אאא

הראשון לציון ורבה של ירושלים, הגאון רבי שלמה משה עמאר, בשיחה מיוחדת ל'כיכר השבת' על רקע האסון הכבד בהר מירון, אסון בו נהרגו 45 מבני הציבור החרדי, ומתייחס לחשבון הנפש הרוחני לצד הצורך להכיר בהחלטות הרשויות והמשטרה. צפו בריאיון המלא לפרשן 'כיכר השבת', ישי כהן.

קטעים מהריאיון

מה אומרים בימים אלו שיש ארבעים וחמישה קרבנות בלג בעומר בציון של רבי שמעון בר יוחאי?

"באותו רגע כבר עמדתי להיכנס, ואז אמרו לחכות ושאמרו לי שיש הרוג זה כבר היה מספיק לא חלמנו שיהיה עוד, הצטייר בפני מיתת נדב ואביהוא שיצאה אש מן השמיים ואז וידם אהרן הוא לא פצה פה ומשה אמר וכל בית ישראל יבכו את השריפה אשר שרף השם, למדתי שלפעמים השם עושה גם במקום כזה ובשעה כזאת, ומדוע?

"כתוב בירמיהו שמתי שאמר לאנשים שהמקדש חרב לא האמינו לו, אמר להם עליו אתם סומכים? אני שורף אותו, כל הדורות אנחנו סומכים על רבי שמעון בר יוחאי, אבל כנראה שיש חטאים שהשם לא נושא פנים וגם רבי שמעון בר יוחאי מעלים עין.

הראשל''צ הגר''ש עמאר בשיחה לישי כהן
הראשל"צ הגר"ש עמאר בשיחה לישי כהן
הגדלה

"כתוב "ברגע קטן הסתרתי פני ממך וברחמים גדולים אקבצך" כאן הייתה גם הסתרה של זכות הצדיק, יש דברים שהקב"ה מראה לנו שאין לנו על מי לסמוך, לפעמים הוא מכה גם מכה קשה הוא מזעזע אותנו.

"הייתי בניחום אבלים באלעד, האבא הראה לי פנקס שהיה בכיס של הבן שלו תפילה נגד עין הרע שהוא חיבר דף עם 'שוויתי ה לנגדי תמיד', כל דף היה זעזוע, סיפרתי את זה היום לעוד אבא הוא סיפר לי שהבן שלו עוד לא עשה בר מצווה הוא חילק את המשניות לפי ימים כדי שביום הבר מצווה יסיים שישה סדרי משנה".

שאל אותי היום חבר חילוני 'זה האסון הגדול והמזעזע ביותר בתולדות המדינה, תסביר לי למה זה קרה דווקא לחרדים'?

"זה בדיוק מה שכתוב "בקרוביי אקדש", נדב ואביהוא היו מגדולי הדור, שהקב"ה רואה שיש איזה מרדנות הוא לא נותן שנתרחק ממנו.

"הוא נותן מכה בשביל שנבדוק למה קיבלנו אותה, צריך מיד להתחיל לחפש. אני חושב שהמחלוקת והשנאה הגדולה שהתעמקה בתוכנו, זה המחלוקת ששרפה את בית המקדש הוציאה אותנו מארצנו ואנחנו עוד אוחזים בה.
היא נכנסה לישיבות נכנסה לרבנויות ולחסידיות, תופסים במחלוקת.

"יש לנו איזו מחשבה ילדותית ושטותית שהשנאה והפילוג זה לא עבירה, הרי זה החריב את הבית ואותנו מי יודע אם לא באה המכה הזאת בתוכנו כדי לעורר בזעם את הלבבות לומר תפסיקו, זה הרס ואובדן שאנחנו עושים בעצמנו, אם כל אחד ואחד ייקח לעצמו עשר דקות שהוא לא מגיב יהיה העלבון גדול שיהיה, התגובה תהיה שונה לגמרי.

"כנראה שהפחד הגדול שלנו הוא לא מאיראן לא מרוסיה ולא מסוריה, הוא מעצמנו, שנפסיק לשנוא את עצמנו".

הראשל''צ הגר''ש עמאר
הראשל"צ הגר"ש עמאר

מה הרב אומר לאלמנות ליתומים ואיך הרב מתמודד עם זה ברמה האישית?

"לצערי אני עושה את זה כבר עשרות שנים, אני לעולם לא מכין לפני מה לומר אני רק מכין את עצמי להרגיש את הכאב שלהם ואני בוכה איתם, הקב"ה הוא בעל הנחמה.

"היסוד הוא שירגישו שאתה איתם אבל לא בא בשביל לראות ולהראות אלא בא עם כל הכאב, אסור לבוא עם עיניים על השעון או עם הכנה רק עם הכנה אחת - לבוא עם כל הלב".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אנחנו מדברים הרבה על האסון הנורא הזה, אבל בסוף כל קציני המשטרה אומרים שההר לא יכול טכנית לקבל את ההמונים. לרב הרי יש במירון את אחת ההדלקות המרכזיות; אנחנו צריכים להבין ולקבל את החלטת המשטרה שלא לעלות להר במאות אלפים?

"חד משמעית. כבר שם היה לי רעיון. לא ראיתי אף פעם את כל המקומות, אני הולך ישר להדלקה שלנו. אבל באותו רגע שאלתי, לאן אנחנו הולכים? יש מקומות בארץ ובעולם שבנו מקומות לעשרות אלפים, בנו בבניין, עם גדרות ופתחים, בחוכמה. פה זה אחרת. לפי דעתי, צריך להוציא את כל הברזלים והאהלים".

אבל יהיו בעיות עם אנשי ההקדשות...

"צריכים לבנות מקומות, לבנות כמו אצטדיון להבדיל. שהכל יהיה מסודר. המדינה חייבת לקבל שם בעלות, אחרת זה סכנה. עם כל הכבוד, ההקדשות יכולות רק לייעץ מתי להדליק. אבל אדם צריך לדעת איפה הוא יודע ואיפה הוא לא יודע...".

הראשל"צ הדגיש, כי עד שיתאימו את השטח להמונים, יש לקבל את ההחלטה לצמצם את מספר המשתתפים בהילולא: "יעשו סדר כמה אנשים יבואו, יחלקו את זה לארבעה-חמישה ימים. אין ברירה. אני אעמוד בתוקף ואביע את דעתי, ואני בטוח שכל גדולי החכמים יסכימו ויילכו בדרך הזאת. פיקוח נפש הרי דוחה שבת ויום כיפור. אין שום ספק".