נִצְּחוּ אֶרְאֶלִּים אֶת הַמְּצוּקִים

אבל כבד | זקן מועצת גדולי התורה הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי זכר צדיק וקדוש לברכה

מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים מגיעה הבשורה המרה על פטירתו של זקן מועצת גדולי התורה וחבר נשיאות ועד הישיבות הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי זצוק"ל, והוא בן 94 בפטירתו | בשבוע האחרון חל שיפור במצבו, והבוקר מצבו החמיר | הלוויתו תצא מחר בשעה 09:00 מביתו שבשכונת בית וגן בירושלים (דיין האמת)

כבה נר המערבי. מרן ראש הישיבה זכר צדיק וקדוש לברכה (צילום: שלומי כהן)

תורה תורה חגרי שק: הלך לעולמו זקן מועצת גדולי התורה של 'דגל התורה' ראש ישיבת עטרת ישראל הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי זצוק"ל והוא בן 94 בפטירתו.

הגרב"מ זצ"ל, פונה בעיצומה של שבת קודש פרשת פנחס מחדרו בישיבת 'עטרת ישראל' במודיעין עילית, אל בית החולים 'הדסה עין כרם' בירושלים, שם חלה הידרדרות משמעותית במצבו והוא הורדם והונשם.

בימים האחרונים חלה הטבה במצבו הרפואי והוא אף החל לתקשר עם סובביו והסביר במה צריך להתחזק בימי המלחמה, אולם למגינת כל לב, אראלים גברו וארון הקודש נשבה. רבי ברוך מרדכי אזרחי זכר צדיק וקדוש לברכה השיב את נשמתו הטהורה ליוצרה, לאחר עשרות שנים של הרבצת תורה והאדרתה והעמדת אלפי תלמידים מובהקים.

הלילה, יהיה יום השנה הראשון לפטירת משגיח ישיבת עטרת ישראל ורעו של ראש הישיבה - הגאון רבי חיים וואלקין זצוק"ל.

בנו יחידו של ראש הישיבה, יבל"א הגאון רבי בן ציון אזרחי, קיבל את הבשורה המרה על לכתו של אביו, בעת שהותו במקסיקו.

בשל כך ולאחר התייעצות עם גדולי הדור, הוחלט לקבוע את מועד הלוויתו למחר (שישי) בשעה 09:00 בבוקר. כאשר הבן, הגרב"צ, ינחת בשעה 07:00 בעז"ה בישראל.

הלוויה תצא מביתו שברחוב קאסוטו בשכונת בית וגן בירושלים, וראש הישיבה ייטמן בהר הזיתים, יצוין, כי רק החברה קדישא יעלו לטמון אותו, בשל הסמיכות מקום להר הבית ותפילות יום שישי של המוסלמים.

מתולדותיו

הגרב"מ נולד בעיר בפתח תקווה בשנת תרפ"ט לאביו הגאון רבי ישראל אזרחי ולאמו הרבנית הינדא ומאז ילדותו בחר להקדיש את חייו ללימוד התורה ולהרבצת התורה.

בשנות בחרותו למד הגרב"מ בישיבת 'חברון' וברבות השנים נישא לרבנית שולמית ע"ה, בתו של משגיח הישיבה הגאון רבי מאיר חדש זצ"ל.

זמן קצר לאחר נישואיו הוא החל למסור שיעורים לתלמידי ישיבת 'חברון' כשבמקביל החל למסור שיעורים גם בישיבת 'כנסת חזקיהו' בכפר חסידים.

בשנת תשכ"ה הקים הגרב"מ את תנועת 'בני תורה' במסגרתה הצליח לסחוף ראש הישיבה תלמידים רבים שלמדו במסגרות ישיבות תיכוניות להמשיך את לימודיהם בישיבות 'קדושות'. רבים מהם המשיכו ללמוד בישיבות קדושות, חלקם הלכו ללמוד בישיבת 'חברון' ורבים וטובים המשיכו לישיבות שונות במגזר החרדי.

בשנת תשל"ו פרש הגרב"מ מתפקידו בישיבת 'חברון' לטובת הקמת ישיבה משלו. הישיבה נקראה על שמו של אביו - 'עטרת ישראל' והיא התקיימה במשך עשורים רבים בשכונת בית וגן בירושלים.

בשנים האחרונות עברה הישיבה למשכנה החדש בשכונת 'קרית ספר' במודיעין עילית כשהגרב"מ מחלק את שעותיו בין ביתו ברחוב קאסוטו בירושלים לקמפוס הישיבה במודיעין עילית.

לקראת סוף ימי 'בין הזמנים' חודש אב תשע"ב, צורף הגרב"מ למועצת גדולי התורה של דגל התורה ומאז החל להיות שותף פעיל בהנהגת המגזר הליטאי.

בחודש האחרון, מאז פטירת ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין זצוק"ל, הגרב"מ החל להכריע בשאלות ההנהגה החרדיות ביחד עם הגר"ד לנדו ראש ישיבת סלבודקה והגרמ"ה הירש גם הוא ראש ישיבת סלבודקה.

אולם, כאמור, בשבת האחרונה ראש הישיבה חש במצוקה נשימתית בשלה אף פונה בעיצומה של השבת לבית החולים.

למחרת, חלה הידרדרות נוספת במצבו והוא הורדם והונשם כשמצבו הוגדר קריטי ולא יציב.

בהיכלי הישיבות עצרו את הלימודים לטובת תפילות ואמירת פרקי תהילים לרפואתו אולם אחיזת האראלים גברה על מלחמתם של המצוקים וארון הקודש נשבה למגינת לב הציבור החרדי והדתי בארץ ובעולם.

ראש הישיבה זצ"ל הותיר אחריו את בנו הרב בן ציון אזרחי וארבע בנות הנשואות לתלמידי חכמים מופלגים - הרב יהושע קנל, הרב אהרון וינר, הרב ישעיהו גלזמן והרב אריאל וילנסקי.

בנו של הרב בן ציון אזרחי, הרב חיים אזרחי, משמש כבר כיום כר"מ בישיבת 'עטרת ישראל' ורבים רואים בו יורש לתפקיד ראש הישיבה כשנשיאות הישיבה וההנהלה ימשיכו להתנהל על ידי אביו הגרב"צ אזרחי.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר