כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
מאחורי הקלעים של ההחלטה

ארבעה חברים חדשים במועצת חכמי התורה של ש"ס; בשלב זה לא ימונה נשיא מועצת

מועצת חכמי התורה של ש"ס מתרחבת עם ארבעה חברי מועצת חדשים, לצד שלושת חברי המועצת הקיימים | בשלב זה לא ימונה נשיא למועצת חכמי התורה, תפקיד שיישמר לראשון לציון, הגאון רבי יצחק יוסף | במהלך הדיונים במועצת החכמים על צירוף החברים החדשים - ההחלטה לא התקבלה פה אחד, לפחות באשר לשניים מהמצטרפים החדשים | כל הפרטים (חרדים)

ישי כהן | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-כ"ו בניסן תשפ"ג | 17.04.23
הגר"י יוסף והמצטרפים החדשים (צילומים: קובי הר צבי, יעקב כהן, שמואל דריי - ארכיון 'הדרך')

מועצת חכמי התורה של ש"ס מתרחבת היום (שני) בארבעה חברי מועצת חדשים, לצד שלושת חברי המועצת הקיימים. מדובר בצירוף שני מאז הסתלקותו של מרן רבינו עובדיה יוסף זצוק"ל, וצירוף ראשון מאז הסתלקותם של נשיא המועצת הגאון חכם שלום כהן זצ"ל והגאון רבי שמעון בעדני זצ"ל.

בשלב זה לא ימונה נשיא למועצת חכמי התורה, תפקיד שיישמר לראשון לציון, הגאון רבי יצחק יוסף, שיסיים את תפקידו הרשמי ברבנות הראשית בעוד כשלושה חודשים.

חבר מועצת חכמי התורה החדשים:

הגאון רבי שלמה בן שמעון, חבר בית הדין הגדול בדימוס וגאב"ד נוה ציון - אחיהם של הגאון רבי מסעוד בן שמעון רבה של בני ברק והגאון רבי נסים בן שמעון.

הגאון רבי אברהם סאלים, ראש ישיבת מאור התורה, לשעבר מה'מרביצי'.

הגאון רבי שמואל בצלאל, ראש ישיבת פורת יוסף.

הגאון רבי שלמה מחפוד, גאב"ד יורה דעה.

(מכתב חבר המועצת הגאון רבי משה מאיה)

חברי המועצת החדשים מצטרפים לחברי המועצת המכהנים: הגאון רבי משה מאיה, הגאון רבי ראובן אלבז והגאון רבי דוד יוסף.

ל'כיכר השבת' נודע כי בשבועות האחרונים התקיימו דיונים במועצת חכמי התורה על הצטרפות חברים חדשים ל'מועצת' ובמהלך הדיונים ההחלטה לא התקבלה פה אחד, לפחות באשר לשניים מהמצטרפים החדשים, לאור העובדה שחלק מהמצטרפם היו מזוהים במשך שנים עם קבוצת ה'מרביצי' - של ספרדים בני תורה שהיו חלק מ'דגל התורה' וממתנגדיו הגדולים של מרן הגר"ע יוסף זצ"ל.

עם פרסום ההודעה על הרחבת המועצת על-ידי דוברות ש"ס, נוצרה מהומה. ל'כיכר השבת' נודע כי ההודעה יצאה מבלי שחברי המועצת המכהנים ידעו על כך, ולפי שעה ישנה התנגדות אצל חלק מחברי המועצת, לפחות באשר לאחד מהמצטרפים החדשים.

בתוך מועצת חכמי התורה, נשמעת ביקורת קשה על המינויים: "הרבנים לא ידעו על ההחלטה לצרף את החברים החדשים, בניגוד להחלטה שהכל ייעשה בהסכמה ובאישור פה אחד. איך ייתכן שלמועצת שהקים מרן רבינו עובדיה יוסף זצ"ל מצרפים חבר שיצא נגד מרן בפרשת הגיורים? מי שהיה לצד מרן יודע כמה זה כאב לו. אין מילים. תם ולא נשלם".

ההחלטה, פורסמה באמצעות מכתב שכתב חבר המועצת הגר"מ מאיה, ובו הוא מגולל את השתלשלות הקמת מועצת חכמי התורה מיסודו של מרן הגר"ע זצ"ל.

הגר"מ מאיה מוסיף וכותב כי על פי צוואת הגר"ש בעדני זצ"ל, מתמנים כעת חברים חדשים במועצת חכמי התורה, ועוד חזון למועד למנות עוד חברים. "בוודאי שהחלל שנפער בהסתלקות שלושת הרועים הוא גדול עד מאוד, אך שליחותיהו דקמאי עבדינן, להמשיך במלאכת הקודש לחזק ולבסס את התנועה הקדושה, עליה מסרו נפשם, בראותם בה יסוד מוסד להחזרת עטרה ליושנה ופריחת עולם התורה. וזהו צורך השעה לקיים את רצון קודשו של מרן פאר הדור זצוק"ל ולמנות למועצת חכמי התורה כמה חכמים נוספים לעת עתה, ועוד חזון למועד בע"ה להרחיב עוד את גבולות הקדושה", כותב הגר"מ במכתבו.

הגאון רבי שלמה בן שמעון
הגאון רבי אברהם סאלים
הגאון רבי שמואל בצלאל
הגאון רבי שלמה מחפוד

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר