנות צדקה שבבעלות השניים. כמו כן, JEM (ארגון חב"די העוסק בחינוך ובהפצת תורת הרבי מחב"ד זי"ע.  י.נ.) זכה ליותר ממיליון דולרים מקורף ומלבר.

לפי ה'ניו יורק פוסט', בשלב זה הרשויות לא חושדות כי כספי הצדקה עצמם שימשו לפעילות לא חוקית, אך מדגישות כבדרך אגב כי במקרים רבים עמותות וארגוני צדקה עוסקות בפעילות פסולה...