תּוֹרָה תּוֹרָה חִגְרִי שַׂק

אבל גדול בעולם התורה | מרן ראש הישיבה הגאון רבי גרשון אדלשטיין זצוק"ל

נִצְּחוּ אֶרְאֶלִּים אֶת הַמְּצוּקִים • ברוך דיין האמת: מרן ראש הישיבה הגאון רבי גרשון אדלשטיין זכר צדיק וקדוש לברכה • ראש ישיבת פוניבז' במשך עשרות שנים ונשיא מועצת גדולי התורה של 'דגל התורה' נפטר • הוסרה הפרוכת מארון הקודש בהיכל הישיבה | מסע הלוויה יצא בשעה 15:30 מהיכל ישיבת פוניבז' • וְכָל בֵּית יִשְׂרָאֵל יִבְכּוּ אֶת הַשְּׂרֵפָה אֲשֶׁר שָׂרַף ה' (חרדים, דיין האמת)

ראש הישיבה הגאון רבי גרשון אדלשטיין זצוק"ל (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

עולם התורה מתעטף הבוקר (שלישי) באבל כבד עם היוודע הבשורה המרה על פטירתו של מרן ראש הישיבה הגאון רבי גרשון אדלשטיין זכר צדיק וקדוש לברכה, והוא בשנת ה-100 לחייו, מסע הלוויה יצא היום בשעה 15:30 מהיכל ישיבת פוניבז' לבית החיים פוניבז'.

מסלול ההלוויה יעבור ברחובות רבי עקיבא, סוקולוב וחזון איש בדרכה לבית החיים פוניבז'. גבעת הישיבה תהיה סגורה לקהל הרחב. נשים יתרכזו ברחובות האדמור מגור הרב לנדאו והרב שך.

הגר"ג אדלשטיין, שכיהן במשך עשרות שנים בראשות ישיבת פוניבז', והיה ממנהיגיה הרוחניים של מפלגת 'דגל התורה', הלך לעולמו בבית החולים 'מעייני הישועה' בבני ברק, שם אושפז בליל חג השבועות, חג מתן תורה, לאחר שסבל מהתקפי לב חוזרים ונשנים עד אשר פסק לבו מלפעום.

לפני שעה קלה, נמסר כי מצבו קריטי ובבית החולים פעלו הרופאים כדי להציל את חייו ופתחו בסדרת פעולות החייאה, בו בזמן שבכל עולם התורה הופסק הלימוד ורבבות עמך בית ישראל, תלמידי ישיבות, אברכי כוללים ותלמידי החיידרים, פתחו באמירת פרקי תהילים.

כעבור זמן קצר, התקבלה הבשורה המרה והקשה מכול, כי נצחו אראלים את המצוקים ונשמתו הטהורה של ראש הישיבה עלתה לבית עולמה, בד״צ ׳שארית ישראל׳ הכריז על ביטול מלאכה כללי בכל זמן ההלוויה.

ראש הישיבה בדרכו לשיעור הקבוע בישיבה (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
ראש הישיבה במסירת השיעור בישיבה (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
ראש הישיבה במסירת השיעור בישיבה (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

דבר הבשורה הקשה פשט בתוך דקות בכל תפוצות ישראל והיכה בהלם וצער גדול את כל שכבות הציבור החרדי. בישיבת פוניבז' הסירו את הפרוכת מארון הקודש בהיכל הישיבה. גם ארון הקודש בהיכל 'אוהל קדושים' בגבעת הישיבה נותר עירום והפרוכת הוסרה מעליו לאות אבל.

ראש הישיבה ונשיא 'המועצת' סבל בלבו מזה תקופה ארוכה, ומאז תום חג הפסח תשפ"ג הוחמר מצבו, אולם ראש הישיבה, שבשל גילו לא יכול היה לעבור צינתור, קיבל תרופות והמשיך את שגרת יומו בישיבה כשהוא לא מחסיר אפילו 'שיעור יומי' אחד בתקופה שבין פסח לעצרת.

בליל חג השבועות, חווה ראש הישיבה התקף לב נוסף והוא פונה לבית החולים 'מעייני הישועה' לצורך טיפול רפואי. בהיכל הישיבה הופסק הלימוד בעיצומו של ליל החג לצורך אמירת פרקי תהלים. מצבו ידע עליות ומורדות קלות אולם הדאגה לשלומו חצתה את כל שכבות הציבור החרדי.

בהיכלי הישיבות נקראו פרקי תהלים לרפואתו מאז חג השבועות בכל התפילות ואף הוקם קו תהלים מיוחד בו השתתפו עשרות אלפים בקריאת ואמירת פרקי תהלים לרפואתו של המנהיג הישיש.

מצבו של ראש הישיבה היה יציב בימים האחרונים, אך הוגדר כקשה מאוד עקב כך שלא חל שיפור במצבו למרות הטיפול הרפואי. הבוקר, כאמור, מצבו הידרדר לפתע - ולאחר שתי החייאות שבוצעו בהפרש של רבע שעה, ראש הישיבה החזיר את נשמתו הטהורה ליוצרה.

ראש הישיבה בתפילה במניין בביתו (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
ראש הישיבה בתפילה במניין בביתו (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
ראש הישיבה עולה לתורה בתפילה במניין בביתו (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
ראש הישיבה עולה לתורה (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
ראש הישיבה בתפילת מנחה במניין בביתו (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
מסירת שיעור לתלמידי ישיבת פוניבז' (צילום: יעקב כהן/פלאש 90)
משוחח בלימוד עם תלמידים בחצר הישיבה (צילום: יעקב כהן/פלאש 90)

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר