כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
סקר חדש קובע 

יש רוב חרדי שחושב: המאבק ברפורמה הפך למאבק אנטי חרדי

על פי סקר 'כיכר השבת' ומכון 'נתוני אמת' עולה כי 65 אחוזים מהציבור החרדי חושבים שהמאבק ברפורמה הפך למאבק אנטי-חרדי | כל הפרטים מנתוני הסקר (חדשות חרדים)

ההפגנה בבני ברק (אבשלום שושני, פלאש 90)

למרות שהסערה הציבורית בעד ונגד הממשלה ממשיכה, נראה שהמסרים ומוקד המחאות עוברים מנושא לנושא. הרפורמה המשפטית, רק ביבי או רק לא ביבי, המצב הכלכלי, דת ומדינה וכעת גם חוק גיוס חרדים לצה"ל. הציבור החרדי מוצא את עצמו בעין הסערה.

בסקר חדש שערך 'כיכר השבת' יחד עם מכון 'נתוני אמת' בדקנו מהן הסיבות שבגללן הציבור החרדי תומך ברפורמה המשפטית? מה המחירים שתומכי הרפורמה החרדים מוכנים לספוג כדי שהיא תעבור? האם הפילוג שיש בעם משקף פילוג אמיתי או שהפוליטיקאים עובדים להעצים אותו? וגם עד כמה האזרח החרדי מאמין לפוליטיקאים שהוא בחר בהם?

על פי הסקר, 65% מהחרדים חושבים שהמאבק ברפורמה הופך להיות מאבק אנטי חרדי. אז למה בכל אופן הציבור החרדי ממשיך לתמוך ברפורמה? מניתוח הנתונים אפשר לראות שרוב המשיבים סבורים שהסיבה שהציבור החרדי תומך ברפורמה היא כי הוא חושש מפני הכוח של בית המשפט. רק 14% רואים את התמיכה ברפורמה כעניין של הזדהות עם גוש הימין ונתניהו. במילים אחרות, בלי קשר לזהות ראש הממשלה, הציבור החרדי לא סומך על מערכת המשפט יותר מדי.

בסקר הוצגו מחירים שונים שהעברת הרפורמה המשפטית עלולה לגבות מהציבור החרדי והמשיבים התבקשו לדרג עד כמה הם מוכנים לספוג כל אחד מהמחירים. שורה תחתונה: המחיר שהציבור החרדי לא מוכן לספוג הוא סכנה בטחונית למדינה. 59% ציינו שהם כלל לא מוכנים לספוג סכנה בטחונית עבור הרפורמה. בשאר המחירים, השפעה כלכלית, סכנה פוליטית, קרע חברתי ושנאת חרדים ההתפלגות בין אלו שמוכנים לספוג את המחירים האלה לבין אלו שלא, די דומה והיא נעה סביב 41-45%. במילים אחרות, הסכנה הבטחונית היא לא משהו שהציבור החרדי מוכן להתפשר בו, גם במחיר ויתור על הרפורמה.

כשהנסקרים נשאלו באופן כללי בנוגע לדעתם בעניין הרפורמה, אפשר לראות שהתשובה החרדית המובהקת היא בעד. כך עלה בכמה סקרים, גם הם נערכו ע"י נתוני אמת ופורסמו כאן באתר כיכר השבת.

השאלה הבאה תיארה את המצב ההיפותטי הבא: דמיין שבמדינה בה אתה חי, מדי 4 שנים השלטון מתחלף בין הימין והשמאל ואין לך אפשרות לדעת אם בארבע השנים הראשונות יהיה הימין בשלטון או שהשלטון יהיה בידי השמאל. במצב זה, עד כמה היית תומך בחקיקה שמחזקת את הפוליטיקאים מול בית המשפט? כאן אפשר לראות ממצא מפתיע, בהשוואה ל88% שציינו בסקר הקודם שהם בעד הרפורמה, כאן אפשר לראות שרק 57% השיבו שהם תומכים בחקיקה שמחזקת את הפוליטיקאים מול בית המשפט. במילים אחרות, התמיכה החרדית ברפורמה, לא בכל מחיר ולא בכל הרפורמה.

האם הפילוג בישראל משקף פילוג אמיתי או שהפוליטיקאים מעצימים אותו? 42% חושבים שהפילוג מועצם על ידי הפוליטיקאים. לעומת 41% שסבורים שהפילוג בעם הוא אמיתי. ואם כבר מדברים על פוליטיקאים, האם הציבור החרדי מאמין לפוליטיקאים? אז ככה, לפי הנתונים שעולים מהסקר זה מתחלק, 38% מאמינים לפוליטיקאים שהם בחרו, ו29% לא מאמינים להם. זאת לעומת רק 11% שמאמינים לפוליטיקאים באופן כללי ו60% שלא מאמינים לפוליטיקאים באופן כללי.

קטע מעניין בהקשר הזה, פילוח הנתונים מגלה שככל שהמשיבים יותר שמרנים וימנים כך הם מאמינים יותר לפוליטיקאים שהם בחרו וגם באופן כללי, שמרנים וימנים מאמינים יותר לפוליטיקאים. לעומת חרדים מודרנים, שאצלם הנטייה פחות להאמין גם לפוליטיקאים שהם בחרו לשלוח לכנסת.

על הסקר: הסקר נערך ע"י מכון נתוני אמת. הסקר הופץ באתר "כיכר השבת" והיה זמין למשיבים באתר בין התאריכים: 22/3/2023 ל-26/3/2023 מספר המשיבים לסקר לאחר סינון: 1259. חוקרת ראשית: ד"ר נחומי יפה. צוות המחקר: שומי שחר רוזנבלום, לאה בלוי ודבורה וידמן.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר