כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
היסטוריה ואקטואליה

מורת הדרך הדרוזית חשפה: "טבעתי בגיל 9 וזיהיתי את אמא שלי מהגלגול הקודם" | צפו

ישראל שפירא יצא עם הרב חיים פוקס, חוקר הקבלה והמיסטיקה היהודית, לכפר סאג'ור הדרוזי ושם שמעו ממורת הדרך סוהיר איברהים את סיפור גלגול הנשמה שלה - מהטביעה בגיל 9 והלידה מחדש ועד לזיהוי האמא שלה מהגלגול הקודם | צפו בעדותה המרעישה (היסטוריה)

ישראל שפירא | כיכר השבת |

פרק ב': בתור ילד גדלתי על הקלטות של הרב אמנון יצחק, שאחת מהן באה להוכיח את אמיתות דברי הזוהר הקדוש על "גלגולי נשמות", והובא בה סיפור חייו של ילד דרוזי שסיפר על גלגולו הקודם, והוקסמתי ממנו ביותר.

בתור ילד קטן לא הבנתי מדוע אצלנו ביהדות רק מקובלים יודעים את גלגולם, כפי שנחשף בבמה זו בעבר על התלמיד חכם שהתגלגל בטלה, ועל ספר 'קב הישר' שהביא את דבריו המבהילים של רבי צבי הירש קוֹידַנוֹבֶר על יהודי מחוצף ש"דיבר אפיקרוסות על תלמידי חכמים" שעונשו היה להתגלגל בכלב.

כבר בקטנותי פקפקתי בסיפורי הילדים הדרוזים, והבטחתי לעצמי "כשאהיה גדול" אלך לדבר עם אותו ילד דרוזי, ואז אשקול האם להאמין לו.

רעיון גלגולי נשמות בימינו, לא נתקלים בזה מידי יום, אלא במקרים טרגיים של פטירת אברכים צעירים וילדים. רק לאחרונה חבר מועצת גדולי התורה, הגאון רבי יצחק זילברשטיין התייחס לטרגדיה של פטירת ר' איציק וייס, שלושה ימים אחרי שבנו הפעוט ישראל, מת בעריסה, ואמר כי יתכן כי האב ובנו הם גלגולים שבאו לתקן את עצמם לזמן קצוב בעולם.

כבר המקובל הרמ"ע מפאנו[1] כתב שחוני המעגל הוא גלגול של גדעון השופט, שאע"פ שגדעון עשה אפוד לשם שמים, מכל מקום זנו בני ישראל אחריו[2], לכן חוני המעגל ישן שבעים שנה, שזה כמו מיתה בחייו ושינה הוא אחד משישים ממיתה.

המקובל האלוקי רבי חיים ויטאל העיד על עצמו שהוא גלגול של ה"מגיד משנה" רבי וידאל די טולוזא שלא הכיר את חכמת הקבלה, ולכן נשמתו התגלגלה שוב, והוא עסק בעיקר בתורת הקבלה, כדי לתקן את גלגולו הקודם שעסק בעיקר בהלכה.

ברם, למרות העדויות הרבות על גלגולי נשמות אצלנו העם היהודי, נדיר למצוא יהודי שבחייו מזהה את גלגולי הקודם כמו אצל בני דת הדרוזים.

הביקור בכפר סאג'ור

במקרה באחד הימים של חודש אייר תשפ"ג, סיירתי במרכז כפר סאג'ור הדרוזי בגליל בחברת רב ליטאי מבני ברק, בהדרכתה של דרוזית מקומית.

הרב הליטאי הוא חוקר הקבלה והמיסטיקה היהודית הגאון רבי חיים פוקס, ראש מכון 'סגולת אמת', שלאחר שבעבר חשפנו לקהל הגולשים את ביקורו בשוק המכשפות במקסיקו סיטי כדי "להוציא יקר מזולל" כדבריו, מתברר ש"האוצר נמצא מתחת לגשר", ובמרחק שעתיים נסיעה מהמרכז, מצוי כפר דרוזי עתיק יומין, שלתושביו יש הרבה מה לחדש לרב פוקס, חוקר סגולות מפורסם, שבימים אלה מכניס לדפוס את ספרו החמישי שכולו עוסק בסגולות וקמיעות ממסורת ישראל סבא, מגאוני ליטא, וילנא, פרשבורג, ובריסק.

את סיורנו התחלנו בקבר רבי ישמעאל כהן גדול מעשרה הרוגי מלכות בפאתי הכפר, קבר שקדוש גם לדרוזים. מי שהדריכה אותנו בסיור זה, הייתה תושבת הכפר הנמנית על בני העדה הדרוזית הגברת סוהיר איברהים ילידת 1979, נשואה ואמא לשני ילדים, בעלת תואר ראשון בלימודי ארץ ישראל, ובדרך לתואר שני בו תכתוב תֵּזָה לחקר גלגול נשמות, בדרך לדוקטורט שיעשה סדר בסוגיה חשובה זאת.

מראה כללי של כפר סאג'ור (צילום: ישראל שפירא)
סמטאות הכפר הציורי סאג'ור (צילום: ישראל שפירא)

אנו הצפנו כדי לשמוע מהגברת סוהיר את סיפורה האישי של גלגולי נשמות שהרי אמרו חכמינו "אין טוֹב מַרְאֵה עֵינַיִם", וסיור זה היה במקרה ימים ספורים לפני ל"ג בעומר, יום התגלות ספר הזוהר הקדוש על ידי המקובל הגה"ק רמד"ל במאה הי"ג, בו הובא לראשונה עניין "גלגולי נשמות" בשמו של רשב"י[3].

השיחה המלאה בין המקובל רבי חיים פוקס לגברת סוהיר איברהים
השיחה בין הגברת סוהיר איברהים למקובל רבי חיים פוקס (צילום: ישראל שפירא)

סוהיר איברהים: "לי קוראים סוהיר ואני דרוזית מורת דרך מוסמכת, ואני הולכת לספר לכם את הגלגול נשמות שלי.

"נולדתי לאבא ואמא דרוזית. בגלגול הקודם הייתי בת 9 שנים ושחקתי בחצר האחורית בבית שלנו בכפר בית ג'אן והבובה שלי נפלה לבאר, ואני בלי מחשבות רצתי לבאר כדי להרים את הבובה שלי, וטבעתי. באותו זמן כשאני נלחמת על החיים שלי, אני נולדתי לאמא אחרת.

"איך זיהיתי את האמא מהגלגול הקודם שלי? כשהייתי כבת 4 וחצי בגלגול הנוכחי, הוזמנתי לחתונה עם אמא שלי, ומתברר שאמא שלי מגלגול קודם גם כן הוזמנה ופתאום ראיתי את אמא שלי (מגלגול קודם) נכנסת לאולם, מיד עזבתי את היד של אמא שלי (מגלגול נוכחי), ורצתי לאמא שלי מהגלגול הקודם. כל זה היה מלווה בהתרגשויות ובכי. אמא שלי חבקה אותי והיא בכתה. השם שלי בגלגול הקודם היה 'סאנת' והיום 'סוהיר'. אני זכרתי את כל השמות של המשפחה שלי (מגלגול קודם), ועד היום אני בקשר עם המשפחה שלי בגלגול קודם. כך למעשה יש לי 2 משפחות מפנקות ואני מאושרת".

הרב חיים פוקס: "המשפחה הקודמת שלך מכירים בזה?".

סוהיר איברהים: "כן. הם מכירים בי בתור ילדה שלהם. הם מתייחסים כמו אבא ואמא, כמו משפחה, שהרי אם לא הייתי נפטרת בגלגול קודם הייתי ממשיכה לחיות איתם".

הרב חיים פוקס: "אלו חטאים חווית בגלגול קודם שאת צריכה לתקן בגלגול הזה?".

סוהיר איברהים: "כנראה לילדה הזאת היו חטאים מגלגול לפני היא לא זכרה את זה. אצלנו בעדה, מי שנפטר, הנשמה שלו עוברת לגוף אחר".

הרב חיים פוקס: "אנחנו מאמינים לפי הקבלה שיש גלגול נשמות גם אצל ה'אינו יהודי' כי יש לו 7 מצוות בני נח, ואם הוא לא מקיים הוא יכול לחזור בגלגול. לפי מה שאת אומרת היית צריכה לעשות מצווה מסוימת בגלגול הקודם שלך, ולא עשית ולכן חזרת בגלגול הנוכחי כדי לתקן את זה. אז כדאי לך לחשוב מה את צריכה לתקן. אני מעלה השערה שיכול להיות, שמה שאת עושה עכשיו שאת מחברת בין עמים ודתות, זה חלק מהתיקון שלך".

המשך יבוא...

אם גם אתם מעוניינים בסיור היסטורי בכפר סאג'ור, הכולל עדות מכלי ראשון על גלגולי נשמות, תוכלו לחפש את הגברת סוהיר אבראהים ברשתות החברתיות, שהעבירה לנו את הסיור הנדיר בכפר.

[1] גלגולי נשמות לרמ"ע מפאנו אות ח' סעיף ב'

[2] ככתוב שכתוב בשופטים "וַיַּעַשׂ אוֹתוֹ גִדְעוֹן לְאֵפוֹד וַיַּצֵּג אוֹתוֹ בְעִירוֹ בְּעָפְרָה וַיִּזְנוּ כָל יִשְׂרָאֵל אַחֲרָיו שָׁם וַיְהִי לְגִדְעוֹן וּלְבֵיתוֹ לְמוֹקֵשׁ" (שם ח' כ"ז).

[3] דבר שלא הובא במפורש בתורה, נביאים כתובים, תלמוד בבלי וירושלמי, ושאר מדרשי חז"ל.

  • לתגובות, הערות, הארות, וכן לשליחת חומרים, מסמכים, ורעיונות למאמרים העוסקים בתחום היסטוריה יהודית, נא לפנות לכתובת אימייל: sisraerl@gmail.com

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר