"עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלָיִם"

הצד המפתיע של הרובע היהודי: סיור מרהיב במקומות שחרבו ונבנו מחדש, האנשים, דמויות ההוד, המנהגים והסגולות

היכן בדיוק נולד הארי הקדוש? | מה עושים חסידי קרלין בבית הכנסת של האור החיים? | הרפורמה המהפכנית של רבי יוחנן בן זכאי  | בית הכנסת שבארון הקודש שלו ספר קוראן ומה הקשר בין בה"כ אליהו הנביא לישיבת פונוביז'  | זאת ועוד בפרק הראשון עם המדריך וההיסטוריון ארי גולדהבר (יום ירושלים)

ירושלים של מעלה, הפרק הראשון: צפו בסיור המרתק ובסיפורים שלא הכרתם (צילום: אלעד זהבי ואשר רוט | עריכה: ידידיה כהן)

יום ירושלים בפתח ולרגל יום חגה של ירושלים אנחנו נפגשים עם המדריך המיתולוגי, ארי גולדהבר שלוקח אותנו פנימה אל תוך הרובע היהודי. שם יחשוף בפנינו את החורבן והתקומה. סיור מרתק בו אני אישית גילית ולמדתי המון דברים שלא ידעתי.

החננו את הרכב באזור קבר דוד / הר ציון ונכנסנו לרובע היהודי ברחוב חב"ד. דקות הליכה ולעינינו נגלה מפלס תחתון עם עמודים עתיקים "זהו הקארדו הביזנטי, שנבנה כ70 שנה אחרי חורבן בית המקדש שאירע לפני 1953 שנים" מסביר ארי. "אחרי מרד בר כוכבה הרומאים מחריבים לחלוטין ומקימים את 'אליה קפיטולינה'. הם גם משנים את שמה של הארץ מיהודה לפלסטינה. וזה הרחוב המרכזי שחצה את כל ירושלים. משמעות המילה קרידו היא מרכזי. העמודים הללו שוקמו ושוחזרו מאז".

משם עלינו לרחוב אור החיים שנקרא כך כי בתקע"ב מגיע לכאן רבי חיים בן עטר אחרי מסע ארוך ממרוקו ומקים במבנה הזה ישיבה עם 60 תלמידים. זה הוא המבנה היחיד ברובע היהודי שנשאר שלם מאז מלחמת השחרור. שם בפנים יש מוזיאון חצר הישוב הישן שכולל בתוכו בית כנסת מיוחד ועל גגו עוד בית כנסת יחודי ופעיל.

המוזיאון ממחיש את ה119 לפני 150 שנה איך חיו כאן. כך היו נראים הבתים. קטנים ובצמצום ועוני מחפיר ביותר. איך בישלו במטבח ואיפה איכסנו את הדברים. נתון עצוב אותו למדתי במקום מלמד על יותר מ80 אחוז מהתינוקות שנולדו לא שרדו ואז מאוד התבססו הקמעות והסגולות אותם ניתן לראות. במקום נמצא גם בית כנסת בו נולד הארי הקדוש. עליה במדריגות מובילה אותנו אל בית הכנסת של האור החיים הקדוש.

בהמשך ירדנו למתחם ארבעה בתי הכנסת. אליהו הנביא, רבי יוחנן, האמצעי והאינסטנבולי. גילנו על השופר והשמן. על ארון הקודש שניצל מהשואה והובא לכאן ועל הארון בו הניחו ספרי דת מוסלמים.

צפו בפרק המלא

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר