אאא

לדיאטה הים תיכונית המון יתרונות בריאותיים, החל מהגנה מפני מחלות לב וכלה בהורדת הסיכון לאלצהיימר, אולם כעת עולה ממחקר חדש, כי היא עשויה אף לסייע בהפחתת הסיכון לחלות באחד מהסוגים הקטלניים ביותר של סרטן נשים (השד).

מדענים עקבו אחר למעלה מ-60,000 נשים, במשך 20 שנה. הם גילו כי אלו שהקפידו על תזונה העשירה בפירות, ירקות, דגים, אגוזים, דגנים מלאים ושמן זית, היו בעלות סיכוי נמוך בהרבה לפתח צורה אגרסיבית של המחלה.

מומחים גילו שלמשתתפות במחקר סיכון מופחת ב-40 אחוז ללקות בסוג מסוים של הסרטן הנשי. בערך אחד מכל שלושה מקרים של סרן נשים נכנס לקטגוריה זו, שהיא קטלנית יותר מזנים אחרים של המחלה.

ד"ר פנאג'יטה מיטרו, מנהלת מימון מחקר בקרן העולמית לחקר הסרטן, אומרת: "מחקר חשוב זה הראה כי מעקב אחר דפוס תזונתי כמו הדיאטה הים תיכונית, יכול לסייע בהפחתת הסיכון לסרטן נשים - במיוחד תת-הסוג עם פרוגנוזה גרועה יותר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'להיות בריא ולהישאר בריא' ותישארו מעודכנים

אמה פנרי, מנהלת קלינית בטיפול בסרטן נשים, מבריטניה, אומרת כי הממצאים הללו מסקרנים, אך מציינת כי בעוד היצמדות לאורח החיים הנ"ל יכולה להקטין את הסיכויים לסוגים מסוימים של סרטן, דיאטה ים תיכונית אינה מציעה הגנה מובטחת.

מחקר זה מוסיף עדויות לכך שתזונה בריאה, הגדושה בשומנים "טובים", היא בעלת תפקיד חשוב בהפחתת הסיכון למחלה.

עם זאת, חשוב לזכור כי בחירות באורח חיים הכולל תזונה מאוזנת ופעילות גופנית סדירה, יכולות לעזור להפחית את הסיכון לסרטן, אך אינן מבטיחות מניעה טוטאלית. לכן, רצוי שנשים יכירו את הסימנים והתסמינים של סרטן השד ויפנו לרופא המשפחה בכל דאגה שצצה.