אאא

בנתב"ג יוקם מאהל נוסף שיוכל לבצע בדיקות קורונה למאות אנשים בו זמנית, בסיוע משרד הביטחון. כך סיכמו היום (שלישי)  שר הביטחון בני גנץ ושר הבריאות ניצן הורוביץ.

המתחם יוקם, באופן בזק, לאור הצורך בהרחבת היקפי הבדיקות בנתב"ג, עם זרם הנוחתים בישראל ההולך ומתגבר בתקופה האחרונה.

הממונה על ההתגוננות במשרד הביטחון תא"ל (במיל') משה אדרי, שוחח בנושא עם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, והשניים סיכמו כי יגובש אפיון ביממה הקרובה, וכי משרד הביטחון באמצעות מנהל הרכש, צה"ל וגורמי מקצוע נוספים יקים את המתחם בנוהל מזורז.

"מערכת הביטחון תמשיך לסייע למערכת הבריאות ולכל משימה לאומית שתידרש לה", אמר שר הביטחון גנץ. המלחמה בקורונה לא מאחורינו, אבל בעזרת פעולות נחושות ומהירות, נשמור על רמת תחלואה נמוכה, וננצח גם במאבק הזה".

שר הבריאות הורוביץ אמר: "כדי לשמור על שגרת החיים בישראל, עלינו לפקח על הכניסות לישראל באופן הדוק. משרד הבריאות תיגבר בצורה משמעותית את מערך הבדיקות בנתב"ג וכעת, כהיערכות לעומס הטיסות הצפוי בחודשי הקיץ, נקים במהרה מתחם בדיקות נוסף כדי למנוע היווצרות תורים בלתי סבירים. בשיתוף פעולה עם כל משרדי הממשלה, נשמור על בריאות הציבור בישראל, במינימום הגבלות על הציבור".

כזכור, וכפי שדווח ב'כיכר השבת', ביממה האחרונה התגלו 105 חולי קורונה חדשים בישראל. זהו הנתון הגבוה ביותר בחודשיים האחרונים, עם זאת לדברי מנכ"ל משרד הבריאות כנראה שאיננו בפתחו של גל תחלואה חדש.

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, המתפרסמים הבוקר (שלישי), מדובר בוריאנט ההודי שגרם לתחלואה לזנק. זהו זן הנחשב לקטלני, אך לא פחות מכך הוא הוא הוריאנט הדומיננטי כיום בעולם והוא צפוי להיות הקטלני והמידבק משאר הוריאנטים (המוטציות), שהכרנו עד היום.

בריאיון שהעניק ל'החדשות', הבהיר מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי כי אין למשרד כל כוונה להחזיר את הציבור הישראלי למצב של הגבלות. "נתונתי ההדבקה בישראל עדיין מאוד נמוכים, כל יום נעשו 26 אלף בדיקות (ממוצע), ורק 0.1 אחוזים מהן יצאו חיוביות - אלו מספרים שרחוקים מלהכריז הגבלות במצב כזה. חצי מכלל הנדבקים, הם ילדים, 70% נדבקו מהמוטציה ההודית ושלישי מכלל הנדבקים הם מחוסנים", אמר לוי.

בשל כך שחלק מהנדבקים החדשים הם ילדים או מחוסנים, רק שלושה חולים חדשים נמצאים במצב קשה, "ולכן", מסביר המנכ"ל, "המחלה שפורצת כעת, גם בקרב מחוסנים וגם בקרב לא מחוסנים, היא מחלה קלה וברובה גם לא תסמינית, אך הדאגה עדיין קיימת בשל ההדבקה הגבוהה של הוריאנט ההודי".

 דבריו של שר הבריאות הורוביץ: "ההדבקות הגיעו ממפרי הבידודים" (משרד הבריאות)

כך או כך, במשרד הבריאות לא נוטלים סיכונים והחלו להטיל מעט הגבלות, כאשר הם דוחפים בכל הכוח על נתינת חיסונים לבני נוער בגילאי 12-15, מאז אתמול התחסנו כ-4,420 ישראלים, היעד של משרד הבריאות לחיסון כל בני הנוער בגיל הזה, הוא עד סוף יולי.

בנוסף, משרד הבריאות ממליץ לא לנסוע לחו"ל כלל, אם אין צורך אמיתי, ואתמול אמר שר הבריאות, כי הורים שלא ישמרו את הבידוד של ילדיהם יקנסו בצורה משמעותית. וכן שוקלים במשרד הבריאות להטיל סנקציות או קנס לאלו החוזרים ממדינות אדומות.

אמנם משרד הבריאות עדיין לא הטיל הגבלות, אך יש חלק מאזרחי ישראל, שמתחילת השבוע החליטו לעשות "דין לעצמם", והחלו לשוב וללכת עם מסכות, בעיקר במקומות סגורים, כך למשל אתמול נראו במליאת הכנסת, שלושה חברי כנסת; אריה דרעי, אלי אבידר ואלעזר שטרן כשהם עוטים מסכות.

‏בריאיון הבוקר לגל"צ, אמרה הפרופ' גליה רהב, ראש המחלקה למחלות זיהומיות בביה"ח שיבא-תל השומר, כי היא ממליצה על עטיית מסכות. באוטובוסים ותחבורה ציבורית, למי שרוצה לשמור על עצמו.