עדות מבפנים

הזוועות שלא נשכח: מתנדב זק"א בעדות מצמררת על הטיפול בחללים הקדושים  

"המטרה של המחבלים היה להעביר מסר דרך סבל שלא יתואר" | סיפור ההתנדבות המרטיט של נחמן דיקשטיין מפקד זק"א באוקראינה ובנו שמואל שחברו לצוותי זק"א בתחילת המלחמה במלאכת הקודש של זיהוי החללים ביישובי העוטף והבאתם לקבורה (ראיון מיוחד) 

נפתלי סגל | כיכר השבת |
מתנדבי זק"א בעבודה תחת אש

שמואל דיקשטיין, מתנדב בזק"א מספר בשיחה עם "כיכר השבת" על מלאכת הקודש בטיפול וזיהוי הגופות בדרום, ועל העבודה הקשה תחת אש.

"הורי לא מתגוררים בארץ, הם עשו את החג כאן בישראל וכעת אבי ואני נמצאים בדרום במטרה לסייע בטיפול בגופות, אבי אחראי על זק"א באוקראינה, ובמלחמה שם הוא ניהל את כל מערך זיהוי וטיפול הגופות".

מתי אתם מבינים שיש כאן אירוע גדול מאוד עם הרבה נרצחים?

"ישר במוצאי החג והשבת יצאנו אבי ואני, לאזור האירוע הקשה ליד רעים, שם עבדנו בטיפול וזיהוי הגופות עד הבוקר. העבודה הייתה ממש תחת אש - אבל המטרה שהייתה לנו בראש זה להספיק לטפל בכמה שיותר גופות למען המשפחות שנמצאות באי ודאות בחשש לגורל יקיריהן".

שמואל מוסיף בכאב: "כדי לאפשר כמה שיותר מהר להביא את הגופות לקבורה, ניסינו לעשות הכול במהירות כמובן תחת אישור של הצבא. היו מקומות כמו בבארי שלא הורשנו להיכנס בגלל המחבלים שעדיין שהו שם ונאלצנו להמתין עם העבודה, רק לקראת יום שני נתנו לנו אישור להיכנס לבארי בכדי לטפל בגופות ובחללים הרבים שם".

כשאתם מגיעים לטפל בגופות, תיארתם לעצמכם שהמראות יהיו כל כך קשים?

"כשהגענו לאזור האירוע הגדול ב'רעים' ראינו כמות מאוד גדולה של גופות, שם התחלנו את העבודה שלנו. היו מראות מאוד קשים. היינו צריכים גם לזהות איזה גופה היא של יהודי ואיזה של מחבל. וכשאנחנו מוצאים גופה של מחבל, אנחנו נעזרים בצבא לראות שאין מטען על הגופה של המחבל".

בעוד אנחנו מדברים עם שמואל נשמעת אזעקה ביישובי העוטף אנחנו ממתינים ששמואל יכנס למרחב מוגן וממשיכים את השיחה.

"אנחנו המשכנו את הפעילות שלנו לאורך כל השבוע בחיפושים אחר גופות, בשדות ובבתים, כל הזמן מצאנו עוד ועוד גופות, וכל זה קרה תחת היתקלויות על מחבלים תחת אש, תפסנו מחסה כשירי חולף ממש מעלינו, אנחנו פעלנו בזריזות בלי הרבה מחשבה, עיקר המחשבה היא על המשפחות".

אנשי זק"א רגילים לראות מראות קשים, אך באירועים האחרונים אלו מראות שטרם נתקלתם בהם?

"בימים האחרונים, ראינו זוועות נוראיות. מתאר שמואל. ביישוב בארי מצאנו בני משפחה שלמה כפותים וקשורים תחת הריסות של בית שאנחנו אפילו לא יכולים לדמיין מה הלך שם. קשה מאוד לתאר את המראות האלה, טיפלנו במקרים ומצבים מאוד קשים. המטרה שלהם לא הייתה רק לרצוח, אלא להעביר סבל שלא יתואר", מסכם שמואל את השיחה.

"מראות קשים"

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר