אחרי ייסורים

אבל כבד בצאנז: הרב מאיר רייך, מחשובי החסידים בבארא פארק - הלך לעולמו

אחרי שנה ארוכה של מכאוב וייסורים אותם קיבל בשמחה, התפשטה כאש בשדה קוצים הבשורה הקשה  על פטירתו של הרב מאיר רייך, מחשובי חסידי צאנז בבורו פארק (ברוך דיין האמת)

חיים רוזנבוים | כיכר השבת |
הרב ריין ע"ה (צילום: באדיבות המשפחה)

בהלם כבד ובתחושת יגון צורבת, התפשטה כאש בשדה קוצים הבשורה הנוראה, על פטירתו בדמי ימיו ובשיא פריחתו, של היקר באדם, איש חי ורב פעלים, הרה"ח ר' מאיר רייך ז"ל, מגדולי עסקני חצר הקודש צאנז בארה"ב בכלל ובבארא פארק בפרט, שהשיב את נשמתו לאחר שנה ארוכה של מכאוב וייסורים אותם קיבל בשמחה.

בשיא תפארת פעלו, והוא בן שישים וחמש ושנים היה בעת שהתבקש לישיבה של מעלה. פטירתו הכתה בתדהמה את כל משפחתו, מכריו וידידיו, כל קהל חסידי צאנז בכל קצוי תבל בתוך ידידיו הרבים בכל העולם כולו, שהתקשו לעכל את הבשורה המרה.

המנוח ר' מאיר ז"ל נולד בארה"ב במוצאי יום הכיפורים תשי"ח, לאביו הרבני החסיד מוה"ר שמואל רפאל רייך ז"ל ואמו ע"ה, כאשר בבית חשוב זה למד התמסרות לצורכי האחרים מהי, כשבבית הוריו ראה היאך הם מפקירים כל אשר להם עבור צרכי כ"ק האדמו"ר בעל ה'שפע חיים' מצאנז זצ"ל, וכן עבור כל אחד מבני ישראל אשר התדפק על דלתותם.

בשנת תש"כ, עת עלה האדמו"ר זצ"ל להשתקע בארץ הקודש, עלו גם משפח רייך הנכבדה, ובתוכם העלם הצעיר ר' מאיר, כך זכה שאת משנת לימודו קנה בתלמוד תורה בקרית צאנז נתניה, ולאחמ"כ המשיך להתחנך בישיבות דצאנז בקרית צאנז, כאשר כבר בשנים ההם בעודו עול ימים זכה לקירבה יתירה מהאדמו"ר זצ"ל אשר הראה לו אותות חיבה מופלאים, וכשהורה האדמו"ר לפתוח את הישיבה בבית המדרש צאנז העתיק בעיה"ק צפת עבר ללמוד בישיבה והכולל דשם.

בהגיעו לפרקו, התארס עם בתו החשובה של הרה"ח רבי יודל בריסק ז"ל, דמות חסידית ידועה אשר הוא וזוגתו תחי' עמדו ראשונים לימין האדמו"ר מצאנז זצ"ל עוד במחנות העקורים שעל אדמת דייטשלאנד מיד אחר השחרור ממלחמת העולם השניה. ואז עבר ללמוד למשך תקופת האירוסין בישיבה הקדושה ביוניאן סיטי.

משך כל ימיו היה דבוק בלב ונפש להאדמו"ר זצ"ל, ודלה ושתה מבאר מים חיים והטה אוזנו שלא לאבד טיפה. במשך כל ימיו היה מספר בערגה ובגעגועים הליכות קודש עובדות והנהגות מהליכות מלכי בקודש, כל ימיו, עד נשימתו האחרונה, פעל להנצחת והאדרת שמו והנצחת מורשתו הקדושה שהותיר מורשה אחריו.

היו מראשי העושים והמעשים לפתוח את בית המדרש צאנז בבארא פארק שעד מהרה הפך אבן שואבת וכפינת יקרת של מקום תורה ומקום תפילה לתלמידי וחסידי כ"ק אדמו"ר מצאנז. הן בית המדרש בבארא פארק והן כל המוסדות הקדושים שנבנו לשם ולתפארת היו בבת עיניו. במשך השנים ייסד ופיתח את כל צרכי קהילות צאנז בארה"ב.

וכשהחלו התפילות בבית המדרש בב"פ, התחיל לשמש כגבאי - תפקיד אותו מילא במסירות ונאמנות עד אין קץ ודאג לכל אחד ואחד בהתחשבות מרבית. בכל דבר ועניין היה מתייעץ עם האדמו"ר וביצע את שליחותו על הצד היותר טוב.

לאחרונה למרות שהיה מסובל בייסורים מרים, כשארגנו בארה"ב את שבת זכרוננו לחסידי צאנז בני 60 ומעלה התקשר אל העסקנים ואמר "בשביל כבוד בית צאנז אני מוכן ומזומן בעל עת ולכל זמן שיידרש, מאז ומתמיד הנני מוכן ומזומן לסייע ככל שניתן למעין מוסדותינו הק' ולעזור לעסקנים הדגולים הנושאים בעול". והוא ביקש שיעבירו את המשרד לביתו ומשם התקשר אישית לכל אחד ואחד והזמינם לשבת. ר' מאיר חי את צאנז. נשם את צאנז. כל ימיו היה רוממות צאנז בגרונו.

בשנה האחרונה נחלה קשה, רבים העתירו עבורו לרפואה שלימה, בתקופה זו קבע מקום תפילתו בבית המדרש הסמוך לביתו, ביהמ"ד ויזניץ ברחוב 51 בב"פ, זכה ולפני שבועיים ימים הגיעו לבקרו האדמו"ר מויזניץ בעת ששהה בעיר לרגל המגבית הגדולה עבור בנין בית ויזניץ.

בשב"ק השיב נשמתו הטהורה לבוראה, במוצאי מנוחה התקיימה מסע ההלוויה מביהמ"ד צאנז בב"פ, בדרכה לארה"ק, ואי"ה מחר לפנה"צ תתקיים מסע ההלוויה בקרית צאנז בנתניה, לבית החיים ותיקים בעיר.

ת.נ.צ.ב.ה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר