הדו"ח הוגש לשר הבריאות

נתון מחריד: ילד חרדי נמצא בסיכון של פי 1.3 לתמותה בתאונות

מאז שנת 2011 חלה ירידה של 33% בתמותת ילדים בתאונות שונות, על פי דו"ח שהוגש למשרד הבריאות, עולה כי ילד מהמגזר החרדי נמצא בסיכון של פי 1.3 מילד חילוני למות בתאונת דרכים (חדשות בריאות)

דוד הכהן | כיכר השבת |
זירת תאונה | ארכיון (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)

ארגון בטרם לבטיחות ילדים הגיש לשר הבריאות אוריאל בוסו, את דו"ח בטרם לאומה, שעוסק במצב היפגעות הילדים בישראל בין השנים 2018-2021.

בפגישה שהתקיימה בין שר הבריאות אוריאל בוסו למנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים, אורלי סילבינגר, הוגש לשר, הדו"ח שמתפרסם אחת לשלוש שנים, ומציג את תמונת מצב היפגעות הילדים בישראל.

מתוך הדוח עולה כי בשנים 2017-2021 מתו בממוצע 119 ילדים בתאונות שונות, בבית, בדרכים ובמרחב הציבורי. מדובר בנתון נמוך מעט מהדו"ח הקודם, בו עמד הממוצע על 124 ילדים בשנה.

עוד עולה מהדו"ח, כי מאז שנת 2011 חלה ירידה של 33% בתמותת ילדים בתאונות שונות. לעומת זאת, בהשוואה בין לאומית, מבין מדינות ה-OECD ישראל עלתה ממקום 21 למקום 18, בשיעורי תמותת הילדים בתאונות בלתי מכוונות.

בשנים שנבדקו בולטת עלייה בתמותת ילדים כתוצאה מטביעה, בעיקר בבריכות ביתיות, ובתאונות דרכים הכוללות כלים חשמליים.

בהסתכלות על מגזרים, בולטת החברה הערבית, בה הילדים נמצאים בסיכון גבוה פי 3 לתמותה בתאונות בלתי מכוונות, ביחס לילדים מהחברה היהודית. מתוך החברה הערבית, בולטת החברה הערבית הבדואית בנגב, בה הילדים נמצאים בסיכון הגבוה ביותר לתמותה בהיפגעות.

קבוצת סיכון נוספת, היא החברה החרדית. כאשר ילד חרדי נמצא בסיכול של פי 1.3 לתמותה בתאונות, ביחס לילדים מהחברה היהודית שאינם חרדים.

הדו"ח מתייחס גם כן להיפגעות ילדים לפי אשכולות חברתיים כלכליים. מהדו"ח עולה כי ילדים עניים, (אשכולות 1-5) נמצאים בסיכון גבוה פי 4 לתמותה בתאונות בלתי מכוונות, ביחס לילדים מאשכולות הגבוהים.

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים: "לפי הדו"ח בכל שנה מתים בממוצע, ארבע כיתות לימוד מלאות. כל אחד מהילדים האלה הוא עולם ומלואו, והכאב הגדול ביותר הוא שאת מרבית התאונות ניתן היה למנוע. אנו מודים לשר אוריאל בוסו, שעוד כחבר כנסת ראה חשיבות גדולה לעיסוק בנושא. משרד הבריאות עובד רבות בקידום בטיחות ילדים באמצעות התוכנית הלאומית לבטיחות ילדים בהובלת ד"ר ספי מנדלוביץ' המשנה למנכ"ל משרד הבריאות והגברת זהבה רומנו ממנהל רפואה."

שר הבריאות אוריאל בוסו: "צמצום תמותת ילדים מתאונות היא משימה לאומית ואנו מחויבים לפעול למיגורה בכל דרך. משרד הבריאות נרתם לכך ושיתוף הפעולה עם ארגון בטרם מבורך והכרחי. צמצום תמותת ילדים מתאונות היא משימה לאומית ואנו מחויבים לפעול למיגורה בכל דרך. את מרבית התאונות ניתן למנוע ואני קורא לציבור ההורים לשים לב ולפעול להפחתת סכנות ולהגברת בטיחות הילדים".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר