כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
מקרה חד פעמי?

חשיפה: טקסים נוצריים וקבורת נוצרים בבית העלמין היהודי בראשון לציון • תיעוד מחריד

תיעוד מחריד ומזעזע שכזה לא בטוח שראיתם, שכן זה מזכיר זמנים אפלים במדינות אירופה, אז היהודים היו כנועים בפני הגויים | חשיפת 'כיכר השבת': בבית העלמין היהודי בראשון לציון, קוברים נוצרים ואף עורכים טקסים נוצריים בבית ההלוויות במקום | האם מדובר במקרה חד-פעמי? | החברה קדישא: "יש לנו היתר מרבנים, גורמי ריב ומדון מנסים לעלות את הנושא לסדר היום" (בארץ)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הכומר עורך מיסה בבית ההלוויות היהודי, לצד מצבות נוצריות בתוככי בית העלמין (גולש 'כיכר השבת')

האם בבית הקברות היהודי בראשון לציון, קוברים נוצרים ואף מאפשרים להם לערוך טקסים נוצריים בתוך בית ההלוויות? "כיכר השבת", יצא לבדוק את הנתונים ומביא את הפרטים המלאים בפרסום ראשון.

הסיפור מתחיל בחברה קדישא של ראשון לציון, כאשר תקופה לאחר שהגיע למקום המנכ"ל החדש החלו להיקבר נוצרים בחלקות קבורה בבית העלמין היהודי בעיר, תוך התעלמות לכאורה מההלכה היהודית. למה לכאורה? כי אנשי החברה קדישא זוכים על פי הטענות לתמיכה של מספר רבנים.

על פי המידע שהגיע לידי 'כיכר השבת', בבית העלמין בראשון לציון, החלו לקבור לאחרונה נוצרים, ואף עורכים בבית ההלוויות טקסים נוצריים של קבורה עם כומר וצלבים.

תושב ראשון לציון מספר ל'כיכר השבת': "הייתי בהלם של חיי, עד עכשיו אני לא מצליח להתאושש מהזעזוע שפקד אותי, כאשר לפני מספר חודשים, הזדמנתי לבית הלוויות של החברה קדישא בראשון לציון, וכשנכנסתי לאולם חשכו עיניי".

אותו תושב מספר כשהוא נחרד: "ראיתי את הכיתוב היהודי הנחרט בבתי הלוויות - "והלך לפניך צדקך", כשלפתע אני מבחין בכומר הלבוש בבגדי הכמורה שלו, ומחזיק בידו סמל נוצרי ליד גופה של מת נוצרי ועורך ממש טקס נוצרי בתוך הקודש - מעין מיסה כזו. שפשפתי שוב את עיניי ושלפתי מיד מצלמה כדי לתעד את המקרה, כי ידעתי שלא יהיה אדם בעולם שיאמין לי שיכול לקרות כזה מקרה במדינת היהודים, 74 שנים אחרי הקמתה".

הכומר עורך מיסה בבית ההלוויות היהודי | תיעוד מזעזע

אותו תושב מספר ל'כיכר השבת', "החלטתי לערב כמה מכרים שלי בסיפור והתחלנו לעקוב אחר המתרחש בשטח בית העלמין ואם חשבנו שהשיא היה עם הכומר, מתברר שזה הסיפור הקטן".

לדבריו: "החברה קדישא בראשון לציון החלה מסיבה תמוהה להתחיל לקבור בבית העלמין היהודי נוצרים, לשם כך הם אפילו שינו את שמם והחלו לפנות גם לתושבי ערים סמוכות, בהצעה - בואו תקברו את המתים הגויים שלכם אצלנו".

שלושה מהתושבים מספרים ל'כיכר השבת': כל מי שמגיע לבית הקברות יכול להבחין ליד שער הכניסה מספר 1, בחלקה מצד שמאל, בסמלים נוצריים ליד הקברים ובקברים בהם טמונים נוצרים, עכשיו תבין, יש ממש קרוב לבית העלמין היהודי, בית קברות אזרחי בשם 'מנוחה נכונה', זה לא שיש פה בעיה של פגיעה באומות או במחסור, ראש החברה קדישא פשוט החליט לקבור? מה הסיבה? ייתכן והיא תחשף בימים הקרובים כשיהיה לנו את המידע המאומת".

"עכשיו תבין", מוסיפים התושבים ומספרים: "מדובר בקרקע שהוקדשה לקבורת יהודים ע"י רבנים חשובים ובראשם האדמו"ר מסדיגורא פשעמישל זצ"ל, ויש איסור מוחלט לקבור בחלקות שהוקדשו - לגוים, במיוחד שאנחנו חיים במדינת ישראל ואין פה שום חששות. אך גם אם נניח לסוגיה הזו, החברה קדישא קוברת בלי בושה את הנוצרים סמוך לקברים היהודים, בלי מחיצה ובלי שמירת ההרחק המתבקש על ידי ההלכה - של ח' אמות, והראיה הגדולה היא שרב החברה קדישא שהוזז, התנגד נחרצות לקבורת נוצרים".

מצבות נוצריות בתוככי בית העלמין

עוד הם מוסיפים: "רק אחרי שהתחילו לעורר מהומות, אנשי החברה קדישא שמו עצים ומין גדר נמוכה כדי לעשות כביכול הפרדה, אבל מה עם ח' אמות?".

גורמים בחברה קדישא ששוחחו עם 'כיכר השבת', לא התרשמו מהטענות וטענו: "אכן, מדובר במקרה חד פעמי שהתרחש לפני למעלה משנתיים".

תגובת חברה קדישא ראשון לציון

״העיר ראשון לציון מכילה אוכלוסיות שונות ומגוונות והחברה קדישא פועלת למתן שירות מסור לכל הנפטרים ללא הבדל כמתחייב מחוק שירותי הדת בישראל שמחייב מתן מענה גם לסוגיית הקבורה האזרחית.

צוות הרבנים הבכיר בעיר בראשותו של הגאון הרב יעקב רוז'ה שליט״א ישב על המדוכה והתווה לחברה קדישא את המסלול לקבורת שאינם יהודים, באופן הראוי על פי ההלכה.

הנהלת החברה קדישא איתרה חלקה רלוונטית שבוצעו בה כלל הסידורים ההלכתיים הנדרשים, וכיום היא עומדת לשירות הנפטרים שאינם יהודים שנטמנים בה.

מדובר בנושא שדורש התנהלות אחראית ולא פופוליסטית כדי למנוע בכיה לדורות. לצערנו גורמי ריב ומדון מנסים להעלות את הנושא על סדר היום הציבורי מטעמים לא עניינים תוך הצפת סרטון לא רלוונטי מלפני שנתיים בעיתוי תמוה.

נמשיך לפעול באחריות ובדרך שבה פעלנו תוך התייעצות עם גדולי הרבנים ובהנחיית הרבנות הראשית לישראל".

האם מדובר בסיפור מזעזע ומחריד כל נפש?, או שמא מדובר בסיפור שקיבל היתרים מרבנים מוסמכים? אנו ב'כיכר השבת' נמשיך לעקוב ולדווח.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר