תיעוד מיוחד

הביקור ההיסטורי של הראשון לציון באבו דאבי

הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף, קיים היום סבב פגישות עם משפחת בית המלוכה האמירתית ושרי ממשלה בכירים - באבו דאבי • שליח 'כיכר השבת' למסע, ישי כהן - מדווח (חרדים)

ישי כהן, אבו דאבי | כיכר השבת |

הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף, קיים היום (ראשון) סבב פגישות עם משפחת בית המלוכה האמירתית ושורת שרים בכירים בממשלה באבו דאבי.

בין היתר נפגש הראש"ל עם שר הדתות אחמד אל דהארי, שר הסובלנות הבין דתית השייח' אל נהייאן השר לפיתוח כלכלי מוחמד אל שורפא ושרת התרבות ונורא אל קאבי.

במוקד הביקור עמד הרב על הצורך להסדיר את האישורים לקיום חיים יהודיים מלאים במדינה המוסלמית לארח הסכמי השלום שנחתמו בין ישראל לאיחוד האמירויות.

הרב יוסף ציין כי מדינת ישראל מאפשרת חופש דת מוחלט והמשרד לשירותי דת מעניק את כל שירותי הדת לכל בני הדתות והוא מודה לממשל האמריתי על נכונותו לאפשר את קיום חיי דת יהודיים במדינה.

הרב לוי דוכמן, שבקהילתו התארח הרב הראשי, אמר כי מדובר ב"ביקור שהוא לא פחות מהיסטורי, במדינות מוסלמיות פעילות דתית היא לא מובנת מאליה כאן באיחוד האמירויות מאפשרים לנו את זה, ביקורו של הראשון לציון הניח את היסודות לעשרות שנים של תחיה יהודית בקהילה היהודית המתפתחת במדינה".

הראשון לציון אמר לבני משפחת המלוכה ולשרים שעימם נפגש כי אביו, מרן פוסק הדור רבינו עובדיה יוסף זצ"ל ״נולד בעיראק והיה רב במצרים וכבר אז ניתן היה לקיים חיים יהודיים מלאים לצד דתות אחרות, כך שהשלום בין העמים הוא 'החזרת עטרה ליושנה'. הוא גם ביקש מהם לסייע בהשגת הסכמי שלום נוספים בין ישראל למדינות ערביות ומוסלמיות אחרות״.

הראש"ל והזמין את השרים לבקר בישראל וציין כי מדינת ישראל מאפשרת חופש דת מוחלט והמשרד לשירותי דת מעניק את כל שירותי הדת לכל בני הדתות.

השייח' אל נהייאן אמר בסיום הפגישה עם הרב הראשי כי "אתה לא צריך להודות לנו, כי אנחנו משפחה – ובמשפחה לא צריכים להודות". שר הדתות האמירתי הוסיף: "אנחנו מעריכים שבאת. אנחנו מעריכים אנשי דת. ביקורך הוא אירוע היסטורי ואנחנו שמחים שזכינו לארח אותך כדי למנף את החיים היהודים במדינה".

השרים האמירתים הזמינו את הראשון לציון לבקר בחנוכת הבית של "מרכז אברהם" שנבנה בימים אלה בבירה אבו דאבי.

בין היתר דנו הראשון לציון והשרים על הקמת בית עלמין יהודי במדינה הערבית הנתון לאישורו הסופי של שר הבריאות, בתי כנסת מקוה טהרה הנתונים לאישור שר הסובלנות הבין דתית וכן באישור פיתוח מערכת הכשרות במדינה.

הגורמים ממשפחת המלוכה והשרים שהשתתפו בפגישות אמרו לראשון לציון ולרב דוכמן כי המדינה מצפה לפתיחת בתי כנסת וקהילות יהודיות בכל 7 האמירויות במדינה הערבית.

יצוין כי הבוקר התפלל הראשון לציון תפילת שחרית במרכז הקהילה היהודית באבו דאבי, שבו מתגוררים בין היתר כ-20 יהודים שהוברחו מתימן לפני כמה חודשים. הרב אמר כי למרות היחס הנדיב אליהם מצד השלטונות המקומיים – עליהם "לעלות לארץ הקודש, ארץ ישראל".

מיה, מוסלמית תושבת דובאי שבאה במיוחד לראות את הרב אמרה: "זה כבוד עבורנו שרבה של ישראל מבקר פה באמירויות. אני שמחה לחוות את החוויה של הקהילה היהודית במדינה ואני אזכור זאת לנצח".

הרב לוי דוכמן אמר כי ביקורו של הרב "מאוד מרגש את כל יהודי הקהילה - וגם מקומיים שאינם יהודים. זו התחלה ופרק חדש בחיי הקהילה היהודים המשגשגים כאן. אנו בטוחים כי ההדים של הביקור הזה ישפיעו על החיים היהודים באמירויות גם בעוד שנים רבות".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר