הפגישות, המכתב והדרמה | פרסום ראשון

הקרב על 'ועדת התקשורת': האם הקמת הוועדה הליטאית תבוטל? | מאחורי הקלעים

דרמת ענק מתחוללת בימים האחרונים ב'דגל התורה', סביב הנושא של 'ועדת הרבנים לענייני תקשורת' | בעוד גורמים שונים פועלים להקים ועדת רבנים ליטאית חדשה, הגרמ"ה הירש פועל - יחד עם ראשי ישיבות ואדמו"רים - כדי להשתלט על הוועדה הקיימת באמצעות צירוף חברים חדשים | וכיצד זה ישפיע על הניסיון להקים ועדה חדשה? | כל הפרטים בפרסום ראשון (חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הגרמ"ה הירש והגר"ד לנדו (צילום: קובי הר צבי ויהודה פרקוביץ)

חודש לדיון בבג"ץ הקומה הכשרה: דרמת ענק מתחוללת בימים האחרונים מאחורי הקלעים בקרב חברי הכנסת של 'דגל התורה', על עתידה של ועדת הרבנים לענייני תקשורת והאם תוקם ועדה חדשה.

כפי שדווח לראשונה ב'כיכר השבת', באותו יום בו נפטר ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין זצ"ל, פורסמה מודעה אנמית בעיתון 'יתד נאמן' המופץ בחינם, שהכשירה הלכה למעשה ועדת רבנים ליטאית חדשה לענייני תקשורת - וזאת, כאמור, רגע לפני פטירתו של ראש הישיבה זצ"ל, ובעודו במיטת חוליו בבית החולים. המודעה נחתמה רק על ידי מזכיר הוועדה, הרב אליהו קמינסקי - וללא תמיכת רבנים.

מאז פרסום אותה מודעה, מתחולל קרב אימתנים מאחורי הקלעים, בו מעורבים, הגר"ד לנדו, הגרמ"ה הירש והגר"ד כהן ועוד, שטוענים שהקמת הוועדה החדשה הייתה בניגוד לרצונם של גדולי הדור.

ל'כיכר השבת' נודע, כי בימים האחרונים הגרמ"ה הירש, מראשי ישיבת סלבודקא, מוביל מהלך להשתלטות על ועדת הרבנים לענייני תקשורת, עם מינויים הצפוי של חברי הנהלה חדשים, המזוהים עם בתי גדולי התורה מ'דגל התורה', ובכך, הלכה למעשה ניסיון הקמת הוועדה החדשה - יושלך לפח ההיסטוריה.

את המהלך הוביל הגרמ"ה הירש מול חצרות האדמו"רים חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, שכבר נתנו לכך את הסכמתם, זאת בעקבות ביקורת קשה על הנהלת הוועדה הנוכחית, ולאור דרישתם המפורשת של ראשי הישיבות, חברי המועצת, שהצטרפו למהלך של הגרמ"ה הירש.

עוד נודע ל'כיכר השבת', כי אחד מחברי המועצת החסידית, אף צפוי לבקר במעונם של חברי המועצת הליטאית, כדי להעביר את המסר באופן אישי כי המהלך מקובל על גדולי האדמו"רים.

חברי ההנהלה החדשים שימנה הגרמ"ה הירש, הם; הרה"ג רבי אפרים רוטשילד, נאמנו של הגר"מ קסלר – רבה של מודיעין עילית, שממונה ומוביל מטעמו את תחום הכשרות בעיר. חבר הנהלה נוסף הוא הרב בנימין גפני, תלמידו ונאמנו של הגרמ"ה הירש.

גורם בכיר בחצר אחד מגדולי ראשי הישיבות שהיה מעורב במהלכים האחרונים, טוען בשיחה עם 'כיכר השבת' כי "מדובר במהלך כולל שמובילים ראשי הישיבות – חברי המועצת, ובראשם הגרמ"ה הירש והגר"ד לנדו, לתקן את העיוותים הצפויים בנושא הפלאפונים הכשרים והקומה הכשרה, בגלל הרפורמה של הנדל".

לטענת הגורם הבכיר, "בשיחות תכופות שקיים לאחרונה הגר"ד לנדו עם ראשי הישיבות וחברי המועצת של דגל התורה, חוזרת שוב ושוב הטענה כי אנחנו לא רוצים לראות בעוד תקופה אברכים ותלמידי ישיבות מסתובבים עם אייפונים עם מספרים כשרים, לכן מוכרחים לבטל את רפורמת הנדל וביטול הניודים, וכי אין מקום להקמת קומה כשרה אחרת שתפרוץ את חומת המספרים הכשרים. מנגד, סבורים הרבנים, כי חייבים לקחת פיקוד על הקומה הכשרה ועל ועדת הרבנים לענייני תקשורת".

הגרמ"ה הירש בפגישתו עם הגר"ד כהן (צילום: קובי הר צבי)

הגורם הבכיר הוסיף עוד ואומר: "המהלכים שהובילו במקביל ראשי ישיבת סלבודקא, בהם היו מעורבים גדולי ראשי הישיבות וחברי המועצת, צפויים להביא לעידן חדש בתחום הסלולר הכשר. כאשר מצד אחד תישמר הקומה הכשרה כמתכונתה, ומנגד הגרמ"ה הירש והגר"מ קסלר באמצעות נאמניהם יעשו סוף לבעיות שנוצרו במשך השנים בוועדה".

יצוין, כי בימים האחרונים הושקעו מאמצים רבים מצידם של כמה רבנים וגורמים המזוהים עם 'ועד בני תורה' לשנות את החלטת גדולי התורה על קידום החוק לביטול רפורמת הנדל, במטרה להציל את ועד בני תורה.

במסגרת אחד הניסיונות נפגש הגאון רבי ברוך דב דיסקין שמזוהה עם הניסיון להקים את הוועד – עם הגר"ד לנדו, במטרה לשכנע אותו לסגת מהמכתב הנוקב. ל'כיכר השבת' נודע, כי הניסיון לעת עתה לא צלח, וכי הגר"ד עומד איתן בדעתו לקדם את החוק.

אך האם הוועדה החדשה תיסוג לאחור? על פי בדיקת 'כיכר השבת', נראה שהולך להיות מאבק עיקש וארוך, שכן המובילים את הוועדה החדשה, מחזיקים בכוח רב וככל הנראה הם מתכוונים להשתמש בו, למטרת קידום הוועדה וזאת למרות שגדולי ישראל הביעו את דעתם בצורה מפורשת.

מכתב חברי המועצת

במקביל, חברי מועצת גדולי התורה של דגל התורה, כשבראשם ראש הישיבה הגר"ד לנדו, משגרים מכתב עם הדרישה החד משמעית - לקדם ללא שהות את ביטול רפורמת הנדל בקומה הכשרה. כאשר המשמעות המרכזית לביטול הרפורמה הוא – ביטול היכולת לנייד מספרים מהקומה הכשרה אל הקומה הרגילה, ובין היתר גם אל 'ועד בני תורה' הליטאי שנועד להוות תחליף לוועדת הרבנים לענייני תקשורת.

במכתב מציינים חברי המועצת כי "בחסד ה' על עמו הקימו גדולי ישראל מכל העדות והחוגים לפני כשמונה שנה את הקומה הכשרה ע"י מספר כשר ומכשיר טלפון כשר, דבר שהציל רבים מפגעי הטכנולוגיה כידוע לכל, כאשר היכר המספר הכשר תרם רבות לכך.

המכתב של חברי המועצת שמשליך נגד הוועדה החדשה

"ועתה כאשר משרד התקשורת בממשלה הקודמת זממו לבטל הסדר זה יש לפעול בהקדם להסדיר הדבר בחוקיהם שמספרי הטלפון מקומה כשרה לא יוכלו לניידם כלל לא לשאינו כשר ולא לקומה כשרה אחרת, ולבטל את גזירת רפורמת הניוד מכל וכל כדי שהמצב כפי שהוא כיום יעוגן בחוק".

על המכתב חתומים; הגרב"מ אזרחי, הגר"ד לנדו, הגרמ"ה הירש, הגרב"ד פוברסקי, הגרמ"צ ברגמן, הגרמ"י שלזינגר, הגר"א פילץ, הגר"ד כהן והגר"י זילברשטיין.

מי שזעם על הוצאת המכתב הוא, בכיר 'דגל התורה', מוטקה בלוי שאמר אמש כי "לאחר בירור דברים, מכתב זה נאסר לפרסום, מי שהוציא אותו במרמה. יען, כי רבינו מרן ראש הישיבה זצוק"ל תמך בכל כוחו על הקמת הועדה החדשה לעולם התורה. חצי מחברי המועצת חתמו כי לא היו מודעים לדעת רבינו זצוק"ל".

יצוין כי מקורביו של הגר"ג אדלשטיין זצ"ל, שהיה בקשרים טובים עם ראשי ישיבת סלבודקא, דווקא תומכים בהקמת ועדת רבנים חדשה. גורם המעורב בפרטים מגדיר בשיחה עם 'כיכר השבת' כי "המהלכים של הגרמ"ה הירש בנושא מזכירים את הנהגתו של מרן הגראי"ל שטיינמן זצ"ל, שבמקום להקים עיתון חדש השתלט על 'יתד נאמן', כך גם פה, במקום להקים ועדה חדשה, המטרה היא להשתלט על הוועדה הקיימת ולדאוג שתתנהל לרוחו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר