כאלף חללים בטבח הנוראי

הראשון לציון: לא לקבור בלי זיהוי, לא לקבור קבורה זמנית

הראשון לציון הגאו רבי יצחק יוסף בפסק הלכה: "אין למהר ולקבור את הנרצחים בלי זיהוי ודאי. כמו כן יש להימנע מקבורה זמנית של הנרצחים" | הפסק המלא (חרדים)

ישי כהן | כיכר השבת |
הראשון לציון הגר"י יוסף (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף, הרב הראשי לישראל, מפרסם הערב (שלישי) פסק הלכה לפיו אין למהר ולקבור את הנרצחים בלי זיהוי ודאי, כמו כן יש להימנע מקבורה זמנית של הנרצחים: "כבוד המת מחייב זיהוי ודאי, הן מבחינה הלכתית ואין מבחינה פתולוגית ואין לקבור ללא זיהוי זה".

דיון חירום התקיים הערב בלשכתו של הראשון לציון הגר"י יוסף בהשתתפות השר לשירותי דת מיכאל מלכיאלי, מנכ"ל משרדו יהודה אבידן ונציג הרבנות הראשית הרב יעקב רוז'ה. הדיון עסק בשאלות החמורות שעולות בטיפול בזיהוי הנרצחים ובהבאתם לקבורה.

בסיום הדיון הוציא הרב הראשי מכתב שבו השיב באופן כתוב לשאלות המהותיות שעלו בדיון ולגביהן נדרשה הכרעה הלכתית ברורה ומהירה.

השאלה הראשונה עסקה בפניית המשפחות להקל בתהליך הזיהוי כדי להביא כמה שיותר מהר את יקיריהם לקבורה:

"הדבר ברור כי עם כל הכאב העצום אין לשחרר בשום אופן גופות לקבורה ללא זיהוי מוחלט וודאי. אדרבא, כבודו של המת מחייב זיהוי ודאי הן מהבחינה הלכתית מחשד עגינות והן מהבחינה הפתולוגית ואין למהר ולקבור ללא זיהוי זה".

הדיון בלשכת הראשון לציון, הערב

שאלה נוספת שעלתה בדיון, האם לאפשר קבורה זמנית של הנרצחים מהיישובים בעוטף עזה, לנוכח הסכנה הביטחונית שבקיום לוויות עם משתתפים רבים ביישובים אלו:

"הנה הדבר ברור, כי ככל שהדבר מתאפשר אין לילך בשום אופן בדרך פתרון של קבורה זמנית אף אם על ידי כך יהיו ההלוויות בצמצום רב עם מניין אנשים או שחלק מבני המשפחה בשבי ואינם יכולים להשתתף, כי יש בזה מכשולים רבים, בעיות רבות, ופגיעה חמורה בכבודו של מת וניוולו"

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר