כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
"מי שאוכל לא כשר נהיה מטומטם"

סערת המאכלות האסורים: הראש"ל הסביר את כוונתו; ומה הוא חושב על ביבי ואיינשטיין?

אחרי מה שקרה בתפילת יום כיפור בתל אביב, הראש"ל תקף את החילונים ודבריו עוררו סערה בכלי התקשורת | במהלך שמחת חג שנערכה בסוכתו, הראש"ל הבהיר את דבריו ואמר: "ביבי ואיינשטיין, מבינים את החכמה של העולם הזה, אבל אין להם חכמה אלוקית" (אקטואלי)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הראש"ל הגר"י יוסף מסביר את דבריו (צילום: הרב מנחם עמיאל דדון)

סערה אדירה פרצה השבוע, לאחר שבכלי התקשורת ציטטו את דבריו של הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף, שהתבטא בחריפות כנגד פיצוץ תפילת יום כיפור אותה ארגן ארגון 'ראש יהודי' בכיכר דיזנגוף בתל אביב ואמר, כי מי שאוכל לא כשר המוח שלו נהיה מטומטם.

במהלך דברים שנשא הראשון לציון בסוכתו אתמול (שלישי), הוא הסביר למקורביו שהשתתפו בשמחה, למה הוא באמת התכוון.

בפתח דבריו אמר, "אני אמרתי ביזדים שמי שאוכל מאכלות אסורות נהיה מטומטם. אני לא המצאתי את זה כך כתבו רבותינו... בתקשורת כמובן אוהבים לנפח, וחתכו קטע אחד מדברי כאילו שאני אומר שכולם מטומטמים... מסכנים, הם לא יודעים.... טיפשים....".

"אבל לכאורה זו שאלה", הסביר הגר"י יוסף ותהה בקול - "וכי כל מי שאינו אוכל כשר – מטומטם?? הרי אנחנו רואים חילונים חכמים. אז איך זה?".

חלק מדבריו של הראש"ל (צילום: הרב מנחם עמיאל דדון)

"ברור שיש חילונים חכמים", השיב הגר"י יוסף - "איינשטיין למשל, היה גאון גדול וחכם. גם נתניהו, ראש הממשלה, חכם גדול. הם צריכים להבין שיש חכמה אלוקית ויש את החכה הרגילה. ביבי הוא חכם גדול, אבל הוא מטומטם לגבי חכמה אלוקית, נסתם ממנו החכמה אלוקית".

עוד הוא הוסיף והסביר: "יש חכמה אלוקית הם - ביבי ואיינשטיין למשל - מבינים את החכמה של העולם הזה (מדע, איך עולים לירח, זה לא יאומן הדברים האלה...) אבל אדם שאוכל טרפות ונבלות קשה לו להגיע לחכמה האלוקית, זה נחשב מטומטם. וכ"כ בתורה "ונטמאתם בם" ודרשו חכמנו זכרונם לברכה שהעברה מטמטמת את ליבו של האדם".

מקורבו של הראש"ל, הרב משה דדון שנכח בסוכה בעת ההסבר, והביא את הציטוטים המדויקים, אומר ל'כיכר השבת': "תשובתו ברורה, אדם שאוכל אוכל לא כשר, נכנס בתוכו דבר הנוגד את ה' ומקשה עליו את הקשר עם ה'. הלב נהיה אטום, המח יורד והאדם מתרחק מה' וממה שהוא היה אמור להיות. והוא לא המציא את זה כ"כ התורה, ועל פיה הרמב"ם".

כזכור וכפי שדווח בהרחבה ב'כיכר השבת', בדבריו, אמר הראשל"צ: "יש מיעוט במיעוט בעל אהדה בתקשורת שעושים רעש".

הוא טען כי למרבית העם יש אהדה לדתיים ולדת: "בתקשורת מצטייר שיש שנאה לדת. זה לא נכון. רוב הציבור בארץ ישראל אוהבים את הדת ואת החכמים". בדבריו, הוא לימד עליהם זכות: "אני רואה כל מה שקורה בציבור החילוני. הם מסכנים. אין להם סיפוק בחיים. הכל למען תאוות העולם הזה".

בהמשך הוא הוסיף וטען כי כל השנאה - מקורה בקנאה בדתיים: "הם מקנאים בנו. זה הכל קנאה שמפתחת שנאה אבל זה קורה במיעוט שבמיעוט".

הראשל"צ האשים את האוכל הלא כשר שהוא הגורם לשנאת הדת: "אדם שאוכל לא כשר המוח שלו נהיה מטומטם". בהמשך הוסיף כי הפיתרון לכך הוא החזרה שלהם בתשובה: "ארגונים שמחזירים אותם בתשובה זה מה שצריך לעשות".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר