הלכה ב-60 שניות

שיעור זכר למחצית השקל השנה - 33 שקלים לנפש • צפו 

"הלכה ב-60 שניות" ב'כיכר השבת' עם הפוסק הגאון רבי בנימין חותה - פינת הלכה יומית קצרה ואקטואלית | ובפינה היומית: שיעור זכר למחצית השקל השנה - 33 שקלים לנפש • צפו (יהדות)

(תמונה ראשית, צילום אילוסטרציה: ללא קרדיט)

"הלכה ב-60 שניות": הפוסק הגאון רבי בנימין חותה מגיש מדי בוקר ב'כיכר השבת' פינת הלכה יומית קצרה ואקטואלית, המתמצתת את פרטי הדינים והמנהגים.

ובפינה היומית: מהו שיעור מעות זכר למחצית השקל לנפש - לאיש ולאישה?

הלכה למעשה, השיעור לנפש - 33 שקלים.

איך הגענו לזה? הפסוק אומר: "זה יתנו ... מחצית השקל בשקל הקודש".

שולחן ערוך, יורה דעה, סי' ש"ה סעיף א, דיני פדיון הבן, מבואר, מהו שיעור השקל, התרגום קורא לשקל סלע. מחצית השקל זה מחצית הסלע. חצי שקל הוא 3 דירהם כסף זקוק. דירהם זה 3 גרם, 3 גרם כפול 3 דירהם זה 9 גרם כסף טהור. צריכים לתת ערך של תשעה גרם כסף טהור.

מהו שיעור של כסף טהור? נכון לשער הבורסה בלונדון - בישראל אין שער לכסף וזהב, נכון לסוף השבוע, האונקיה - שוקלת 31.1 גרם כסף. היציג שלה: 24.06 דולר. ניקח את זה, נחלק לגרמים, נמיר לשקלים ונוסיף 17 אחוז מע"מ, נעשה סיכום ונוסיף עוד מס שנקרא בלשון המשנה קלבון, בלשוננו זה מס תיווך, ממוצע - 10 אחוז, הגענו ל-33 שקלים, קצת פחות כמה עשרות אגורות, עגלנו ל-33 שקלים לנפש, זהו מחצית השקל.

יש הידור מיוחד לעשות על כסף טהור. איך? אצלנו יש מטבעות מכסף טהור, מי שנותן 33 שקלים, קונה את המטבעות האלו, ואז אני לוקח חזרה ונותן לבית המדרש. מה הוא נתן? כסף טהור, ויש בזה סגולות גדולות - גם פדיון, וגם חסד ורחמים, כי כל המצווה הזאת יש בה הרבה מעלות גדולות להינצל מגזירות רעות ודברים קשים.

צפו בפינה

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר