תיעוד מרגש

הילד הגרמני גילה את יהדותו וחגג בר מצווה בישראל

הילד אלכסנדר קרייזברג, תושב העיר אופנבך בגרמניה, גילה רק לפני כחודשיים כי הוא יהודי והבוקר הוא זכה לחגוג את בר המצווה שלו בישראל ולעלות לתורה כיהודי מן המניין (חדשות)

(צילום: איציק בלינקו )

עד לפני חודשיים לא ידע הילד אלכסנדר קרייזברג, שמתגורר עם הוריו בעיר אופנבך בגרמניה, כי הוא יהודי. אלא שאז שמעה אמו מאחד החברים שלו כי רב העיר הג"ר מנחם גורביץ', שותף למסע בר/בת מצווה שעורך 'מרכז רבני אירופה' לנערים ונערות בני 12-13. היא הגיעה אל הרב גורביץ' ושאלה האם יוכל הבן שלה להצטרף למסע.

הרב גורביץ', שעד אותו הרגע כלל לא הכיר את בני המשפחה, הסביר כי המסע נועד לילדים יהודיים בלבד. "אנחנו יהודים", אמרה האמא. היא התבקשה להציג מסמכים והוכחות ואלה הוצגו בתוך ימים ספורים. בירור מעמיק העלה כי אכן מדובר בילד יהודי ללא ספק.

אלא שאז עלתה בעיה נוספת. ההרשמה למסע נסגרה ימים אחדים קודם לכן ולכאורה נראה היה כי לא ניתן לצרף ילד נוסף. בעוד הרב גורביץ' מנסה להסביר את הבעיה הוא קיבל הודעה שאחד הילדים שנרשם למסע לא יוכל להגיע. "יש מקום", הוא בישר בשמחה לאמא.

לאחר מכן בירר מתי אמור הילד להכנס לעול מצוות. כשתרגם את התאריך הלועזי לעברי הוא גילה כי הילד יהיה בן 13 היום, יום שני כ"ז שבט. "נחגוג לו בר מצווה בישראל", הוא בישר לאם המאושרת. היום, יום שני, כשהוא נרגש כולו ומברך לאט את ברכות התורה עלה חתן הבר מצוה לתורה כשחבריו למסע מברכים אותו בחום ואנשי 'המרכז' מתרגשים יחד איתו.

למעלה ממאה נערים ונערות יהודים מרוסיה, אוקראינה, איטליה, גרמניה, הונגריה, צרפת וספרד הגיעו אתמול, יום ראשון, לשבוע של מסע יהודי בישראל במסגרת מסע בני ובנות מצווה ייחודי אותו הם יקיימו במשך שבוע באתרים ומקומות קדושים בכל רחבי הארץ. המסע נערך ביוזמת אגף 'מורשה' שב'מרכז רבני אירופה'.

זו השנה התשיעית בפרויקט להבאת נערים ונערות בגילאי בר ובת מצווה למסע חינוכי, לימודי וחווייתי בארץ ישראל, כשבשיאו יתקיים טקס עלייה לתורה בכותל המערבי. הנערים והנערות רובם ככולם רחוקים מיהדות ומקשר לזהות היהודית. את הנערים מלווים רבני הקהילות ונשותיהם מערי המוצא של הנערים והנערות. לכל קבוצה צמוד לכל אורך המסע מדריך הדובר את שפתה.

בנוסף לסיורים ולאטרקציות, יתקיימו גם פעילויות חינוכיות-חברתיות. חלק מהפעילויות יהיו במסגרת הנפרדת של כל קבוצה וקבוצה וחלק במסגרת הכללית של המשלחת כולה. התוכנית נבנתה באופן שבו בכל הימים ינתן דגש על מה יכולים הנערים והנערות לקחת מהחוויה להמשך חייהם.

סמנכ"ל מרכז רבני אירופה הרב אריה גולדברג מסר: "מטרת מסע זה לחבר את הנערים ליהדות ולערכיה, דרך קישורם לארץ ישראל ולירושלים וחגיגת בר/בת המצווה בכותל המערבי. הישגי חיבור זה ייבחנו ע"י שמירת הקשר של משתתפי המסע עם רבני הקהילות שלהם למשך שנות נערותם".

בשלושת הימים הראשונים של המסע ישהו הנערים והנערות בצפון הארץ. הם יבקרו, בין השאר, בכפר התלמודי קצרין, בו יראו כבישת זיתים לייצור שמן זית ויפגשו סופר סת"ם ממנו ישמעו על תהליך כתיבת פרשיות התפילין וייצור ה'בתים'. בהמשך השבוע הם גם יקיימו ביקור חוייתי בפרדס אתרוגים ומאפיית מצות בכפר חב"ד וישמעו על שרשרת הדורות. בשעה שבה הנערים יפגשו סופר סת"ם הנערות יקיימו הפרשת חלה.

בחלק החוייתי של המסע הם, בין השאר, יעשו שיט על הכנרת, יערכו מסע ג'יפים, יבקרו במיני ישראל, יטפסו את מסלול מצדה וירחצו בים המלח.

מנכ"ל מרכז רבני אירופה הרב מנחם מרגולין ציין כי "הילדים חוגגים בארץ ישראל את כניסתם לעול המצוות. המסע בארץ ישראל טווה בליבם של הילדים את הקשר לתורה, ארץ ישראל והקב"ה".

גולת הכותרת של המסע צפויה להתקיים ביום חמישי. ברחבת הכותל המערבי יקבלו הנערים תפילין, במעמד בראשות רב הכותל והמקומות הקדושים הג"ר שמואל רבינוביץ' ואישי ציבור. חלק מהתפילין נרכשו בסיוע תרומה נדיבה של איש העסקים רמי לוי.

בערב קודם לכן ייערך במערת צדקיהו, אירוע ייחודי בהשתתפות מאות אנשים שבמרכזו סעודת בר מצווה חגיגית בהשתתפות הרבנים הראשיים לישראל, הראשל"צ הג"ר יצחק יוסף והג"ר דוד לאו לצד השר זאב אלקין ואישי ציבור.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר