"אנחנו משלמים את המחיר"

בכיר בסיעות החרדיות: "נתמוך בכל מתווה, כולל עצירת חקיקה; אין לנו קשר לרפורמה"

על רקע הדיווחים על מגעים למתווה דרמטי, הכולל עצירת החקיקה לשנה וחצי, בכירים בסיעות החרדיות העבירו מסרים כי הם תומכים במהלך ואף דוחפים אליו: "אנחנו, כחרדים, צריכים לתמוך בכל מתווה פשרה שיוצע, אין לנו קשר לרפורמה הזו, בטח לאחר הורדת פסקת ההתגברות. הקשר היחיד שלנו לרפורמה - אנחנו משלמים את המחיר הציבורי שלה" (חדשות, משפט)

ישי כהן | כיכר השבת |
גפני, מקלב וגולדקנופף בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בכירים בסיעות החרדיות דוחפים בימים האחרונים להגעה למתווה מוסכם על הרפרומה המשפטית. ראשי הסיעות החרדיות העבירו לראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר לפיו הם ייתמכו בכל החלטה שלו על הקפאת רפורמת המשפט לתקופה ארוכה. במקביל, הם הבהירו כי ללא קשר לשיחות - לא תהיה התקדמות ברפורמה לפני פתרון לסוגיית חוק הגיוס.

בכיר בסיעות החרדיות אמר הבוקר (שלישי) בשיחה עם 'כיכר השבת': "אנחנו, כציבור חרדי, צריכים לתמוך בכל מתווה פשרה שיוצע, אין לנו קשר לרפורמה הזו, בטח לאחר הורדת פסקת ההתגברות. הקשר היחיד שלנו לרפורמה - אנחנו משלמים את המחיר הציבורי שלה".

לדברי הבכיר: "חוק הגיוס שהיה פותר את סוגיית תלמידי הישיבות נתקע רק בגלל הרפרומה, הרפורמה הזו פוגעת בנו במבחן התוצאה. בטח לאחר ההחלטה של ראש הממשלה להוריד את פסקת ההתגברות הרחבה המרפרומה. מה עית הסבירות או הרכב שופטי העליון נוגע לציבור החרדי?"

יצוין כי על פי המתווה החדש, ביטול עילת הסבירות תרוכך בחקיקה, לא תשתנה הוועדה למינוי שופטים, הרוב הנדרש לכל מינוי בוועדה יהיה 7 מתוך 9 - כך שליריב לוין יהיה וטו בבחירת שופטים ונשיא לעליון.

כזכור, השר יצחק גולדקנופף, יו"ר 'יהדות התורה', אמר אמש ל'כיכר השבת' כי: "אין לנו כל קשר לכל מב שקשור לרפורמה המשפטית, התמיכה שלנו היא רק במסגרת המחוייבות הקואליציונית. נתמוך בכל החלטה של נתניהו להגיע להסכמות".

בכיר אחר בסיעות החרדיות אמר ל'כיכר השבת' כי "נחשפנו להצעת הפשרה החדשה באמצעות הדיווח של עמית סגל. לא ידענו על המגעים, ככל שהיו. עם זאת עמדתנו ברורה: בעד הסכמות, נתמוך בכל החלטה של נתניהו להקפיא את החקיקה. מה שברור שלא תהיה כל חקיקה לפני פתרון לסוגיית הגיוס".

בעוד הסיעות החרדיות תומכות בעצירת הרפרומה, נראה שחברי הקואליציה האחרים מתנגדים בנחרצות למתווה שלדבריו מוביל לכניסה.

מ'הציונות הדתית', סיעתו של השר בצלאל סמוטריץ' נמסר: "אנחנו מחויבים לתיקונים במערכת המשפט כדי לשמור על ישראל יהודית ודמוקרטית. מאז ומתמיד חתרנו להסכמות והסכמנו לפשרות, אבל כניעה של הרוב למיעוט קיצוני שמוכן לשרוף את המועדון כי הוא הפסיד את הבחירות אינה עומדת על הפרק".

השר איתמר בן גביר צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "שש האצבעות של עוצמה יהודית יצביעו נגד כניעה ככל והיא תעלה להצבעה".

מבית הנשיא נמסר אמש: "בשבועות האחרונים מקיים נשיא המדינה מאמץ מיוחד על מנת למנוע משבר חוקתי ולהביא לפתרון שישמור על הדמוקרטיה ואחדות העם בישראל. כחלק מהמאמצים מקיים הנשיא שיחות עם ראשי הקואליציה והאופוזיציה במטרה להביא לדיאלוג שיביא להסכמות רחבות. יודגש כי טרם הושגו הסכמות והנשיא ימשיך במאמציו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר