חשש בשווקי ארבעת המינים

לקראת חג הסוכות: צפוי מחסור חמור באתרוגים והדסים

החום הכבד ששרר בקיץ האחרון בישראל ובמרוקו השפיעו לרעה על גידול האתרוגים | וזה עוד לפני רעידת האדמה שקטעה את שרשרת האספקה ממרוקו לישראל | בנוסף: הגשם שירד בצפון, לצד עקירת אלפי עצים באזור צפת, גרמו למחסור בהדסים (חרדים)

חזקי שטרן | כיכר השבת |
קטיף אתרוגים | ארכיון (צילום: Yossi Aloni/Flash90)

לקראת חג הסוכות הקרב ובא, מסתמן כי צפוי מחסור חמור באתרוגים והדסים, בשווקי ארבעת המינים.

החשש מתגבר בעקבות אסון רעידת האדמה הקשה שפקד את מרוקו בשבת האחרונה, שגורם לעיכוב בייבוא אתרוגים לישראל. אמנם, חלק גדול ממשלוחי האתרוגים ממרוקו כבר הגיע ארצה, אך עדיין אלפי אתרוגים תקועים שם וספק רב אם ניתן יהיה להעבירם לישראל לפני חג הסוכות.

לצד זאת, החשש המרכזי הוא למחסור באתרוגים שגדלים בארץ, וזאת בגין החום הכבד ששרר כאן בקיץ האחרון. בדרך כלל, האתרוגים גדלים על העץ במשך כשישים יום, אולם בעקבות החום הכבד הם נשארו השנה על העץ לעוד שבועיים נוספים, מה שגרם לדחיית הקטיף מתחילת חודש אב - לאמצע החודש, ויצר מחסור מיידי בשרשרת האספקה.

כמו כן, החום פגע באיכות האתרוגים עם הופעתם של נקודות שחורות, בלעטלך וכו', כמו גם בפיטם שנפל מהרבה מאד אתרוגים, באחוזים משמעותיים יותר מכל שנה. יצוין כי גם האתרוגים במרוקו נפגעו מהחום שבחלק מהימים הגיע לחמישים מעלות.

למרות המאמצים של המגדלים להגן על יבול האתרוגים, התברר כי אמצעי ההדברה לא הוכיחו את עצמם כיעילים, כאשר ייתכן מאד שהחום השפיע על חוסר היעילות של ההדברה. כתוצאה מכך לא רק כמות האתרוגים ירדה, אלא גם איכותם נפגעה.

גם העובדה שבכל השנים מייצאים קודם כל את האתרוגים לחו"ל ורק לאחר מכן, בקטיף שנערך סמוך יותר לסוכות - מביאים לשווקים בארץ, גרמה למחסור. 

כך או כך, המחסור באתרוגים השפיע באופן משמעותי על השוק, שכן ההיצע המוגבל הוביל לתחרות בין הסוחרים וכתוצאה מכך לעליית מחירים שבסופו של דבר יתגלגל לצרכן.

קטיף הדסים | ארכיון (צילום: Maor Kinsbursky/Flash90)

המחסור הצפוי הוא לא באתרוגים אלא גם בהדסים, וזאת בגין שתי סיבות מרכזיות. הראשונה היא בעקבות עקירת אלפי עצי הדסים באזור צפת על ידי פקחי מינהל מקרקעי ישראל, כשצעד זה נעשה לאחר ששנים רבות החקלאים הערבים בצפון גידלו עצי הדסים על אדמות מינהל (רמ"י) שלא היו בבעלותם, והשנה החליטו במינהל לעקור אותם וכתוצאה מכך נוצר מחסור של כמיליון הדסים.  

בנוסף, דפוסי מזג האוויר החריגים השנה השפיעו גם הם על המחסור בהדסים, שכן ההדס מיובש בדרך כלל מחודש אב ונקטף בתחילת אלול. אולם לפני כשבועיים, באמצע תהליך הייבוש, התחיל לרדת גשם שוטף והכל נרטב. החקלאים נאלצו לחכות שהגשם ייפסק ולהתחיל מחדש את תהליך הייבוש. למרבה הצער, אתמול שוב ירדו גשמים באזור צפת בגליל ונוב בגולן וגרמו לעיכוב נוסף בתהליך הייבוש, מה שיצר מחסור נוסף בהדסים.

סוחרים בשוק ארבעת מינים ששוחחו עם 'כיכר השבת' אישרו את הפרטים אולם ציינו כי אין מה לחשוש וכל יהודי יוכל לקיים את מצוות לקיחת ארבעת המינים בסוכות, רק צריך לקחת בחשבון שהאתרוגים וההדסים יהיו הפעם פחות מהודרים משנים עברו.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר