ישראל במלחמהישראל במלחמה
חרדים עובדים • פרק שלישי

איך נראים החיים ממעוף הציפור? סיפור חייו של הדייל החרדי הראשון

אלו הכשרות צריך לעבור דייל וכמה טיסות הוא עושה בשבוע? • הדייל החרדי הראשון מספר על האתגרים שעבר, על שבתות בחו"ל, כוסות קפה שלא מעירות אותו ו'שליחות' בגבהים | חרדים עובדים, הפרק השלישי (מגזין כיכר)

ארי טננבוים | כיכר השבת |
"במקום שאין איש" גם בגבהים. כהן במטוס (צילום: באדיבות המצלם)

תעודת זהות

"שמי עובדיה כהן. אני בן 59, נשוי עם שישה ילדים וארבעה נכדים. אני דייל בכיר בחברת אל על".

>> למגזין המלא - כנסו

בדרך לדיילות

"רוב חיי עסקתי בתיירות. אחר כך כסוכן נסיעות. בהמשך הגשתי בקשה לאל על להיות דייל אוויר. בשנת 92 הגעתי לראיונות בחברה והייתי לדייל הראשון שהגיע לאל על עם כיפה על הראש.

"אנשים, בצדק, חששו להגיע למקום כזה".

אתגרים

"היום אני כבר עושה שבתות בבית, אבל בתחילה העבודה כללה שבתות בחו"ל ולא היה קל. אתה מוצא את עצמך בטורונטו כמה שעות לפני שבת. הרמתי טלפון לחב"ד, תוך שעה חזר אלי הרב ואמר שיש משפחה שתארח אותי לשבת ויותר מזה, הוא דאג לכך שזו משפחה שמדברת עברית, על מנת שהרגיש בנוח.

"אגב, היום הגעתי לטוקיו ומצאתי את בית חב"ד, והרב מענדי גורם לך להרגיש לגמרי בבית".

דייל – מאחורי הקלעים

"התפקיד שלי, מעבר למה שהנוסעים רגילים לראות כמו שירות וקשב לצרכי הלקוח והנוחות שלו, זה לספק שירות של בטיחות בטיסה. דהיינו בעת נחיתת חירום – חלילה – תפקיד הדייל לבצע פעולות כמו פתיחת דלת מגלשה, כיבוי שריפה, נפילת מסיכות, לסייע לנוסעים לחבוש אותן נכון ועוד.

דייל עושה הרבה דברים נוספים שהנוסעים לא תמיד יודעים עליהם (צילום: באדיבות המצלם)

"לתפקיד הבסיסי הזה אנו עוברים הכשרה רחבה. בפועל אנחנו נותנים שירות על מנת לפנק את הנוסע, הכולל: אוכל, בידור ועוד. המטוסים שלנו מודרניים ומצוידים בכל מה שהנוסע צריך (בחלק מהמטוסים יש אפילו נטלה לנטילת ידיים), גם לשומר המצוות יש אפשרויות 'בידור' רחבות - מהתאמת מוזיקה, פודקאסטים ותכנים מותאמים ועד לדף יומי וגמרא של ארטסקרול...".

שאלות הלכתיות

"במקרה שלי, כיוון שיש כיפה לראשי, אז מדובר גם בשאלות הלכתיות שמופנות אלי מהנוסעים. השאלות יהיו בסגנון: 'מתי זריחה', 'תוך כמה שעות יהיה אור', 'האם הלחמנייה מזונות', או כאשר מדובר ביינות לא מבושלים - אני יכול לפתוח את זה לאנשים כי הם לא חוששים מיין נסך כמובן".

השאלה ההלכתית הנפוצה ביותר

"זמני היום בעיקר. היה דיון מעניין לגבי תפילת שחרית לצפון אמריקה. בתחילה יש אור של בוקר אבל כשנגיע ללוס אנג'לס יהיה חושך, ואחר כך אור מחדש. זו שאלה שבדקתי והתשובה עליה שיש להתפלל שחרית אחת במהלך הטיסה ותו לא. לא רבים יודעים, אבל במטוסי הדרימליינר מוצגת על המסכים מערכת שמאפשרת לדעת, בכל רגע נתון, באוויר, את זמני התפילה".

בתקופת הקורונה (צילום: באדיבות המצלם)

כישורי דיילות

"על מנת לעבוד כדייל נדרשים הכישורים הבאים: לדעת לעבוד עם קהל. לדעת אנגלית. להיות קשוב ומסוגל לתת שירות טוב לנוסעים, לעבור קורס במשך חודשיים הכולל בתוכו בטיחות ושירות ובהמשך יש גם מבחנים".

מדריך דיילים

"היום אני מדריך בטיסות. אצלי יעברו כל הדיילים המתחילים על מנת לעבור את הצ'ק הראשוני ולוודא שהם מסוגלים להיות בלחץ העבודה ולתת שירות טוב. אגב, לפני עבודה במחלקת עסקים יש לעשות עוד קורס קטן, לראות שהדייל מסתדר עם קהל שצריך לתת לו שירות באופן שונה".

בעננים

"טסתי עם הבת שלי עוד בתקופה שמותר היה לישון על הרצפה, אבל היא פחדה ליפול למטה לעננים. אחרי כל כך הרבה שנים באוויר אני מכיר כל רעש ותנודה במטוס ולכן אינני חושש מכלום".

ג'ט לג 

"אין לי הרבה כאלה. אני כבר רגיל לכך. הג'ט לג היחידי שלי זה בחזרה מלוס אנג'לס. אני אומר מראש למשפחה שכעת אני רק 80 אחוז יכולת, ככה למשך ליומיים, ואז זה משתחרר".

כהן נשיא צרפת לשעבר סרקוזי (צילום: באדיבות המצלם)

משמרות

"נחלקות לטיסות ארוכות וקצרות. למעט סופי שבוע שאני אישית לא עושה, אז זה לצאת ב-2 עד 4 טיסות הלוך ושוב לשבוע. אם זה ללוס אנג'לס אז אעשה רק טיסה אחת לשבוע. 16 שעות לכל צד, לא דבר של מה בכך. זמן המנוחה של הדייל משתנה בין טיסה לטיסה".

כוסות קפה

"אני שותה קפה, אבל זה לא מעיר אותי אז זאת לא סיבה לעירנות, אלא כי אני אוהב את הטעם. לכן, אני יכול לשבת לפגוש אותך ולשתות כמה כוסות ובכל זאת, מיד אחר כך לישון כמו תינוק".

משפט שמלווה אותי

"נאמר 'במקום שאין איש תהיה איש'. אני די מוצא את עצמי ככזה במהלך השנים והטיסות. הלקוחות שלנו הם הנוסעים הטובים בעולם, כי הם ישראליים, כמוני, וזה כבוד גדול להטיס ולשרת אותם. הם מפרגנים, הם אדיבים, ואם שמעת עליהם משהו אחר, זה לא נכון. כי טובה הארץ וטובים תושביה מאוד מאוד".

דיילים חרדים

"אחריי הגיעו דיילים נוספים עם כיפה על הראש וגם טייסים. הם הבינו שאם רוצים להסתדר, אין שום בעיה. החברה קשובה מאוד לצרכיו של הדייל החרדי. בשנת 94 אבי נפטר, אמרתי להם שעד סוף החודש אני עם זקן ובזמנו אסור היה זקן. הגיעה הוראה מלשכת המנכ"ל שאמרה: לא רק הוא יכול לגדל זקן, אלא כל מי שנפטר לו קרוב משפחה יכול להישאר עם זקן שלושים יום. הקשב הכפיל את עצמו במהלך השנים".

סיפור שלא אשכח

"יצא לי לטוס עם אדמו"רים ורבנים חשובים, כאשר מלכתחילה הציבו אותי איתם. והנה סיפור טרי מהטיסה האחרונה: זה היה בראש חודש, נוסע דובר אנגלית דיבר איתנו, כעבור כמה דקות פרשתי הצידה והנחתי תפילין. פתאום הוא מגיע שוב ואומר לי 'תדע לך שהרגשתי ממש טוב על הלב, אני מבסוט'. שאלתי אותו, 'מה, בגלל השירות?'. הוא ענה: 'לא. ראיתי אותך מתפלל בצד ומיד אחר כך ראיתי מניין - אז הצטרפתי למניין. בזכותך הייתי שם'".

טיפ לדייל החרדי המתחיל

"היום אפשר לעבור את כל האתגרים שאדם דתי עומד בפניהם. החברה תומכת ועוזרת ואין עם זה בעיה. לא לחשוש מכלום, בקיצור".

חב"ד

"אני חבר טוב של הרב נחמיה וילהלם מחב"ד תאילנד, והם כבר יודעים שאני חלק מהמניין שלהם כשאני מגיע לבנגקוק. אני חושב שאני יכול לקרוא לעצמי שליח חב"ד בגבהים. הייתי אצל הרבי בהתוועדות ובתפילות ואני עושה שליחות גם בעננים".

  • עובדים בעבודה מעניינת או מכירים מישהו כזה? תעניינו אותנו ואולי הסיפור הבא יהיה שלכם: ari@kikar.co.il

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר