כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה

הרב שיק: הפתרון ליוצאים בשאלה מדוכאים - התבודדות

אדם חרדי לשעבר, ביקש את עצתו של "הצדיק מיבניאל", וסיפר כי הוא מבקש לשלוח יד בנפשו. הרב בתשובתו התייחס לדכאונות מהם סובלים יוצאים בשאלה והמליץ על "התבודדות" (חרדים)

חיה כהן | כיכר השבת |
הרב שיק (צילום ארכיון: אלי הורביץ)

חזרתי בשאלה, ויש לי רגשי אשמה, ואני מבולבל מאד... אולי תתנו לי עצה מה עושים, אחר שאיבדתי כבר את עולמי? את השאלה הזו הפנה דור, צעיר מבולבל, לאתר של ברסלב - "ברסלב סיטי". במהלכה אף רמז כי הוא רוצה לשלוח יד בנפשו.

מערכת האתר העבירה את השאלה לרב שיק, "הצדיק מיבניאל" והתשובה שהשיב לו הרב, מלמדת דבר או שניים על הסיבות לחזרה בשאלה ומספקת פתרון יצירתי מבית היוצר של חסידות ברסלב.

ראשית מרגיע אותו הרב ואומר שעליו לדעת כי לא איבד את כל עולמו ומצטט את דברי הגמרא בסנהדרין: "כל ישראל יש להם חלק לעולם הבא", אשר לפי הזוהר, ישראל נקראים צדיקים מעצם העובדה שהם נימולים.

"ולכן אל תחתום על עצמך את הדין שאיבדת את עולמך, אולי איבדת את השכל, אבל לא את עולמך" כותב לו הרב, "אני מבין את הכאב שכואב לך, ומה שעובר עליך, וחבל מאד שלא תלך לאחד ותספר לו את כל מה שעובר עליך, כי זה מאד מאד חשוב לדבר עם סמכות עליונה, ולא להתבייש לספר לו את כל הבעיות והספיקות והבלבולים, שרק עובר עליו, כי אסור לך בשום פנים ואופן להתייסר יהיה מה שיהיה ויהיה באיזה אופן שיהיה, על כל דבר בזה העולם יש תקוה, רבינו ז"ל גילה לנו אין שום יאוש בעולם כלל, אין דבר כזה להתייאש בחיים, לכל אחד בזה העולם יש תקוה, ובפירוש גילה לנו רבינו ז"ל אם אתה מאמין שיכולים לקלקל תאמין שיכולים לתקן, יש הרבה בני הנעורים כמוך שעובר עליהם מה שעובר, הן בבית מההורים, הן מהישיבה מהמלמדים ומהראשי ישיבה, אבל בשביל זה עדיין לא צריכים להיכנס בלחץ ובעצבות נוראה ולעזוב את הכל ולחזור בשאלה".

בנקודה זו, מגדיר הרב באופן שונה את המושג 'חזרה בשאלה' ושואל את הצעיר: "אתה יודע מה זה שאלה? שהוא לא יודע לאיזה כיוון ללכת, נמשך אחר כל מיני דרכים, כי הוא איבד את הדרך שהלכו בו אבותינו ואבות אבותינו מדור דור עד קבלת התורה מהר סיני".

"לכן הבעל שכל ישכיל אותו ללכת על הדרך הנכונה שהוא דרך התורה. אתה לא צריך להיות שבור בזה שנפלת למקום שנפלת, ופרקת עול, אבל זה לא היה בכלל אשמתך, כי אני בטוח שעברת בחיים תלאות רבות וזה הביא אותך אל מה שהביא אותך".

הפתרון: התבודדות

"אין דבר כזה להגיד שאיבדת את עולמך" קובע הרב ותולה את ייאושו בכך ש-"רק מרוב לחץ חברתי או נפשי, חשבת שתעזוב את הכל אזי זה יעזור לך".

"עלי לומר לך כי הקדוש ברוך הוא אב הרחמן ומרחם על בריותיו, ולא כמו שמציירים אותו" מדגיש הרב ומוסיף, "למה תכתוב שהקדוש ברוך הוא יעניש אותך? אדרבה אם אתה תחזור בתשובה שלימה, העוונות שלך יתהפכו לזכויות, ולכן תיקח את עצמך בידיך ותחזור בתשובה שלימה עם לב אמת. אמר הקדוש ברוך הוא (מלאכי ל"ג ז') "שובו אלי ואשובה אליכם", שאם ביד אדם כמה עוונות והוא שב לפני הקדוש ברוך הוא, הוא מעלה עליו כאילו לא חטא".

הרב שיק מציע לצעיר פתרון: "רבינו ז"ל הביא לנו מתנה, והמתנה הזו נקראת "התבודדות" שיחה בינו לבין קונו, שאדם צריך להרגיל את עצמו לדבר אל הקדוש ברוך הוא כאשר ידבר איש אל רעהו, וישיח ויספר את כל אשר עם לבבו אליו יתברך, ממש כמו שמדברים אחד עם השני, וירגיל את עצמו ללכת במקום פנוי שאין שמה בני אדם וירבה לדבר עמו יתברך וכל תפלה כל תחינה כל בקשה גורמת שעשוע גדול אצלו יתברך".

וחותם הרב: "יעזור הקדוש ברוך הוא שתחזור כמה וכמה פעמים על מכתבי זה, ואז תראה שזה לא סוף העולם, ולא צריכים להתאבד בשביל זה, כי כל העולם לפניך, אתה עדיין צעיר, ובעזרתו יתברך שמו תזכה להתחתן בקרוב מאד, והכל יסתדר על צד הכי טוב".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר