תחקיר 'כיכר השבת'

תושבי בית שמש לא שומעים אזעקות | פיקוד העורף: "בתוך שנה" יותקנו צופרים חדשים

תושביה החרדים של רמת בית שמש - מודאגים מאוד. בחצי מהשכונות לא שומעים את אזעקות פיקוד העורף, לא במקרה של ירי טילים וגם לא בעת תרגיל רעידת האדמה האחרון שנערך בעיר | כתוצאה מכך, ילד כבר נפגע | בעקבות פניית 'כיכר השבת', בפיקוד העורף מתחייבים: "תוך שנה יותקנו צופרים חדשים" (חרדים)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
רמת בית שמש (באדיבות המצלם)

בשעות הבוקר של יום חמישי האחרון, נערך תרגיל רעידת אדמה בעיר בית שמש. התרגיל דווח לתקשורת ואף פיקוד העורף שלח הודעות דרך האפליקציה לתושבי המקום על האזעקה הצפויה להישמע בעיר.

בשיחה עם תושבי רמות א' וד' בבית שמש, באזורים שונים ומרוחקים מרחק רב, מתברר שברוב השכונות החרדיות של בית שמש לא נשמעה כלל האזעקה המיועדת להתריע מפני רעידת אדמה.

על פי מומחים, הסיכוי לרעידת אדמה בישראל בשנים הקרובות הוא גבוה במיוחד שכן מבחינה סטטיסטית מבחינים ברעידה משמעותית באזור אחת למאה שנים. הרעידה הגדולה הקודמת בישראל אירעה בשנת 1927, והביאה לנזק רב, הרוגים ופצועים לא עלינו. כעת מתברר שבשכונות החרדיות של בית שמש לא תהיה דרך לתושבים להתמגן מפני הרעידה אם וכאשר, לא עלינו.

נזקי הרעידה בטורקיה (צילום: shutterstock)

ביקשנו לברר את הנושא בפן נרחב יותר גם לגבי האזעקות המתריעות מפני ירי טילים וזאת על מנת לבדוק עד כמה רחב המחדל. חזרנו עם תוצאות מדאיגות, שכן מתברר שחלק גדול מתושבי רמה ד' אינו שומע את הצופרים, חלק לא שומעים כלל וחלק שומעים "חלש מאוד", כלשונם.

ראוי לציין, כי גם באזעקת האמת שהייתה בעיר במהלך מבצע "מגן וחץ", באותו יום שישי בו שוגרו טילים לעבר העיר - התקבלו עדויות רבות של תושבי המקום על כך שלא שמעו את האזעקה, והבינו את האירוע רק לאחר ששמעו את קולות הנפץ המחרידים שהעידו על יירוט טילים בסמוך לשכונה.

על פי סך העדויות שהתקבלו, מתברר שרחוב אחד מועד במיוחד לפורענות ל"ע, המדובר ברחובות 'ריש לקיש' ו'רב חנן' השוכנים בחלקה האחורי ביותר של השכונה.

האזור ה"בעייתי" ברמה ד', רחוב 'רב חנן' (באדיבות המצלם)

תושבי המקום רובם ככולם מעידים על כך שבשעת האזעקה ובצופר של יום הזיכרון לחללי צה"ל לא שמעו בכלל, לא חלש, לא מעט, כלום.

גם ברחוב 'אביי' הסמוך ובעיקר בחלקו הצפוני של הרחוב, מתלוננים תושבים מקומיים על כך שלא שמעו את מערכות האזעקה. מכלל העדויות נראה כי הבעיה קיימת בעיקר באזור הנקרא 'ד-2' ובחלקו האחורי. חשוב לציין שגם בבתים השוכנים בחזית השכונה, קיבלנו עדויות שונות של תושבים שמסרו שכמעט ואי אפשר לשמוע את האזעקה.

תושבת רחוב 'אביי' בשם רותי אמרה ל'כיכר השבת' כי באזור שלה לא שמעו בכלל את האזעקה. "גם כשהיו פה יירוטים לא שמענו. פנינו לעירייה ואמרו שיטופל. אז אמרו", דברי רותי.

בנוגע לאזעקה במסגרת התרגיל שהיה ביום חמישי האחרון, שוחחנו עם תושבים של רמה א' ורמה ד', ולא נמצא אחד ששמע את האזעקה בזמן אמת, "רק קיבלתי את ההתראה בטלפון באפליקציה של פיקוד העורף, לא הייתה אזעקה בכלל", אומר אחד התושבים ל'כיכר השבת'.

תושב נוסף בשם חי, שמתגורר בסמוך לרחוב ריש לקיש מסר לנו עדות כואבת ומצמררת על התוצאה הקשה של המחדל הזה: "כשהיתה אזעקת אמת לא שמעו כלום. שמענו רק את ה'בומים' ואז נכנסנו לממ"ד. הילד בן 5 נבהל מאוד מהרעש של הנפילה, ומאז הוא עם טראומה מאזעקות.

"הילד שמע בתחילת השבוע שביום חמישי הקרוב אמורה להיות אזעקה והוא ניגש אלי ושאל אם יהיה בומים ביום חמישי בגלל התרגיל… מיום ראשון הוא מדבר על זה. אני אשדודי ומכיר טוב טוב מה זה. אני יודע מה זה טראומה מטילים, מכיר הרבה כאלה שנפגעו נפשית. כשנפל טיל בבית שמש לאחרונה, הנזק שנגרם לילד שלי יכול היה להימנע. אם היינו שומעים את האזעקה, היינו יכולים להכין אותו שיתכן ותהיינה נפילות, ולהיכנס לממ"ד בלי לחץ.

"מאז, הילד עם טראומה בגלל הפיצוצים, אני מודאג עבור הילד שלי ואני לא יודע מה לעשות עם זה, מקווה שזה יעבור לו. לא רק הילד, גם אשתי ממש נלחצה מזה. אני פחות כי אני מאשדוד. בתרגיל רעידת אדמה אשתי שהייתה ברמה א’ אמרה שגם שם לא שמעו כלום.

"אני יודע מניסיון שאזעקה זה נותן ביטחון וכשאין אזעקה ורואים אנשים רצים זה מייצר פאניקה וטראומות וחבל. כל מקום שגרים בו אנשים זה דבר מינימלי שיהיה מערכת אזעקה פעילה וחזקה. לא עושים לנו טובה זה דבר בסיסי". 

מערכת אזעקה (צילום: shutterstock)

הרבה תושבים בשכונה התלוננו באוזנינו על כך שאמנם נשמעה האזעקה, אבל "חלש מדי" כלשונם.

ניסנו לברר כדי להבין טוב יותר מה הכוונה כשאומרים "חלש", אותם תושבים ענו כי "מספיק שמפעילים מכונת כביסה ואז לא שומעים שום דבר". תושב אחר הוסיף ואמר: "מזל שהייתי במרפסת באותה שעה שנפל הטיל בקריה החרדית כי אם לא לא הייתי שומע".

לסיכום: מערכת אזעקה לרעידות אדמה לא נשמעה כלל ברמה א' וברמה ד'. בנוגע למערכת האזעקה מפני טילים מתברר שברוב השכונות אמנם שומעים את האזעקה, הבעיה היא בעיקר בשכונה 'ד-2', כאשר בחזית השכונה שומעים אמנם אבל חלש, ובחלק האחורי של השכונה לא שומעים כלל.

פנינו בעניין לראש דסק דתי-חרדי בענף ההסברה של פיקוד העורף רס"ן (במיל') דני כהן. לדבריו, מאז פניית 'כיכר השבת', פיקוד העורף לקח אחריות על העניין ובחן מפות ותצלומי אוויר ויחסי מרחק וקירבה של רחובות לצופרים בהתאם לדיווחים שנמסרו על ידי 'כיכר השבת'.

כמו כן מסר לנו רס"ן כהן שבשנה הקרובה יותקנו צופרים חדשים כדי להתגבר על הבעיה שנוצרה.

רס"ן (במיל') דני כהן ראש דסק דתי - חרדי בענף ההסברה של פיקוד העורף, מסר בתגובה: "פיקוד העורף בוחן ומקדם סגירת פערים בפריסת הצופרים בהתאמה לשכונות החדשות הנבנות ברחבי הארץ. לאור תנופת הבניה בשכונות החדשות בבית שמש הותקנו בשנה האחרונה 4 צופרים חדשים ובהמשך לתוצאות התרגיל שנערך בשבוע שעבר יותקנו 3 צופרים נוספים בקרוב.

"פיקוד העורף פועל ויפעל יחד עם הרשות המקומית כדי לתת מענה מקיף לתושבי השכונות החדשות".

מעיריית בית שמש נמסר בתגובה: "פיקוד העורף מוביל את פריסת הצופרים בשכונות החדשות בעיר בית שמש. ראש העיר ד"ר עליזה בלוך עומדת על כך שפיקוד העורף יצמצם במהירות האפשרית את פערי הצפירה ברחבי העיר".

אנחנו ב'כיכר השבת' נמשיך ונעקוב.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר