כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
סערת 'זוגלובק'

הרב זריצקי: "הרב לאו לא מבין, זו לא בעיה בכשרות"

החלטת הרב הראשי הרב דוד לאו לדרוש הטלת סנקציות כשרותיות על חברת 'זוגלובק', גוררת התקפה מצד הרב יוסף זריצקי, המוכר כ"מומחה כשרות", שאומר ל"כיכר השבת" כי הרב לאו לא מבין בכשרות. לדבריו, הבעיה היא של צער בעלי חיים ולא כשרותית. גורמים ברבנות: הרב זריצקי מנסה להתייפייף מול מנהלי חברת 'זוגלובק' (חדשות)

אפי ליברמן | כיכר השבת |
הרב דוד לאו. בקטן: הרב יוסף זריצקי (צילומים: פלאש 90, ארכיון 'כיכר השבת')

סערת זוגלובק: מומחה הכשרות הרב יוסף זריצקי, תוקף קשות את התערבות הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו שהבהיר אתמול (רביעי) כי ייבחן הטלת סנקציות כשרותיות על למפעל הבשר 'זוגלובק' בעקבות ההתעללות בעופות כפי שנחשף בתחקיר ששודר בערוץ 10.

"אני לא יודע עד כמה הוא מבין בכשרות, אני לא יודע עד כמה הוא חזק בכשרות", אומר הרב זריצקי בשיחה עם "כיכר השבת". לדבריו, "אם הוא נהיה הרב הראשי זה לא אומר שהוא מבין בכשרות, סליחה שאני מעיד עליו אבל זאת הבעיה שהרבה מאוד רבנים בארץ שנבחרים בפוליטיקה חושבים שהם מבינים".

את ההחלטה בנושא, מבקש בציניות הרב זריצקי, להעביר למשרד החינוך: "נושא ההתעללות קשור למשרד החינוך שהם יחנכו להתנהג בצורה הומנית, זה בכלל לא נוגע לשחיטה, אין לזה שום קשר להלכה".

לעצם ההתעללות שנחשפה השבוע בתוכנית 'כולבוטק' המשודרת בערוץ 10, אומר הרב זריצקי כי יש כאן בעיה של צער בעלי חיים אך אין זה פוסל את העוף כשרותית: "זאת לא שאלה כשרותית אלא זאת שאלה הומנית, האם מותר להתעלל בבעלי חיים לפני השחיטה כפי שמתואר בסרט נגד החברה, זה אסור בהחלט".

הרב מנמק את פסיקתו בכך שבזמן השחיטה ואחריה ניתן להבחין בוודאות האם העוף עבר התעללות כל שהיא: "הסתכלתי בסרט מבחינה הלכתית וברור שלא ניתן לא ניתן לראות שם האם העוף כשר, דהיינו אם אותו פועל שמשך מהכלוב את התרנגול הודו או שהראו שם כל מי רשתות עם שפיצים שזה לא צריך להיות וכן הראו שפתחי הכלובים אינם תקינים, אבל זה דבר שנוגע לצד ההומני מפני שהשוחטים מקבלים את העוף לפני השחיטה לידיים ורואים האם ישנה בעיה או לא, ובמידה והשוחט לא הבחין בבעיה, מגיע שלב המריטה ששם נמצאים משגיחים שבודקים את העוף ממש בבדיקה ידנית ושם הם יכולים לראות האם הוא עבר התעללות".

"אם לוקחים עוף שיכול להיות שרגלו נשברה או שקרה לו משהו באיבר אחר, זה חד משמעית אסור. ותפקידם של המשגיחים לבדוק זאת, ולכן כל מה שנעשה שם קודם השחיטה זאת בעיה חמורה מאוד וצריכים לפתור אותה", הוסיף.

בד בבד, מומחה הכשרות לא מבין מדוע כולם הזדעקו למשמע אוזניהם על ההתעללות החמורה במפעל העופות בו בזמן שבכל שנה סמוך ליום הכיפורים, ההתעללות נמצאת אצלנו ברחוב החרדי: "אם נחזור רגע לעשרת ימי תשובה כשרואים שלולי העופות נמצאים 24 שעות ללא מים ואוכל - זה נעשה גם אצלנו בצורה אכזרית, ואף אחד לא פוצה פה ומצפצף. הרבה מאוד אנשים הפסיקו לבצע כפרות בתרנגולות בגלל הסיבה הזאת שהעופות עוברים צער".

בלשכת הרב הראשי דוד לאו סירבו להתייחס לדברים.

גורמים ברבנות הראשית הרימו גבה על דברי הרב זריצקי ואמרו כי "לשמוע מאדם מכובד ככל שיהיה ביקורת שכזו על הרב הראשי לישראל, היא דבר חמור אשר איננו מתקבל על הדעת".

לדבריהם, "העברת ביקורת על דרישתו של הרב הראשי לישראל שדורש ביתר שאת ממפעלים להקפיד על צער בעלי חיים, על נהלי השחיטה, ועל כך שהציבור יקבל מוצרים כשרים ללא כל חשש, היא בלתי מתקבלת על הדעת".

"הרב הראשי לישראל כיהן בעשרות השנים האחרונות כרב ערים בישראל, רב העיר שוהם, רב העיר מודיעין, מכבים ורעות, הקים את מערכות הכשרות בערים שלו מהיסוד, כרב הראשי לישראל הוא אחראי לפקח על כל מערך הכשרות במדינה. הטענה אינה מכבדת את אומרה", מוסיפים הגורמים.

גורם נוסף ברבנות הראשית תקף את הרב זריצקי ואמר ל"כיכר השבת" כי "כנראה הרב זריצקי מנסה להתייפייף מול מנהלי חברת 'זוגלובק', אחרת אין כל הצדקה להתקפה המיותרת והמגוחכת שלו על הרב הראשי לישראל שהוא בעל ניסיון של עשרות שנים בענף הכשרות".

בהודעה שפרסם דובר הרבנות הראשית לישראל, הבהיר אתמול כי העיסוק בנושא 'זוגלובק' יתקיים במועצת הרבנות אך לא בצורה פרטנית על חברה זו אלא בכלל, על התופעה, על הסמכות של הרבנות והכלים לפעול נגד מעשים דומים בעתיד.

"הרב הראשי מעוניין ליצור הרתעה בפני בעלי מפעלים כדי שלא יקרו מקרים דומים שלצערנו גורמים לביקורת עצומה כלפי משגיחי הכשרות, הרבנים שאחראים על השחיטה ועל הרבנות הראשית שנותנת תעודת כשרות למקומות כאלו שמתעללים בבעלי החיים לפני הגעתם לשחיטה", אומרים היום ברבנות.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר