אאא

אז, כמו היום: גזירות על עולם התורה החלו עוד הרבה לפני שיאיר לפיד נכנס לפוליטיקה, אך הקיצוץ הכואב ביותר היה כאשר שני החברים הטובים - לפיד ובנט, עשו את ברית האחים המפורסמת, ולא הותירו לנתניהו הרבה ברירות, כאשר חתכו באכזריות תקציבים רבים לציבור החרדי.

גם היום, למרות ההתחייבות של בנט, שהברית עם לפיד הסתיימה ולא תחזור, היא חזרה ובגדול, ושוב, המשפחות החרדיות, הן יהיו הראשונות לסבול מנחת זרועה של הממשלה החדשה.

  • "כסף לתחביבים": קרא לפיד לכסף שהוא 'מפנק' את חבריו >> צפו בצביעות

כפי שדווח, הלילה (חמישי) עבר בוועדת הכספים, חוק תקציב המדינה, וכך השלימה הוועדה את מלאכתה לקראת מרתון דיוני התקציב במליאה שיחל כבר בשבוע הבא.

'כיכר השבת' יצא לבדוק ראשית, איפה התקציב החדש ייפגע בכיס של המשפחות והמוסדות החרדיים, וכן חזר אחורה בזמן ל-2013, לראות מה אז קוצץ, ואיך בסופו של דבר, בחסדי שמיים, הכל חזר לקדמותו. 

הגזירות, היום

שמונה שנים מ-2013, והצמד-לא-חמד, נפתלי בנט ויאיר לפיד, עלה מדרגה והגיע להגה המדינה. בתקציב הראשון שלהם כראשי הממשלה נראה שהשניים הבינו את החשיבות הפוליטית של החברה החרדית, וכבר נזהרים שלא לשרוף את הגשרים עם ראשי ש"ס ויהדות התורה, בעיקר יו"ר יש עתיד, ראש הממשלה החליפי.

 לפני שנתיים: לפיד מסביר להיכן נלקח הכסף ומה הוא יעשה עם הכסף • צפו

גם בממשלה זו, הראשונה ללא חרדים מאז ההיא ב-2013, קודמו דברים שיפגעו ישירות בחברה החרדית, על אף שבלשכות בנט ולפיד מתאמצים לטשטש עקבות ולומר שהשינוי הוא "לכלל האוכלוסייה".

מוביל מיזם הפגיעה בחרדים הוא שר האוצר אביגדור ליברמן, שעשה קריירה פוליטית על הכפשת מיליוני אזרחים, רק כי הם חובשי כיפה ומאמינים בעליונותה ובחשיבותה הבלתי מושגת של התורה הקדושה.

גזירת המעונות

בראש רשימת הנזק לחברה החרדית בממשלה הנוכחית עומדת החלטת שר האוצר לבטל את הסבסוד במעונות היום להורים שאחד מבני הזוג אינו עובד ב"עבודה מניבה למשק" - שם כסות לכך שהקיצוץ יחול קודם כל על 18,000 אברכי הכוללים, הורים לילדים קטנים שמשכורתם דלה ממילא. רבות דובר על כך שלעיצום הכלכלי המשמעותי הזה תהיה רק השפעה שלילית על המשק הישראלי, לפי שרוב ככל נשות האברכים תקצצנה בשעות עבודתן, ולא שלומדי התורה אכן ייצאו לשוק העבודה.

חד-פעמי, שתיה מתוקה ומיץ ענבים לקידוש

שתי העלאות מסים נוספות הוצגו כ"שינוי עבור כלל האוכלוסייה", אבל בחינת המקרים לעומקם מבהירה ששוב חובשי הכובעים ועוטי החליפות עמדו לנגד עיניו של יו"ר ישראל ביתנו, שזוכה לגב מלא וליד חופשית מראשי הממשלה, יו"ר ימינה ויו"ר יש עתיד: המס על כלים חד-פעמיים, שיכנס לתוקף בתחילת השבוע, והמס על שתייה מתוקה, שיכנס לתוקף בעוד חודשיים.

שתי ההחלטות הללו יפגעו קודם כל במשפחות ברוכות ילדים, בהן מסובך לשטוף את כל הכלים לאחר הארוחה או, מנגד, להשקיע בסחיטת תפוזים עבור מיץ 100% טבעי. אם עבור זוג הורים ושני ילדים - הממוצע לאישה חילונית בישראל - יקח כ-10 דקות לשטוף את כל הכלים אחרי ארוחת השבת, למשפחה חרדית, עם זוג הורים וחמישה ילדים, זה כבר יעלה לכ-20. תכפילו זאת בשלוש ארוחות ביום, שבעה ימים בשבוע, והגעתם לזמן רב - שמשפחות רבות מעדיפות לחסוך על ידי כלים חד-פעמיים. כך גם באשר להשקעה בשתייה, מתוצרת בית או קנויה.

גזירות על עולם התורה

גם בתקציב הישיבות חלה ירידה, אך יש להדגיש, כפי שדיווחנו בעבר, כי היא קלה מאוד - כ-50 מיליון שקלים בהשוואה לשנה שעברה, חרף הגידול הטבעי. אבל אם חשבתם שזה מאהבת נפתלי לתורה, דעו שהנאבק העיקרי על כך היה חבר מפלגתו ניר אורבך, כיום יו"ר ועדת הכנסת. אורבך פעל כדי להבטיח שישיבות הציונות הדתית לא תיפגענה - כחלק מהמאבקים הפוליטיים בתוך החברה הדתית-לאומית - ואגב כך, לא יכול היה לעשות איפה ואיפה, וסייע לחרדים.

 ריקודים מול לשכת הגיוס אחרי 'עצרת המיליון' ב-2014 (צילום: כיכר השבת)

חוק הגיוס

דבר נוסף, שיכול להיות בעל השלכות הרסניות לעתיד עולם התורה, אינו קשור לתקציב וטרם אושר, אך סביר שיאושר בחמשת השבועות הבאים, הוא חוק הגיוס לבחורי הישיבות החרדיות. על פי סעיפי החוק, כפי שהונח על שולחן הכנסת ועוד עתיד לעבור שינויים עד אישורו הסופי במליאה, העיצומים הכלכליים ישובו במידה לא מבוטלת, ומספר הבחורים הנדרש גבוה מאוד. על מהלך אחד, עליו התעקש ראש הממשלה בנט, חלוקים החרדים - האם טוב הוא, או רע: הורדת גיל הפטור ל-21. מחד, אלפי בחורי ישיבות יוכלו לעשות ככל העולה על רוחם ללא איום גיוס מרחף, ומאידך, זה יכול להוביל לנשירה בעולם הישיבות וכן להקשות משמעותית על היכולת לעמוד ביעדי החוק.

הפגיעה בכשרות 

רפורמת הכשרות, שקידמו השר לשירותי דת מתן כהנא ושר האוצר אביגדור ליברמן, ועתידה לעבור כחלק מחוק ההסדרים המקיף, תפגע אנושות בכוח הרבנות הראשית לקבוע יעדי כשרות ותפתח את הדלת לשלל בעיות בנושא, כולל הענקת סמכויות לאנשים שאינם מדקדקים בהלכות הכשרות לאשר כשרויות, ובכך חלילה להכשיל את עם ישראל.

חרדים? לא בונים!

אי קידום בניית מלאי דירות עבור החברה החרדית: רק לפני שבועות מספר ביטלו שרי השיכון והפנים, זאב אלקין ואיילת שקד, תוכנית דיור ענקית בקרית גת, שיועדה על ידי גורמי המקצוע ל-12,000 משפחות חרדיות, והומרה לחברה הכללית.

 דרעי נואם במליאה ב-2013 נגד הגזירות (צילום: ערוץ הכנסת)

בנוסף, במסגרת כוונות הבנייה ביהודה ושומרון, אושרו הקמות מאות יחידות דיור ביישובים שונים, אבל רק אחת בביתר עילית, וגם היא - הרחבת דירה קיימת. על אף שכולם מתריעים שקצב בניית הדירות לחברה החרדית רחוק מקצב גידול האוכלוסייה שלה, הממשלה מחליטה להתעלם.

מה היה ב-2013, ואיך זה התבטל

הגזירות על עולם התורה

"איפה הכסף" הייתה סיסמת בחירות נוספת שבלטה בקמפיין של לפיד בבחירות 2013. לפיד האשים אז את הישיבות ב"סחיטת קופת המדינה". בסופו של דבר, לאחר שלפיד נכנס לתפקידו כשר האוצר, הוא ביצע את הקיצוץ הכואב ביותר כלפי עולם התורה.

450 מיליון שקלים שהועברו לישיבות מדי שנה נמחקו מספר התקציב לאחר שלפיד העביר שורת קיצוצים שונים.

לאחר שהחרדים נכנסו לקואליציה בממשלה ה-34 בראשותו של נתניהו, החלו הנציגים החרדים להשיב את התקציבים לישיבות, כפי שהיו קודם גזרות לפיד. בחודש סיוון תשע"ו השלימו הנציגים החרדים את השבת התקציבים לקדמותם, בדיוק כפי שהיו בשנת תשע"ג.

חוק הגיוס

"שוויון בנטל" היתה סיסמת הבחירות הבולטת ביותר של יאיר לפיד ב-2013. העיתונאי שעבר לפוליטיקה והיה אחראי גם ללא מעט מההסתה נגד החרדים באותה התקופה, זיהה היטב את הפוטנציאל הנפיץ של גיוס צבא העם נגד הציבור החרדי, ועבר מכנס בחירות אחד למשנהו כשהוא מרצה על הצורך במה שכונה "שיוויון בנטל". הדברים הגיעו גם על רקע החלטת הרכב בית משפט העליון בראשותה של הנשיאה דורית בייניש לבטל את "חוק טל", מה שגרם להקמת וועדת פלסנר.

בסופו של דבר, לאחר שבנימין נתניהו הקים את ממשלתו ה-33 כשהיא "נקיה" מחרדים בזכות ברית לפיד-בנט, העביר לפיד את התיקון 19 לחוק שירות ביטחון שקבע כי על כל בחורי הישיבה בישראל להתגייס לצה"ל - מלבד מכסה קבועה.

 2013: ליצמן על הגזירות (צילום: ערוץ הכנסת))

החוק שאמנם כלל תקופת הסתגלות בת חמש שנים, כלל בתוכו סעיף שקבע כי בחורי ישיבה שלא יתגייסו יעברו על עבירה פלילית. סעיף זה, שנכנס לאחר התערבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הוביל לקריאה של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן זצ"ל להפגנת ענק שהתקיימה בראש חודש אדר ב' תשע"ד בירושלים.

בחודש חשוון תשע"ו, לאחר שלפיד נותר באופוזיציה בעקבות הבחירות ותוצאותיהן, בוטלו הסעיפים הכואבים בחוק הגיוס.

הבטחת הכנסה לאברכים

הבטחת ההכנסה לאברכים בוטלה אמנם בעקבות החלטת בג"ץ לפיה המענק שאפשר לאלפי אברכים להתקיים אינו חוקתי ונוגד את עיקרון השיוויון, אך לפיד שהציג את הביטול כהישג שלו, מנע במשך כהונתו במשרד האוצר את השבת החוק, ואף התגאה במליאה על ביטול הבטחת הכנסה לאברכים.

בחודש חשוון תשע"ו החליטה ממשלת ישראל ה-34 להקים את קרן הסיוע ללומדי תורה, מה שהשיב הלכה למעשה את הבטחת ההכנסה לאברכים. בחודש אב תשע"ו אישרה הממשלה את תזכיר חוק סיוע ללומדי תורה נזקקים, התשע"ו, שיעגן את הבטחת ההכנסה לאברכים בחוק.

קיצוץ קצבאות הילדים

מהקיצוץ החד בקצבאות הילדים נפגעו 2.5 מיליון ילדים ישראלים, אך המטרה הייתה מוצהרת - שר האוצר יאיר לפיד לא שת לבו לחיצי הביקורת הקשים שספג על הפגיעה בשכבות החלשות במדינת ישראל וטען כי הקיצוץ החד שהותיר סכום של 140 שקלים בלבד לכל ילד שנולד לאחר שנת 2003 במקום תקצוב גבוה יותר על כל ילד נוסף במשפחה, נועד על מנת לגרוע את התקציב מהחרדים, לאחר הקיצוץ החד הפכה מדינת ישראל לאחת המדינות בעלות קצבאות הילדים הנמוכות ביותר בעולם המפותח.

בחודש חשוון תשע"ו השיבה ממשלת ישראל את קצבאות הילדים לסכום גבוה יותר עבור כל ילד, כשבמקביל החליטה הממשלה על הקמת קרנות בהן יופקדו 50 שקלים לחודש עבור כל ילד, את הסכום הנצבר יוכל הילד לפדות בגיל 18, אז יתווספו לחשבון 500 שקלים נוספים, במידה והילד לא יפדה את הכסף למשך 3 שנים נוספות יתווספו עוד 500 שקלים לחשבון.

גזירות מעונות היום

שר האוצר לפיד החליט כי במידה ואב המשפחה הוא אברך כולל, גם האם תאלץ לצאת מוקדם מהעבודה, מה שהיווה פגיעה אנושה במשפחות בהן האם עובדת ומביאה את המשכורת והאב לומד תורה בכולל אברכים.

ביום כניסתו של השר אריה דרעי לתפקידו במשרד הכלכלה, אותו אייש נפתלי בנט בממשלה ה-33, החליט השר לבטל את ההחלטה המפלה. זמן קצר לאחר מכן החליטה ממשלת ישראל להחזיר את המצב לקדמותו ומשפחות האברכים זכו שוב לתמיכה.

חוק הליבה

אחת מהבטחות הבחירות של יאיר לפיד הייתה חיסול הלכה למעשה של מוסדות החינוך החרדים, מוסדות הפטור, זאת על ידי קיצוץ חד בתקציב (עד 55 אחוזים) למוסדות חינוך שלא ילמדו לימודי חול על פי תכנית הליבה של מדינת ישראל. התכנית של לפיד כללה גם חיוב מוסדות החינוך החרדים במבחני המיצ"ב הארציים.

 ההסתה של יש עתיד בעקבות ביטול גזירת הליבה

בתמוז תשע"ו כנסת ישראל אישרה את התיקון לחוק הליבה שקבע כי "השר רשאי לקבוע בתקנות, סדרים ותנאים למתן הוראת פטור למוסד חינוך לפי סעיף 5 (א), להפעלת מוסד כאמור ולהשתתפות המדינה בתקציבו".

ביטול גזרת הליבה גררה הסתה של מפלגת יש עתיד ששחררה עוד באותו היום סרטון בו נכללה הסתה חמורה נגד הציבור החרדי במדינת ישראל שהוצג כמשא על כתפי החילונים.

המחוז החרדי במשרד החינוך

כחלק מגזרותיהם של יו"ר יש עתיד ושר החינוך מטעמו שי פירון, הוצרו צעדי מוסדות החינוך החרדים. פירון החליט להקים את המחוז החרדי במשרד החינוך כחלק מהתכנית להקמת זרם חינוך ממלכתי חרדי, מי שעמד בראש המחוז הוא מאיר שמעוני שהותקף פעמים רבות על ידי מנהלי המוסדות החרדים, ובפרט על ידי מנהלי הסמינרים.

בסופו של דבר, המחוז החרדי עודנו קיים, אלא ששר החינוך נפתלי בנט החליט להעביר מתפקידו את שמעוני ובמקומו מונה איציק זהבי לאחר הליך סוער במיוחד. התכנית להקמת הזרם הממלכתי-חרדי אמנם הצליחה לגייס בתי ספר חרדים בודדים, אך הרוב המכריע של מוסדות החינוך בחרו להחרים את הזרם שהציע תקצוב גבוה יותר.

תמיכה לבניית בתי כנסת ומקוואות

שר האוצר דאז יאיר לפיד החליט לקצץ סכום של 53 מיליון שקל בסך הכל מתקציב המשרד לשירותי דת, זאת על מנת לבטל כליל את התמיכות שניתנו על ידי המשרד עבור הקמת מבני דת חדשים שכללו בין היתר בניית בתי כנסת חדשים ומקוואות ברחבי הארץ.

מ-2015 המשרד לשירותי דת להשיב את התמיכות והמשרד בראשו עמד השר דוד אזולאי ז"ל, שפרסם לאחר הקמת הממשלה מספר רב של מכרזים להקמת בתי כנסיות ומקוואות בכל רחבי הארץ זאת לצד מכרזים לשיפוצים במקוואות בארץ.

דירות מוזלות לחילונים בלבד

לפיד לא הסתפק בגזירות כלכליות חדשות למגזר החרדי, ואפילו תוכניותיו לסיוע למעמד הביניים בישראל כללו את הדרת החרדים. כך למשל חוק מע"מ 0 על דירה חדשה כלל סעיף שמגביל את המענק המשמעותי לזוגות הצעירים הרוכשים דירה רק עבור מי ששירת בצה"ל או בשירות האזרחי, מה שהדיר עשרות אלפי אברכים מזכות זו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בסופו של דבר החוק אמנם עבר בקריאה ראשונה בכנסת, אך הוא מעולם לא אושר מאחר והממשלה ה-33 פורקה על ידי ראש הממשלה. הטבות אחרות שמשרד השיכון הציע, כגון מחיר למשתכן, לא כוללות כיום סעיפים המפלים חרדים במפורש.
יצויין, כי נכון לעתה - כמו אז, מרבית המאמצים של משרד השיכון מופנים לעבר הציבור הכללי והדתי, וכמעט ואינו מוצע פתרון לחרדים ובערים החרדיות בארץ, גם את כבשת הרש שהוצע תחילה לחרדים בקרית גת, השר אלקין, ביטל באכזריות.

ההסתה שעדיין נמשכת

כמו היום, גם אז שר החוץ לפיד נהג להשתלח בחרדים בכל הזדמנות שרק הגיעה לפתחו.. אז ב-2013, רגע לפני שפרש מכסא המגיש בערוץ 2, יאיר לפיד החל את מסע ההסתה החמור נגד החרדים במדינת ישראל. מה שהחל עם "פרשת היריקה" בבית שמש התגלגל למסע חמור במהלכו הותקפו לא מעט חרדים על ידי חילונים מוסתים שניזונו ממסע שנאה של מי שהיה מבכירי המגישים בתקשורת הישראלית וערק לפוליטיקה.

מסע הבחירות של לפיד המשיך את הקו הברור, כשהוא מאשים את החרדים בריקון הקופה הציבורית ("איפה הכסף") ובהסתה על ציבור לומדי התורה בישראל. מסע ההסתה לא נגמר גם כשהגיע לפיד לכנסת. באחת ההזדמנויות הוא אף קרא לעבר הח"כים החרדים "סיימנו לקבל מכבודו הוראות, המדינה סיימה לקבל מכבודו הוראות".