נגיף השנאה - כאן

הגר"פ גולדשמידט: 3 חיסוני הקורונה שבשלב הסופי - מיוצרים ע"י יהודים

"3 החיסונים הנמצאים בשלב הסופי נוצרו ע"י מדענים יהודים; מודרנה, פייזר ומכון גמליא, בעוד נגיף השנאה נגד יהודים רק מתפרץ ביתר שאת", אמר הגר"פ גולדשמידט בכינוס שנפתח היום של ועידת רבני אירופה (חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
מכינוס קודם של הועידה (צילום: אלי איטקין)

ועידת רבני אירופה, התכנסה היום (רביעי) וכן גם מחר, באמצעות ה'זום', לוועידה הדו שנתית שלה. בין האורחים היו היו נשיא הפרלמנט האירופי, הרב הראשי רבי דוד לאו ושרת התפוצות עומר ינקלביץ.

הרבנים הראשים וראשי אבות בתי הדין ממדינות אירופה, התכנסו כדי לדון בעניינים הלכתיים, פרסונליים ורווחתים המעסיקים את הקהילות היהודיות בעולם כולו ובמיוחד בעידן הקורונה שפגעה קשות ביהדות אירופה בפרט ובכלל.

בדיונים בראשות נשיא הועידה רבה של מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט ויו"ר הועדה המתמדת אב"ד ביה"ד לונדון הגאון רבי מנחם געללי משתתפים; הרבנים הראשיים; לצרפת, פולין, טורקיה, בלארוס, רומא, אמסטרדם, פרנקפורט, מרסיי, וינה, ז'נבה, ושטרסבורג.

את הכינוס פתח הגר"מ געללי בפרק תהילים לרפואת גאב"ד אירופה הגאון רבי חנוך הכהן בן ביילא ארנטרוי וכן בדברים לזכרו של הרב הלורד יונתן זאקס זצ"ל. דברים לזכרו נשאו; רבה של צרפת רבי חיים קורסיה ורבה של רומא הרב שמואל די סייני.

אורח הכבוד בוועידה היה דוד ססילי נשיא הפרלמנט האירופי, שדיבר על האנטישמיות הגוהה באירופה ואמר: "אין לראות באף אחד מיעוט בשל דתו. יש לראות בכל אחד אזרח אירופי עם זכויות מלאות. לא נסבול אנטישמיות ואלימות ביבשת אירופה".

דיויד סאסלי בעבר עם רבני הועידה (צילום: אלי איטקין)

"אני מקבל את עמדתכם כי מדובר בנגיף מסוכן ועלינו מוטלת האחריות להילחם בו ביתר נחישות".

בהמשך התקיים דיון עם הנשיאי יחד עם נשיא הועידה ורבה של מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט, שהביע את חששות הקהילה היהודית באירופה מהחקיקה במדינות שונות המהווה איום על השחיטה או על המילה, והחשש המתמיד מפיגועים, כמו אלה בפריס, ניס ווינה בשבועות האחרונים.

הגר"פ ביקש את הבטחתו של הנשיא סאסולי כי ההגנה שמהן נהנית כיום הקהילה היהודית תעוגן בחוק האירופי. "אנו מוטרדים מהעלייה של הימין הקיצוני ברחבי אירופה והסכנות הנשקפות לקהילות דתיות בגלל הקיצוניות האסלאמית".

הגר"פ גולדשמידט תיאר את האנטישמיות כנגיף נוסף שיש להילחם בו ואמר כי על האיחוד האירופי לפעול למען שלומם של העם היהודי והקהילות היהודיות.

"אני מבקש להסב את תשומת לבכם כי היהודים הם אלו שמביאים כיום את החיסונים נגד נגיף הקורונה לעולם. שלושת החיסונים שנמצאים בשלבים הסופיים נוצרו בידי מדענים יהודים; מודרנה – טל סאקס, פייזר – אלברט בורלא ומכון גמליא אלכסנדר גינזבורג, בעוד נגיף השנאה נגד יהודים רק מתפרץ ביתר שאת", אמר הגר"פ.

סאסולי השיב לגר"פ ואמר: "לא נסבול אנטישמיות ואלימות; אני מקבל את עמדתכם כי מדובר בנגיף מסוכן ועלינו מוטלת האחריות להילחם בו ביתר נחישות".

"אלימות פיזית וחילול מבנים או בתי קברות שחוו קהילות יהודיות ברחבי אירופה בלתי נסבלים. לדבריו, אין מקום לאדישות נוכח מעשים אלה וכי מדינות והאיחוד האירופי עצמו חייבים לאכוף צעדים מתאימים כלפיהם".

בכינוס עבר של הועידה בירושלים, עם הרב לאו (צילום: אלי איטקין)

הרב הראשי לישראל הגאון רבי דוד לאו אמר בכינוס כי הצליח למנוע מספר גיורים בחו"ך, "הודעתי לכולם כי רק תעודה החתומה ע"י הרבנות הראשית לישראל היא תעודת גיור מקובלת. כפי שאין מקבלים חו"ד מ'אדם שלמד רפואה' אלא מרופא מוסמך".

הרה"ג ר' משה לבל מ'ועידת רבני אירופה', הביע את דאגת רבני אירופה מחוק הגיור המוצע ערב החלטת בג"צ בעניין, וכי קולה של יהדות התפוצות לא נשמע.

"לצערנו, אנו שומעים את קולה של 'יהדות התפוצות', כביכול מארה"ב, של גופים הרחוקים מההלכה ומיסודות התורה והקודש וקולם של השומרים על כרם ישראל בתי הדין ורבני אירופה אינה נשמעת".

הרב לבל הזכיר למשתתפים את הסכם ברלין שנחתם בין 'ועידת רבני אירופה' לרבנות הראשית לישראל, בהכוונת גדו"י, ולפיהם נקבעו קריטריונים אחידים בנושא הגיור ועל חלקו המרכזי של הגר"ד לאו בעריכתו ובקיומו.

הגר"ד לאו השיב כי הרה"ר מתנגדת בנחרצות לחוק המוצע ולמתווה ניסים. "אכן סדנא דארעא חד הוא. אנו לומדים ופוסקים מאותה תורה שלא תהא מוחלפת ונתמיד בנחישות במאבק המשותף בשילוב ידיים עם הועידה ובית הדין דאירופה בנשיאות הגר"ח ארנטרוי ה' יאריך ימין ברפואה שלמה כדי לשמור על כנסת ישראל וטהרת היוחסין; אנו נלחמים בחוק הגיור המוצע ובמתווה ניסים".

בדיון מקצועי עם שרת התפוצות הגב' עומר ינקלביץ' העלו המשתתפים שורה של נושאים בתחום חיזוק הקהילות באירופה ותמיכה במיוחד בדור העתיד.

השרה אמרה כי "המסגרת הקהילתית, שהיא החוט המקשר בין היהודי לקהילה, נמצאת כיום בנקודה קריטית ביותר. אני מודעת לכך כי הקושי לקיים מערכת חינוך ולקיים תפילות, חגים ואירועים קהילתיים כמעט בלתי אפשרית".

הועידה בימים אחרים (צילום: אלי איטקין)

"אתם הרבנים הנכם חוד החנית של עם ישראל בשמירה על זהותו, ואני מודה לקב"ה על הזכות לעמוד בראש משרד שמתמודד עם האתגרים הללו. אנו מכינים כמה תוכניות מצויינות כדי לסייע לכם בכך; נושא התקציב כיום כידוע לכולכם אינו פשוט אולם משרדי יסייע ככל יכולתי להתמודדות עם האתגרים במיוחד בנקודה הקריטית בה אנו נמצאים כיום".

מחר כאמור, יימשכו דיוני הועדה המתמדת בנושאי השחיטה בפולין ובבלגיה. מעקב אחר חוק העגונות בישראל, בהשתתפות ח"כ יעקב אשר יו"ר ועדת חוקה של הכנסת.

המצב בקהילה באיחוד האמירויות. הצעת החוק למען העגונות בהולנד. קבר האחים שנתגלה בעיר יאסלו בפולין. התפתחויות בנושא בית הקברות בוילנא ועל הקמת ארגון רבני מדינות האסלאם.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר