ההספד המלא  

נשיא הישיבה הגר"א כהנמן: "מקום הישיבה לא היה יום שר' גרשון לא היה"

נשיא ישיבת פוניבז', הגאון רבי אליעזר כהנמן, היה ראשון המספידים במסע הלוויה שהחל בהיכל ישיבת פוניבז' בבני ברק | התמלול המלא של ההספד הנרגש (ברוך דיין האמת)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
הגר"א כהנמן בפוניבז' | ארכיון (צילום: בעריש פילמר)

נשיא ישיבת פוניבז', הגאון רבי אליעזר כהנמן, המכיר את מרן ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין זצוק"ל היטב, עוד מילדותו, היה ראשון המספידים בלוויה היום (שלישי) בהיכל ישיבת פוניבז' בבני ברק.

בפתח ההספד אמר נשיא הישיבה: "אנחנו עכשיו עומדים להיפרד ממורנו ורבנו. כל התלמידים כל הישיבה כל כלל ישראל נפרדים- בני הישיבה במיוחד. לא היה יום אחד מאז שנפתחה הישיבה בבני ברק, שלא היה שם את ר' גרשון - או כתלמיד או כמלמד".

"כל חייו", אמר נשיא הישיבה בקול בוכים: "היו טהורים ודבוקים בישיבה, בתלמוד תורה, עד ממש הרגע האחרו, גםן אתמול אמר שיעור וגם לפני יומיים אמר שיעור בבית חולים. ובאמצע הלימוד נדם לבבו. הוא ימשיך בטח להגיד את השיעור במתיבתא דרקיע הכל המשך אחד".

"התורה", אמר נשיא הישיבה, "היתה לא רק נר לרגליו, אלא גם כל המהות שלו בעולם הזה. שמעתי מהסבא, שכשהערוך השולחן נפטר, זה היה נראה כמו מישהו שנוסע ברכבת תחנה אחת מתחנה זו לתחנה זו. זה המעבר בין העולם הזה לעולם הבא הכל אותו עולם, מה שמשה קיבל זה תורה זה ההלכה ככה הוא עשה בדיוק"

"וכתוב שם להגיד שבחו של אהרון שלא שינה כולם שואלים מה השבח הגדול שלא שינה. האם הוא חשוד על זה? יש הרבה פירושים. אנחנו ראינו אצל הראש ישיבה גם כשהיו הרבה דברים שהיו צריכים להכעיס המדדים בלב לא נגעו בו - לא כעס ולא עצבים. שלא שינה את קצב הלב אהרון. פעם ראשונה בתולדות העולם מדליק את נרות השם היה צריך להיות עם קצת עצבים. שום דבר לא הזיז לו".

נשיא הישיבה המשיך להספיד ואמר: "שמעתי פעם, כשמן הטוב על הראש יורד על הזקן כתוב במדרש שהיה שמן המשחה קופץ ויורד בזקן מה היה אהרון דואג? שמא מעלתי בשמן הקודש. יש ניסים, הקב"ה עושה, אבל התפקיד זה לא למעול. ככה היה הראש ישיבה. הרבה דברים הלכו סביבו, העיקר היה ללכת בדרך של התורה וההלכה"

"אנחנו עומדים היום בשינוי גדול לכל הישיבה, לכל העולם הזה. שמעתי מר' ראובן.... שהיה תלמיד ישיבת מיר, כשהגיע הבשורה על פטירת החפץ חיים. הוא עלה במדרגות והיה אומר אוי החפץ חיים לא נמצא. בחורים ניסו לשמוע מה הוא אומר והוא אמר לבחורים. אבל בורא עולם נמצא. עם ר' גרשון או בלי, אנחנו עמך ואתה אלוקינו זה כל הזמן. זה ממשיך וברוך השם הוא עשה שהמצב בישיבה ברוך השם היום מצב של גדולה וגבורה קדושה וטהרה. מצב של דיבוק התורה ודיבוק חברים".

לסיום ההספד אמר נשיא הישיבה: "כפי הנראה ולפי אנשים שנמצאים בישיבה, הראש ישיבה הרב פוברסקי ואברכים הבחורים בישיבה עומדים על מקומם. ואי"ה הישיבה תמשיך לגדול עד ביאת משיח צדקנו והשם יתן תנחומים למשפחה לישיבה ולכל כלל ישראל".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר