אאא

עשרות רבני ערים ודיינים התכנסו בצהריים (רביעי) לכינוס חירום יחד עם מועצת הרבנות הראשית והרבנים הראשיים, הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו, ודנו ברפורמות שמבקש השר לשירותי דת, מתן כהנא, להעביר בתחום הכשרות והגיור.

לידי 'כיכר השבת' הגיע המסמך עליו חתמו הרבנים בסיום הישיבה, בה ספג השר כהנא ביקורת קשה ונוקבת על המהלכים. הרבנים מבקשים לעצור את הרפורמות שלדבריהם יובילו להרס היהדות והרבנות במדינת ישראל.

החלטות מועצת הרבנות ורבני הערים

בפתח דבריהם תוקפים הרבנים את רפורמת הכשרות ומכנים אותה 'הרס' ו'חורבן' הכשרות בישראל: "רבני ודייני ישראל מצטרפים לעמדת מועצת הרבנות הראשית הדוחה מכל וכל את היוזמה המסוכנת של המשרד לשירותי דת להרוס את הכשרות והיהדות בישראל, ה'תוכנית' שאושרה בממשלה לשינויים במערך הכשרות משמעותה היא ביטול הכשרות במדינת ישראל, פתיחת באזר של גופים בעלי אינטרסים שיעניקו כשרות ומתן אפשרות לכל אדם להעניק כשרות כשהתוצאה היא אחת, הרס וחורבן הכשרות".

הרבנים נכנסים לכינוס החירום, היום
הרבנים נכנסים לכינוס החירום, היום
הגדלה

לדברי הרבנים: זה חלק ממגמה כללית של פגיעה בשירותי הדת, בכשרות, בנישואין ובגיור שמטרתה הסופית היא ביטול זהותה היהודית של מדינת ישראל וחיסול המוסד הרבני בישראל".

בשלב הזה מאיימים חברי מועצת הרבנות ורבני הערים: "רבני ישראל מודיעים כי יורו לשומע לקחם שלא לסמוך על כשרות שתינתן לפי תוכנית זו, שיש בה מכשול לרבים".

הרבנים קוראים לממשלת ישראל: לבטל את ההחלטה המסוכנת שמשמעותה היא החרבת מערכת הכשרות. במדינת ישראל, מדינתו היחידה של העם היהודי, ראוי שתהיה מערכת כשרות ציבורית ומתפקדת".

באשר לרפורמה שמבקש השר כהנא להעביר בתחום הגיור, תוקפים הרבנים: כי "הגיור אינו יכול להיעשות מתוך אינטרס אזרחי, חברתי או תרבותי, אלא אך ורק מתוך רצון כן להיות חלק מעם ישראל ומתורתו עם קבלת עול תורה ומצוות.

 הגאון רבי יצחק לוי בריאיון על רפורמת הכשרות

"מאז היותו לעם קיומו של עם ישראל הוא בשמירה על מעמדו המיוחד. בזכות מחיצה זו, זכינו להגיע עד הלום. מי שרואה בגיור המוני של אינם יהודים כמשימה "גאולתית" או "לאומית" ומטרתו מניעת התבוללות ע"י גיורים שאינם ע"פ ההלכה, משיג את היפך המטרה, ומחדיר לעם ישראל אינם יהודים במסווה של גיור".

לדבריהם: "לא עומדת בפנינו רק השאלה האם הגיור הוא גיור כהלכה או לא. השאלה היא האם עם ישראל יתקיים כעם יהודי או שיהיה צירוף של גויים רבים - זו מלחמת קיום".

הרבנים מדגישים: "רבני ודייני ישראל מתריעים על הכוונה לשנות את מסגרת הגיור בישראל ולהפריטה ולהוציאה מידי הרבנות הראשית. המציאות הזאת תביא בהכרח ליצירת קהילות נפרדות, ותיצור קרע בין חלקי העם. רישום הנישואין הוא ספר היוחסין של עם ישראל בארץ הקודש, והרבנים יעמדו איתן על משמר הכניסה לעם ישראל".

בסיום המכתב מאיימים חברי מועצת הרבנות ועשרות הרבנים: " גיורים שיבוצעו שלא ע"י הרבנות הראשית לישראל לא יוכרו ע"י רבני ישראל".

במהלך הכינוס אמר הראש"ל הגר"י יוסף, נשיא מועצת הרבנות הראשית: "לא שייך שהממשלה והכנסת יתעלמו מכנס כזה היסטורי. אנחנו קוראים מכאן: חזרו בכם, עכשיו חודש אלול, תעשו תשובה. אם חלילה וחס תתקבל הרפורמה שלהם בגיור, נצטרך לדון בעניין פתיחת ספרי יוחסין. הם עושים פילוג בעם ישראל.

הגר''י יוסף נואם בכנס
הגר"י יוסף נואם בכנס
הגדלה

"דיברתי על כך עם עמיתי הגר"ד לאו, שלא ניתן בשום פנים ואופן הכרה לגיור של רבני ערים. איך רוצים לבוא ולהכיר ברפורמים? כמה מיליוני יהודים איבדנו בגללם! באים ורוצים לתת להם הכרה בגיור, בכותל. אני קורא לממשלה, לכל הגופים שמעורבים בדבר, תחזרו בתשובה, אל תהרסו את היהדות בארץ ישראל".

נשיא ביה"ד הגדול, הגר"ד לאו, אמר בכנס כי בעבר יזם הצעה לחיזוק הכשרות באמצעות כך שהחוק יקבע שכל הרבנים המקומיים יפעלו "בכפוף לנהלי הכשרות", ואמר: "מי שהכשיל את זה היו אנשים שכביכול נושאים תואר רב ושכנעו את הח"כים להתנגד כדי שלא לחזק את הרבנות הראשית והם אותם שעכשיו מוחאים כפיים לרפורמה הזו. גם בעניין הגיור, מערך הגיור עושה מאמץ על במסגרת כללי ההלכה, מתוך יראת שמים, להקל כמה שאפשר. אתם יודעים איפה אני רוצה שרבני ערים יצטרפו? בנושא של משפחות מלוות, לפני הגיור ואחרי הגיור. אם באמת אכפת לך הגיור וההתבוללות, בא ותתגייס ותעזור לנו לחזק את הגרים, בעיר שלך,  זו הפעולה האמיתית.

הגר''ד לאו נואם בכנס
הגר"ד לאו נואם בכנס
הגדלה

"אנחנו נמצאים ביום ג' אלול, יום פטירת מייסד הרבנות הראשית, שהדגיש כי חיי האומה מתחילים ביסוד הגדול הזה. אני מתפלל שהמאה שנים שצויינו השנה ימשיכו לעוד שנים רבות, ונזכה לקדש שם שמים בכל מעשינו, לעשות את הישר והטוב בעיני אלוקים ואדם ולהעביר את שרשרת הדורות הלאה, ולשמר את התורה בטהרתה".

חבר מועצת הרבנות ורבה של באר שבע, הגאון רבי יהודה דרעי, אמר: "אני כבר 22 שנה חבר במועצת הרבנות, מעולם הרבנות הראשית לא הייתה מאוחדת על ידי כלל רבני ישראל, מכל העדות ומכל החוגים, כמו עכשיו. המפתח של כל עיקרי האמונה, של כל עיקרי היהדות זה בכשרות המאכלים.

הגאון רבי יהודה דרעי נואם בכינוס
הגאון רבי יהודה דרעי נואם בכינוס
הגדלה

"יש מי שלא מתבייש לומר 'מצווה לאהוב את הרפורמים', מה מצווה? לאוהב את מי שרוצה להרוס? כמה מיליוני יהודים הפסדנו בהתבוללות בגלל הרפורמים, אותם לאהוב?".

הגאון רבי יוסף אפרתי, ראש ביהמ"ד להלכה בהתיישבות הביא את דבר גדולי ישראל: "הגר"ח קנייבסקי מסר 'חדש אסור מן התורה וצריך להיאבק'. הגר"ג אדלשטיין ביקש למסור: 'הדבר פשוט שזכות הקיום של עם ישראל זו שמירת התורה, שמירת הכשרות והגיור'. צריך להבין, הבא לקעקע את זה מקעקע את זכות הקיום של עם ישראל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הגר''י אפרתי נואם בכינוס
הגר"י אפרתי נואם בכינוס
הגדלה

"זה כינוס שבא להתריע: אתם פוגעים בזכות הקיום של כלל ישראל, ועל זה אנחנו צריכים לזעוק היה לא תהיה. אנו אומרים לאותם טועים ומטעים ראו לבל תזכרו לדיראון עולם בהרס התורה, חזרו בכם מדרך זו, אל תתנו ידכם בקודשים להרוס את עם ישראל. זה מאבק על קיום התורה בארץ ישראל".

הגאון רבי שמואל אליהו, רבה של צפת: "אנחנו כבר רואים שרים בממשלה שמדברים על הוצאת רישום הנישואין מידי הרבנות, כל שלושה יקבעו מה גט, מי עגונה ומי לא, כל שלושה יקבעו מה נקרא גיור. אנחנו אומרים להם בתוקף: לא ניתן לכם יד, כל הרבנים לא ישתפו אתכם פעולה.

הגר''ש אליהו נואם בכינוס
הגר"ש אליהו נואם בכינוס
הגדלה

"אתה בא לעקור את הכל ברגע אחד? מתוקף מה? מתוקף היותך איש פוליטי? אנחנו הגוף המקצועי במובן הזה, ואנחנו אומרים לך במפורש: טעות בידך. כמו שאסור לרופא לשמוע לפקיד פוליטי איך לנתח ואיזו תרופה לתת, כך אנחנו כאן כדי לומר בצורה ברורה לממשלה: לא נשתף אתכם פעולה. אף אחד לא יתן יד למהלך שנעשה ללא הרבנים הראשיים. לא יאומן כמה הפקרות וחוסר אחריות יש בתכנית הזו".

הגאון רבי יעקב אריאל, מרא דאתרא רמת גן: "הרבנות הראשית היא הסמכות האחת והיחידה וכולם צריכים להתאחד סביבה. זו צוואתו של מייסד הרבנות הראשית הראי"ה קוק, וכולנו צריכים לחזק את הרבנות הראשית שהיא המוסד העליון בכל נושאי הדת".