"הכל תלוי בתפילה"

ההוראה הדרמטית של הגר"מ שטרנבוך - בטרם נודע על הפיגוע הרצחני

כחצי שעה לאחר הפיגוע, ובתוך תפילת 'שחרית', הפתיע ראש הישיבה והפוסק הגר"מ שטרנבוך את המתפללים עם הוראה דרמטית ומפתיעה: "זו עת צרה" (חרדים)

צפו בדבריו של הראב"ד ובתקיעת השופר (צילום: באדיבות המצלם)

ראש הישיבה הגאון רבי משה שטרנבוך, הורה הבוקר (חמישי) בעיצומה של תפילת שחרית בה נכח, לתקוע בשופר. הוראתו נמסרה לנוכחים בעיצומה של תפילת שחרית וכחצי שעה לאחר פיגוע הירי הקשה בצומת הכניסה לעיר בשכונת גבעת שאול בו קיפחו את חייהם 3 יהודים ונפצעו 4 נוספים.

הגר"מ שטרנבוך הורה גם לומר את י"ג מידות של רחמים ונימק זאת בדעת הרמב"ם ובמנהג אנשי ירושלים: "דעת הרמב"ם היא שאם יש צרה, תוקעים (בשופר. ח"ב וא"כ) לקיים מצות עשה. אנחנו מקבלים כן מפני שזה מנהג ירושלים תמיד שהיו תוקעים בעת צרה".

הוא הוסיף ודיבר מדם ליבו: "אין צרה כמו בזמננו שדם ישראל הפקר ביד צוררים והכל תלוי בתפילה ועל כן החשבון יבוא שופר ויעורר כל אחד מאיתנו ואולי יעורר מלאכי רחמים שיבקשו רחמים עלינו . אנחנו בצרה גדולה עד מאוד".

"הכוונה שלהם" הוסיף הגר"מ, "למחות שם ישראל מהעולם והם עובדים על זה לאט לאט זו המטרה שלהם, ואנחנו ישנים ולא מבינים ולכן אנחנו תוקעים בשופר לקיים רצון הבורא -"תִּקְעוּ שׁוֹפָר בְּצִיּוֹן וְהָרִיעוּ בְּהַר קָדְשִׁי".

"ואין בזה חשש בל תוסיף" הוסיף ראש הישיבה בהתייחסו לפן ההלכתי, "אנחנו לא מתכוונים להוסיף על התורה. השי"ת ירחם, אנחנו מבקשים רחמים מלמטה והקב"ה יענה מלמעלה".

הנוכחים במקום הופתעו מדבריו אולם קיימו את מצוותו. "רק חצי שעה לאחר מכן, כשהסתיימה תפילת שחרית", סיפר אחד המתפללים ל'כיכר השבת', "הבנו את כוונתו עת התבשרנו על הפיגוע הקשה, שרק מאוחר יותר התברר גודל האסון".

המתפלל הוסיף וסיפר ל'כיכר השבת', כי "ר' מוישה ביקש לפרסם את ההוראה שלו לכלל הציבור". ויהי לפלא.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר