כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
"בְּמַעֲלוֹת קְדוֹשִׁים וּטְהוֹרִים"

החזן הראשי לצה"ל: "השתנקתי מדמעות, לא הצלחתי להתחיל א-ל מלא רחמים"

פס הקול של ימי הזיכרון, שי אברמסון אשר במסגרת תפקידו מוביל את טקסי הזיכרון הרשמיים והלוויות חללי צה"ל, משתף בראיון חשוף על הקושי והכאב | על המקרים ששרטו לו את הנפש  | על סגירת המעגל המרגשת מההלוויה של הבן לחתונה של האחות | אלבום הזיכרון היחודי (מתפללים וזוכרים)

משה מנס | כיכר השבת |
"השתנקתי מדמעות": החזן שי אברמסון, בריאיון לרגל יום הזיכרון (כיכר השבת)

>> הכנסו עכשיו וקחו על עצמכם ספר תהילים או אפילו פרק אחד - לזכרו של אחד הנופלים <<

אנו נמצאים בימים של מאבקים ושנאה, מלחמות כאלו ואחרות וכמה עצוב שדווקא הכאב והאובדן מחברים אותנו. ואתנו החזן הצבאי הראשי לצה"ל שי אברמסון שלום וברכה.

אתה פס הקול של הימים האלו, תשתף אותנו.

"אלו ימים של חיבור, של עצב ויש מכנה משותף של אובדן לכולנו. יום הזיכרון מוקדש לזכרם של חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה ולצערנו יש לנו הרבה מאוד חללים גם מפה וגם מפה ללא קשר לאמונתם ודתם ואני מאוד שמח לראות התייחדות מכל גווני הקשת. זה לאט לאט הולך ומתפשט גם לכאלו שמטבע הדברים אולי פחות מחוברים ליום הזה".

אז אנחנו כאן בכיכר השבת עם פרויקט מתפללים וזוכרים שבא לזכור בדרך שלנו. שנה שעברה עשרות אלפים קראו פרקי תהילים. ואותך הבאנו כי אני רוצה שתנסה לחבר אותנו. אתה שנמצא בכל כך הרבה אירועים, קח אותנו אל הרגע שלא ישכח מזיכרונך.

קודם כול אגיד על המיזם שהוא חשוב מאין כמהו, כל אחד מתייחד בדרכו והסיפור הזה של מתפללים וזוכרים זה דבר שמאוד חשוב.

>> הכנסו עכשיו וקחו על עצמכם ספר תהילים או אפילו פרק אחד - לזכרו של אחד הנופלים <<

הדוגמה שחרוטה לי בלב היא מהחודשים האחרונים מההלוויה של האחים יגל והלל יניב זכרונם לברכה. הלוויה קשה מאוד. אלפים מכל גווני הקשת. וכשאני מוביל הלוויה כזו ומאחורי 2 ארונות זה היה מצמרר. מחריד. אני עומד בפודיום ולצדי 2 בורות. אי אפשר לתאר את הסיטואציה והכאב. ומשפחת יניב יחד עם כולם פתחו בשירה של אמונה והיה בכי גדול סביב הקבר. כשניגשתי לתפילת קל מלא רחמים, אמר לי ידידי יצחק מאיר שהיה שם שותף בשירה, שאין לו מושג איך אוכל לאמר קל מלא רחמים. עניתי לו שגם אני לא יודע. צריך לבלוע רוק ולקחת נשימה ובשארית כוחותיך לאמר קל מלא רחמים. קושי עצום של התפילה שמסכמת את ההלוויה. זה רגע שנצבט ונחרט עמוק בלב. יש לי כל מיני שריטות שאני צובר לאורך הדרך וזה אחד מהם".

אתה מספר לי את זה ואני דומע. זה מיתר לי את השאלה שרציתי לשאול על כך שלכאורה אתה נמצא בכל כך כך הרבה אירועים, אז אולי הרגש קצת קהה"

"נכון זה שאלה שתמיד שואלים אותי, לכאורה אני החזן הראשי ותפילת קל מלא רחמים אני רגיל בה. התשובה שלי שזה לא יכול לקרוא. תפילת קל מלא רחמים נמצאת בסוף אחרי אחרון הדוברים. האמא האבא האח ואחות, המשפחה הכי קרובה. אנחנו החזנים צריכים לנשום עמוק, לבלוע רוק ולהתפלל בתקווה שזה יצא שלם. היו לא מעט אזכרות שנשברתי באמצע. ביום בו אגיד קל מלא רחמים וזה יעבור לידי אניח את המפתחות".

אז איך מתמודדים עם זה? אני רוצה לשאול אותך ממקום אחד טיפה, אני יודע שאתה גם מתנדב באמבולנס במודיעין וגם אני עושה משמרות והיו מקרים ששרטו אותי ואחר כך היה לי קשה. איך ממשיכים?

>> הכנסו עכשיו וקחו על עצמכם ספר תהילים או אפילו פרק אחד - לזכרו של אחד הנופלים <<

"כל חורבן, אני רואה את המשפחות השכולות ודווקא מהם אפשר לקבל המון כוח. מתוך החורבן מביאים צמיכה ובנייה ועשייה. כל משפחה בדרך המיוחדת שלה. מסתיימים חיים ומתחילים חיים חדשים וצריך לדעת לבנות ולהיבנות וזה נר לרגלי בתחושה הזאת. לשמחתי הרבה אני מצליח לסגור מעגל עם משפחות שכולות וכשאני אומר להם את המנטרה של ניפגש בשמחות זה באמת קורא וכבר הייתי בחתונות ובבריתות של משפחות שקברתי את בנם, ואחר כך חיתנתי את האחות והייתי בברית של האחיין וזה מרגש בצורה בלתי רגילה והנה לך הצמיחה מתוך השכול".

בהמשך הריאיון שוחחנו על נוסח התפילה "א-ל מלא רחמים" וכיצד היא התקבלה בכל עדות ישראל. על אלבום זיכרון חדש שהוא מוציא בימים אלו וגם על דרכו המפתיעה של שי אל התפקיד הספציפי הזה. צפו בראיון המלא.

>> הכנסו עכשיו וקחו על עצמכם ספר תהילים או אפילו פרק אחד - לזכרו של אחד הנופלים <<

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר