חוק הגיוס אושר • התגובות

"השותפים לשמד יתנו את הדין; אנו נלך לכלא בגאון"

הממשלה אישרה את החוק לגיוס בני הישיבות וחברי-הכנסת החרדים תוקפים בחריפות • גפני: "זה כתם על מדינת ישראל, לא יסולח לנתניהו ובנט" • ליצמן: "מי ששותף לממשלת השמד והשנאה הזאת ייתן על-כך את הדין" • פרוש: "הממשלה מתעמרת במיעוט החרדי" • אייכלר: "בני התורה ילכו לכלא בגאון" (חרדים)

חיים שקדי | כיכר השבת |
"בני התורה ילכו לכלא בגאון". הפגה נגד גזירת הגיוס (צילום ארכיון: פלאש 90)

שרי הממשלה אישרו הבוקר (ראשון) את החוק לגיוס בני הישיבות לפי מתווה וועדת פרי. 14 שרים תמכו בחוק וארבעה התנגדו, בהם שלושת שרי 'ישראל ביתנו' - סופה לנדבר, יאיר שמיר ויצחק אהרונוביץ', והשר אורי אריאל מ'הבית היהודי'.

חברי-הכנסת החרדיים תוקפים בחריפות את אישור חוק הגיוס ומוחים על-כך שהמדינה רודפת את לומדי התורה והציבור החרדי.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר בתגובה להחלטת הממשלה כי "ההחלטה היא כתם על מדינת ישראל שהופכת להיות המדינה היחידה בעולם אשר קובעת כי לימוד תורה איננו דבר לגיטימי".

"לומדי התורה שמגנים על העולם כולו כמאמר הנביא 'אם לא בריתי יומם ולילה חוקות שמים וארץ לא שמתי' - הם התשתית עליהם קיים העם היהודי", הוסיף גפני.

גפני המשיך ואמר כי "אם מישהו סבור שכתוצאה מהחוק יהיה אחד שיסגור את הגמרא ויפסיק ללמוד תורה - טועה טעות חמורה".

"אנו לא מתייחסים לפוליטיקאים שהפכו את הנושא לאג'נדה פוליטית", תוקף גפני, "אולם לא יסולח לראש הממשלה בנימין נתניהו יו"ר הליכוד שקיבל מאתנו תמיכה גורפת עשרות שנים, ולנפתלי בנט יו"ר הבית היהודי שנחשבת מפלגה דתית ויש בקרבה לומדי תורה".

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר בתגובה כי "אישור חוק הגיוס היא המשך לממשלת השמד שמטרתה הרס התורה בארץ ישראל. אנו בתקופה בה עולם התורה והישיבות נמצא בחזית ופוגעי הדת מנסים לעקור את כל הקדוש והיקר לנו, אך מזימתם לא תצלח בידם".

"מי שחושב שבכפיה, בכוח, בסנקציות, בגזירות ובאיומים יכניעו את לומדי התורה - טועה טעות מרה. מוטב שיסתכל להיסטוריה הארוכה של עמנו וייווכח שההיפך הוא הנכון", מוסיף ליצמן.

לדבריו, "כל מי ששותף לממשלת השמד והשנאה הזאת - עתיד לתת את הדין על כך. לא רק ראשי מפלגות ליכוד-ביתנו, בנט ולפיד, אלא גם ובעיקר, מנהיגי ומצביעי מפלגת הבית היהודי, כל מי שתמך והצביע למפלגה זו, שיסדה, הקימה ומחזיקה את ממשלת שונאת דת ישראל, נושא באחריות אישית לכל ניסיונות הרס התורה של ממשלת הזדון הנוראה הזאת, שפוגעת בלומדי תורה, בשכבות מצוקה, במעמד הביניים ובכל אזרחי ישראל".

"לומדי התורה, בני הישיבות הקדושות, יעדיפו כמובן ללכת לכלא, להיענש כלכלית ולספוג כל עונש שהוא, בעוון לימוד התורה. נצח ישראל לא ישקר", אומר ליצמן.

ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) התייחס מוקדם יותר לחוק ואמר כי "זה יום עצוב ליהדות החרדית, היום הזה יירשם כיום שחור בתולדות היישוב היהודי. ההתעמרות של הממשלה במיעוט החרדי גובל ברדיפה ובאכזריות, ואין להם את המנדט מהאו"ם לנהל כך את המדינה".

פרוש תקף גם את הדתיים ואמר כי "הבית היהודי מזמן כבר שרף את הבית ויש לו חלק עיקרי בהריסת הבית החרדי".

ח"כ ישראל אייכלר אמר כי החלטת הממשלה להכריז על לומדי תורה כפושעים פליליים, פוגעת בזכות הקיום של מדינת היהודים. "השלטון האכזרי לא יצליח לכפות את גזירת הגיוס, כי בני התורה וראשי הישיבות והרבנים ילכו לכלא בגאון, יחד עם תלמידיהם הנרדפים בארץ קדשנו", אמר אייכלר.

לדבריו, "ההיסטוריה היהודית תזכור לדיראון עולם, את הגזירה שנחתמה בימי בין המצרים נגד תורת ישראל ותוזכר בצום ט' באב".

ח"כ מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) אמר בתגובה כי "החלטת הממשלה תיזכר לדיראון עולם. זו גולת הכותרת של ממשלה שחרטה על דגלה את חיסול עולם התורה ורדיפת הציבור החרדי, גם מבחינה רוחנית וגם מבחינה גשמית. אך הם לא יוכלו לנו. התורה חזקה מכל חוק דרקוני ומכל גזירה שבאה לבטלה".

"לא יועילו הסנקציות הכלכליות, לא יואילו האיומים בענישה ובכליאה", אומר מוזס, "תלמידי ישיבה ימשיכו וישמרו על עם ישראל בתורתם וכל החפץ בכך ימשיך לשקוד על תלמודו, עם חוק הגיוס, או בלעדיו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה להצעת החוק ואמר כי "אחרי 65 שנים נאשר היום את המתווה לשוויון בנטל. נעשה את השינוי בהדרגה תוך התחשבות בצרכים המיוחדים של הציבור החרדי".

"המטרה שלנו היא כפולה - שילוב של צעירים חרדים בצה"ל ובשירות האזרחי וכן את שילובם בשוק העבודה", הוסיף ראש הממשלה והתייחס גם לשילוב ערביי ישראל ואמר כי הוא מייחס לכך חשיבות רבה. לדבריו, "המתווה עדיין איננו שלם אך יש לטפל בסוגיה זו".

שר האוצר יאיר לפיד אמר כי "אחרי 65 שנה אנחנו מתקנים את העיוות של השוויון בנטל, זה לטובת החברה החרדית ולטובת החברה הישראלית, יהיה שוויון אמיתי אחרי ישיבת הממשלה. זה יום היסטורי".

"כולנו מתרגשים. זה הרי דבר שהפיל ממשלות, גמר קריירות של פוליטיקאים. היום, אחרי שלושה חודשים שהממשלה קיימת מעבירים שינוי היסטורי, זה דבר גדול לכולם", הוסיף יו"ר 'יש עתיד'.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר